#PoradenstvíVOblastiElektronickéhoObchodování

Export do Číny: jak maximalizovat každou prodejní příležitost

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
Vivien je mezinárodní marketingový expert, který radí zákazníkům, jak nejlépe oslovit nové trhy
8minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
two women smiling

Chcete rozšířit své podnikání na mezinárodní úrovni? Pak nehledejte nic jiného než Čínu, domov největšího trhu elektronického obchodování na světě a zákaznickou základnu s chutí po zahraničních značkách. Jako odborníci na mezinárodní obchod jsme shromáždili klíčové věci, které byste měli vědět, abyste pomohli vaší firmě využít tuto lukrativní příležitost. Přečtěte si našeho exkluzivního průvodce podnikáním v Číně – od toho, jak se bezproblémově orientovat v celním řízení, až po nákupní trendy, které byste měli sledovat, abyste přilákali zákazníky.

Export do Číny: přehled trhu

Není žádným tajemstvím, že Čína je prosperujícím centrem globálního obchodu. Údaje z DHL Trade Growth Atlas zjistily, že mezi lety 2016 a 2021 země vytvořila ohromující čtvrtinu růstu globálního obchodu. Zatímco Západ dlouho považoval Čínu za světový výrobní kapitál, poskytuje spoustu dovozních příležitostí i pro mezinárodní značky. 

Míra rozšíření online nakupování v Číně v posledních deseti letech rychle vzrostla, ze 42,9 % v roce 2002 na 79,2 % v roce 20221, což z ní činí jeden z klíčových rozvíjejících se trhů, na které se mohou přeshraniční podniky zaměřit. Ale co tam spotřebitelé kupují? A z jakých zemí?

Čínský dovoz

Ze kterých zemí čínští uživatelé elektronického obchodování nakupují nejvíce?

Distribuce zboží zakoupeného uživateli elektronického obchodu z přeshraničního dovozu v Číně od ledna 2021 podle regionu původu:

Zdroj: Statista2

Pro tyto země je Čína obrovskou přeshraniční příležitostí pro elektronický obchod.  

Export do Číny: porozumění čínskému trhu

Chcete-li úspěšně prodat na nový mezinárodní trh, musíte pochopit chování a preference místních kupujících. Tyto poznatky mohou sloužit jako podklad pro vaše prodejní a marketingové strategie.

Co čínští online zákazníci nakupují od přeshraničních značek?

Přeshraniční elektronický maloobchod podle produktů (jako podíl na celkové hodnotě transakce), 2021:

Zdroj: Ministerstvo obchodu Čínské lidové republiky3

Mobilní obchod

Čína je mobilní zemí, která je poháněna tím, že vláda upřednostňuje vývoj bezdrátové technologie 5G. 64% všech transakcí elektronického obchodování v Číně je dokončeno na mobilním zařízení4, převážně "super-aplikace" (viz níže), kde se uživatelé mohou socializovat, nakupovat a platit za produkty na jediné platformě. Mezinárodní značky, které chtějí přilákat tyto mobilní kupce, budou muset výrazně investovat do aplikace pro chytré telefony v čínském jazyce.

Online tržiště

Čínští spotřebitelé rádi nakupují na online tržištích, protože jim umožňují procházet a porovnávat několik produktů najednou. Přední trhy v Číně jsou Alibaba, Taobao, Tmall a JD.com. Prodej na těchto platformách je pro přeshraniční značky složitý, protože prodejci musí být registrováni v pevninské Číně, aby se kvalifikovali. Ale existuje cesta dovnitř - Tmall má specializovaný sesterský web, Tmall Global, speciálně zřízený pro zahraniční značky; k prodeji na platformě nepotřebujete fyzickou osobu v Číně ani čínskou obchodní licenci a můžete přijímat platby v místní měně. Objevte všechny výhody a nevýhody zde.

