#b2bPoradenstvo

Ako využiť vzostup elektronického obchodu B2B

5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Ako využiť vzostup elektronického obchodu B2B

Vaša firma by mohla predávať iba priamo koncovým spotrebiteľom, ale mali by ste uvažovať o prechode do B2B sektora? Najnovšie trendy dávajú jednoznačné "áno" - tu je dôvod, prečo...

Vypočujte si frázu "elektronický obchod" a možno vám napadne Amazon, knihy, oblečenie a elektronika. A takmer určite budete myslieť na B2C. Všetci si myslíme, že B2C e-commerce je veľká vec, ale je zatienený B2B e-commerce. Verte tomu alebo nie, online predaj medzi podnikmi je viac ako trikrát väčší ako B2C.

Ako vyzerá B2B e-commerce?

Na prvý pohľad to znie ako ľahká otázka. Ľudia si môžu myslieť, že B2B e-commerce sú štandardné kancelárske potreby a spotrebný materiál - káva, kancelárske potreby, loo rolls, atď. - ale je to oveľa viac. Príklady zahŕňajú:

- GE Electrical Grid Solutions: Výrobný gigant GE predáva hardvér elektrickej siete prostredníctvom svojho internetového obchodu.

- Boeing Modification Marketplace: V podstate platforma pasáka-my-plane pre existujúcich zákazníkov Boeingu.

- RS Components: RS predáva elektronické komponenty na obchodovanie prostredníctvom svojej webovej stránky a ponúka približne 500 000 produktov viac ako miliónu zákazníkov.

Kam smeruje B2B e-commerce? 

V súčasnosti existujú dva odlišné typy elektronického obchodu B2B. Prvý je najpriamejší, ako ukazujú príklady, ktoré sme už spomenuli – GE, Boeing a mnoho ďalších. Druhou, s najväčšou oblasťou rastu v B2B e-commerce, sú webové stránky trhovísk - napríklad Amazon Business a Alibaba.

Zmena časov pre B2B

B2B e-commerce rastie, v nemalej miere kvôli posunu demografie. Google zistil, že už v roku 2015 takmer polovicu nákupných rozhodnutí B2B robili mileniáli. To neznamená, že mileniáli automaticky uprednostňujú elektronický obchod, ale je to bezpečný predpoklad - stačí sa pozrieť na vplyv čínskych mileniálov na maloobchodný predaj elektronického obchodu. 

mobile phone with Amazon logo on screen

B2B vs. B2C

Aj keď sa stávajú čoraz nerozoznateľnejšími. Stále existujú rozdiely medzi týmito dvoma. 

Spôsoby B2B a B2C sú rovnaké

1. Predávajte tovar aj služby

2. Obaja majú ľudských kupujúcich

3. Elektronický obchod je VEĽKÝM faktorom v oboch

Rozdiel medzi B2B a B2C

1. B2B často predáva veľké položky, ktoré sa nedajú ľahko doručiť

2. B2B kupujúci majú tendenciu nakupovať vo veľkom

3. B2B môže nakupovať veľa jednotlivcov

drone in the air

Čo sa B2B e-commerce môže naučiť od B2C

"61% všetkých B2B transakcií začína online."

Vzostup mobilných zariadení

Stále viac B2B kupujúcich používa svoj mobil na prieskum nákupov. Plne funkčná stránka pre mobilné zariadenia je nevyhnutná pre používateľskú skúsenosť a predaj, krížová kontrola vašich stránok pomocou tohto sprievodcu m-commerce.

Inovácia

Maloobchodníci so spotrebiteľským elektronickým obchodom majú náskok, pokiaľ ide o inovácie v doručovaní. Amazon tlačí na doručenie v ten istý deň, zatiaľ čo JD.com už úspešne otestoval flotilu 40 dronov. Teraz je čas, aby B2B elektronický obchod preskúmal podobné možnosti doručenia.

Skúsenosti zákazníkov

B2C predajcovia poskytli B2B spoločnostiam neuveriteľnú šablónu úspechu s jednoduchými a efektívnymi online používateľskými skúsenosťami. B2B zaostával a teraz ho musí nasledovať.

Príležitosti na B2B trhu

Tu sú trhy, na ktoré by ste sa mali zamerať:

IndiaMART

Bol vytvorený v roku 1996 a teraz je najväčším online B2B trhom v Indii.

Moglix

Moglix so sídlom v Singapure rýchlo rastie – každý rok až o 300%.

Mercateo

Najlepšia obchodná webová stránka elektronického obchodu B2B v Nemecku.

Podnikanie v Amazone

Pre Európu, Ameriku a mimo nej je Amazon Business najväčším B2B trhom.

Rakuten Ichiba

Najväčší trh elektronického obchodu v Japonsku používa zmiešaný model B2B2C na predaj podnikom aj koncovým spotrebiteľom.

Alibaba

Najväčší svetový B2B e-commerce trh. Spoločnosť bola založená v roku 1999 a môže sa pochváliť službami zahŕňajúcimi modely C2C, B2C a B2B.

