#PoradenstvoPreMaléPodniky

Čo ďalej so zdieľanou ekonomikou?

4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
People walking on a street

Či už to nazývate zdieľanou ekonomikou, koncertnou ekonomikou alebo ekonomikou na požiadanie, generácia milénia je hnacou silou nového štýlu podnikania. 

Otázka znie: "Aká je budúcnosť sveta bez vlastníkov?"

Keď sa zamyslíme nad niektorými úspešnými príbehmi veľkých podnikov od finančného krachu v roku 2008, prídu nám na myseľ určité mená. V hoteloch a pohostinstve by sme si mohli myslieť, že Airbnb. V oblasti zábavy, Spotify. Ak uvažujeme o doprave, potom je pravdepodobné, že Uber bude fungovať. A pokiaľ ide o maloobchod, akonáhle sa dostaneme cez meteorický vzostup všadeprítomného Amazonu, Ebay by bol dôležitým hráčom.

Ale zatiaľ čo v minulosti mohol byť poskytovateľ krátkodobého ubytovania prinajmenšom požiadaný, aby investoval do niektorých tehál a malty, alebo hudobný obchod, aby držal určitú úroveň zásob najnovšieho albumu Eda Sheerana, dnešné podniky nie sú len "svetlom aktív" – mnohé z nich "neexistujú".

Vitajte vo veku zdieľanej ekonomiky

V tejto novej paradigme efektívnosti podnikania, kde sa vzdávame vlastníctva na dočasné použitie, existuje sloboda a flexibilita, ktorú verejnosť platiaca v hotovosti nikdy predtým nezažila.

Niekoľkými pohybmi prsta môžeme spustiť náš smartphone a rezervovať si byt na Dolnom Manhattane alebo streamovať najnovší singel Arashi do našich slúchadiel (Nie? Sú najpredávanejšou japonskou popovou skupinou roku 2016).

Technológia je jadrom tejto najnovšej revolúcie. Na zdieľanej ekonomike nie je nič nové; Pred 400 rokmi by farmár s radosťou vymenil svoju repu za pekársky bochník. Ale jeho trh bol vždy miestny. Dnešná technológia znamená, že si môžeme rezervovať izby po celom svete alebo predať naše staré tenisky zberateľovi v Singapure.

Technológia umožňuje ubytovateľovi ohodnotiť izby a majiteľovi ohodnotiť hosťa, cestujúcemu rezervovať taxík a vodičovi povedať, že je vzdialený dve minúty. Technológia buduje dôveru.  Technológia uľahčuje život. A technológia cestuje naľahko.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Ale kto v tomto novom utopickom veku starostlivosti a zdieľania stráca?

Ako pri každom koncerte, dostanete zaplatené iba za čas, ktorý ste na pódiu. (Nikto neplatí za skúšky ani neprepravuje biciu súpravu.) Zmluvy s nulovým pracovným časom vyvolávajú obavy naprieč politickým spektrom, pretože bezohľadní zamestnávatelia ich využívajú na zníženie miezd a zníženie pracovných podmienok.

A čo sa stane, keď váš luxusný byt v Kolíne nad Rýnom zničí skupina nadšencov thrash metalu odetých v koži, ktorí sa práve objavili na párty s tým milým mladým mužom, ktorému ste ho požičali?

Hoci otázky rizikovej zodpovednosti, poistenia, transparentnosti a ochrany pracovnej sily prinášajú sľubné príležitosti na zakladanie nových podnikov, naďalej brzdia pokrok hospodárstva spoločného využívania zdrojov. Rovnako ako skutočnosť, že technologické inovácie a sociálne zmeny často prekročili regulačné rámce, čo viedlo k zákazu služieb a protestom tých, ktorí pracujú v tradičných priemyselných odvetviach.

Budúcnosť obchodu môže byť spoločná, ale ako môžete zabezpečiť, aby ste si užívali výhody bez toho, aby ste riskovali? Ak má spoločnosť prosperovať, musí spolupracovať s tvorcami politík, aby spravodlivo posúvala zdieľanú ekonomiku vpred v prospech všetkých strán zapojených do jej výmen.