Zákaznický servis

"Guanxi" je čínský koncept, který popisuje, jak jsou osobní a obchodní vztahy postaveny na důvěře. Filtruje se dolů k očekáváním čínských spotřebitelů o výjimečném zákaznickém servisu - s personalizací, rychlou a spolehlivou přepravou a nákupním zážitkem bez stresu uváděným jako nejvyšší priority. Vzhledem k tomu, že recenze zákazníků hrají důležitou roli v rozhodování čínských kupujících, nedostatečný výkon v oblasti zkušeností zákazníků riskuje, že vaše firma bude pojmenována a zostuzena online. 

Hodnota a kvalita

Cena je pro čínské spotřebitele důležitým faktorem – nakupují nabídky, kupóny a slevy. Přeshraniční značky mají často problém konkurovat cenám a výběru produktů domácích značek.   

Přesto mohou získat čínské kupce prostřednictvím kvality výrobků. Čínský trh s padělky vytvořil nedůvěru mezi mnoha nakupujícími, kteří místo toho hledají lepší kvalitu v zahraničí. Postavte se jako důvěryhodná značka s autentickými produkty a spotřebitelé budou dobře reagovat.

Sociální obchod

Sociální média a elektronický obchod jdou v Číně ruku v ruce. Populární video platforma Douyin (verze země TikTok) umožňuje uživatelům nakupovat produkty, které vidí streamované v aplikaci, jednoduše klepnutím na video. Bohužel je pro zahraniční podniky těžké založit účet Douyin, pokud nemají základnu v pevninské Číně.

 

Snadnější cesta na čínský trh je přes WeChat, nejoblíbenější aplikaci pro zasílání zpráv v zemi - s neuvěřitelnými 1,24 miliardami aktivních uživatelů měsíčně5a  , kteří na ní tráví v průměru 2 hodiny denně5b. S WeChat for Business můžete nastavit e-commerce výkladní skříň na platformě WeChat a prodávat přímo čínským spotřebitelům. Aplikace má vestavěnou platební službu WeChat Pay, která usnadňuje platby pro vaše podnikání a vaše zákazníky.

Živé přenosy

Čína je světovým hlavním městem živého vysílání, kde je tato funkce již léta hlavní součástí elektronického obchodování. Existuje nespočet platforem pro živé vysílání, kde "KOLs" - klíčoví vůdci veřejného mínění, čínské ekvivalenty influencerů - ukazují a předvádějí produkt a komunikují živě s diváky, kteří kladou otázky. Osobní dotek této angažovanosti činí propagační aktivity přesvědčivějšími a zvyšuje prodej. Pokud chcete proniknout na čínský trh, měli byste vážně zvážit marketing prostřednictvím živého vysílání.

Dovolená na nákupech

Podobně jako západní Amazon Prime Day, Čína má několik svých vlastních velkých nákupních festivalů, kdy rekordní počet spotřebitelů míří online hledat výhodné nabídky. Dva z nejpopulárnějších jsou Singles' Day (11. listopadu) a festival 618 (18. června). Proveďte svůj výzkum a naplánujte svou marketingovou strategii týdny předem, abyste vydělali na každé příležitosti. 

Hlavní nákupní data pro váš kalendář 

 

Digitální peněženky

Není překvapením, že na trhu zaměřeném především na mobilní zařízení jsou digitální peněženky hlavní platební metodou pro čínské spotřebitele – přičemž Alipay a WeChat Pay mají největší podíl na trhu transakcí6. Online nakupující mají o 70% větší pravděpodobnost, že dokončí nákup, pokud je jejich preferovaný způsob platby zobrazen jako možnost při pokladně7, takže vždy proveďte svůj výzkum preferencí místních kupujících!

Problémy vývozu do Číny

Prodej do Číny se neobejde bez problémů. Ale nebojte se, odborník DHL na čínský vývoz a přepravu vám poskytl klíčové strategie k jejich překonání, takže si přečtěte níže, které vám pomohou vytvořit akční plány na vývoz do Číny.