Pre skutočný B2B e-commerce rast sa pozrite do Ázie a Indie

Pokiaľ ide o elektronický obchod, svet nikdy nebol menší. Trhy po celom svete rastú, ale najsilnejší rast zaznamenáva Ázia – spoločnosť Forrester predpovedá, že ázijský B2B trh elektronického obchodu sa každý rok rozšíri o 12,1 %. Čína stojí nad všetkými ostatnými trhmi, takmer dvojnásobnou mierou rastu amerického trhu elektronického obchodu B2B, ale nezabudnite si prečítať aj nášho sprievodcu obchodovaním s ekonomikami Tiger Cub.

Ako rozšíriť svoju B2B e-commerce značku

Stručne povedané, rozlíšenie. Uistite sa, že prezentujete svoju obchodnú ponuku alebo ponuku elektronického obchodu ako charakteristickú značku pre odvetvie, v ktorom pôsobíte, a presne ukážte, v čom ste lepší ako konkurencia. Tu je postup, ako to urobiť:

Spochybnite starosvetské predpoklady

Nedávno vznikajúce B2C značky sú digitálne natívne. Pozerajú sa na starosvetské predpoklady a snažia sa celú cestu zjednodušiť. Pokračujte v tlaku na lepšie. Menej kliknutí na nájdenie produktu. Lepšie vyhľadávanie. Viac možností doručenia. Rýchlejšie doručenie.

Zoberte si inšpiráciu

Ako B2B značka sa snažte vyrovnať alebo prekročiť úhľadný zážitok z B2C. Oživte hodnotu svojej značky: aký príbeh môžete povedať? Aký je váš USP? Akú výhodu máte oproti konkurencii? Aby ste mohli rásť, použite nástroje, ktoré už máte k dispozícii:

- Dôvera: Použite sociálny dôkaz: ohlasy zákazníkov, hodnotenia online recenzií, prípadové štúdie.

- Odlišnosť: Ako vyzerajú, robia a hovoria vaši konkurenti? Snažte sa byť opakom. Keď všetci ostatní kľučkujú, mali by ste cvaknúť.

- Konzistentnosť: Jednotnosť vo vašom vizuálnom a textovom výstupe je znakom dôveryhodnosti a spoľahlivosti.

- Zameranie na zákazníka: DNVB a samotná DHL Express sú známe svojím prístupom zameraným na zákazníka. Všetky vaše produkty, služby a prevádzky musia byť zamerané na poskytovanie služieb zákazníkom, nie na výrobu produktu.

Ako zväčšiť a rozšíriť orámovanie

Po vybudovaní značky je ďalším krokom začať dodávať širšiemu publiku. Keďže globálna preprava je teraz ľahko dostupná, svet je vašou ustricou. Začnite s miestnym prieskumom cieľových trhov.  Kto je váš typický obchodný kupujúci? Kde je rast v produktových segmentoch? Čo požadujú firmy vo vami vybraných oblastiach? Ak potrebujete ďalšiu pomoc v tejto oblasti, pozrite si našich sprievodcov krajinami.

Prijmite diverzifikovanú stratégiu

Trh priamo do firmy alebo trh tretej strany? Obe fungujú dobre, a to znamená, že musíte urobiť obe - diverzifikovať, aby ste zosilnili. Keď už hovoríme o rozmanitosti, s globálnym prístupom na vaše stránky, umožnite globálnu dostupnosť. Váš elektronický obchod bude musieť ovládať všetky príslušné miestne jazyky a miestne meny. Tri štvrtiny zákazníkov elektronického obchodu chcú nakupovať vo svojom vlastnom jazyku, zatiaľ čo 59% zriedka alebo nikdy nenakupuje na webových stránkach iba v angličtine.

Google search

Konečne nechajte svoje digitálne kanály pracovať usilovnejšie

Takmer deväť z desiatich B2B kupujúcich používa internet na začatie vyhľadávania. Buďte teda prvý na stránke s výsledkami. Pomocou služieb Twitter, Facebook a LinkedIn môžete zdieľať obsah založený na značke. Ak máte rozpočet, oživte svoje produkty pomocou animovaných súborov GIF a videa. Pomocou služieb Google a Twitter môžete pomocou konkrétnych zacielení nájsť svoje publikum s oveľa väčším zameraním.   A nezabudnite na dôležitosť SEO. V skutočnosti 39% všetkej návštevnosti elektronického obchodu pochádza z vyhľadávania. Chcete sa dozvedieť viac o SEO? Prečítajte si túto príručku.

Nasaďte si globálne okuliare, aby ste videli minulosť Google, dominantné platformy doma nemusia byť rovnaké ako v zahraničí. Používajte preferované miestne digitálne služby a kanály, ako napríklad Yahoo v Japonsku, WeChat v Číne a XING v Nemecku.

Chcete sa dozvedieť viac? 

DHL Express má odborné znalosti, ktoré pomôžu vašej značke elektronického obchodu B2B nájsť úplne nové trhy po celom svete. Ak chcete začať, porozprávajte sa s našimi odborníkmi ešte dnes .