1. Navigace v celním a dovozním odbavení

Přeprava vašich produktů do Číny může být složitá a časově náročná operace:

  • Země má přísné celní postupy - ještě více od Covidu - které vyžadují, aby odesílatelé poskytli podrobnou dokumentaci a dodržovali specifické předpisy. Jakékoli nesprávné nebo chybějící dokumenty mohou způsobit zpoždění zásilek.
  • Některé produkty, včetně potravin, elektroniky a zdravotnických prostředků, budou muset dodržovat zvláštní předpisy, aby se zabránilo zpoždění, pokutám nebo dokonce zabavení zásilky.

               Řešení

Je důležité, aby podniky spolupracovaly s poskytovatelem logistických služeb, který má zkušenosti a odborné znalosti s celními procesy, aby jejich zásilky byly odbaveny rychle a efektivně. Díky partnerství s mezinárodním logistickým lídrem DHL získají podniky podporu při navigaci v čínských celních předpisech. To zahrnuje pokyny, jak dokončit proces celního odbavení, aby zásilky nebyly zpožděny. Pro držitele účtu DHL je to nabízeno jako vyhrazená služba.

 

2. Náklady na dopravu do Číny  

Čína ukládá dovozní daně a cla na mnoho produktů. To spolu s náklady na dopravu a celními poplatky se rychle zvýší pro vaše podnikání - a bude pro vás obtížné konkurovat v ceně domácím prodejcům.

Řešení

  • DHL nabízí konkurenceschopné přepravní sazby - s kalkulačkou odhadovaných nákladů můžete rychle získat cenovou nabídku. Tyto náklady pak můžete zohlednit ve své cenové strategii a způsobu, jakým účtujete svým zákazníkům dopravu.
  • Služba DHL Clo a zaplacené daně (DTP) účtuje dovozní cla, daně a další poplatky za dopravu zpět vašemu podniku, nikoli vašim zákazníkům. Je to pohodlnější pro vaše zákazníky a zajišťuje bezproblémové prostředí, které zvyšuje spokojenost a loajalitu zákazníků.

 

 

3. Nastavení webových stránek orientovaných na čínštinu

Prodej čínským spotřebitelům jako přeshraniční značka bohužel zahrnuje více než jen změnu jazyka vašich webových stránek. Chcete-li se zobrazovat na stránkách s výsledky čínských vyhledávačů, potřebujete web hostovaný v Číně. To zahrnuje několik složitých kroků, včetně registrace u čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií a získání příslušných komerčních licencí - to vše může trvat několik měsíců.  

Řešení: prodávat prostřednictvím online tržiště

Jak již bylo zmíněno, některé z předních čínských tržišť mají vyhrazené "sesterské" stránky pro mezinárodní značky, na kterých mohou prodávat - bez nutnosti právnické osoby nebo bankovního účtu v zemi. Patří mezi ně Tmall Global a JD Worldwide. Udělejte si čas na zkoumání vašich možností, zohlednění poplatků, typu produktů, které prodáváte (např. některé platformy jsou vhodnější pro luxusní zboží) a jak dlouho budete muset čekat na schválení.

4. Rychlá doprava   

Čínští spotřebitelé očekávají rychlé dodání – dokonce i od zahraničních značek. Samotná velikost a rozsah země – spolu se špatnou infrastrukturou ve venkovských oblastech – z toho činí velký úkol pro přeshraniční podniky.

Řešení: partnerství s DHL

DHL má rozsáhlou globální síť, což znamená, že může pomoci vašemu podnikání rychle oslovit zákazníky v Číně. DHL Express doručí vaši zásilku do Číny s plným sledováním, takže vy - a vaši zákazníci - můžete zkontrolovat stav doručení zásilky v reálném čase. Klid pro vás, vynikající služby pro vaše zákazníky.

Strategie vstupu na trhKroky k vývozu do Číny

Příprava na vývoz do Číny

1. Proveďte průzkum trhu

Čína je obrovská země s více než 1,4 miliardami spotřebitelů – ale ne všichni jsou perspektivní. Měli byste mít jasnou představu o demografii vašeho cílového publika - včetně věku, rozpočtu, od kterých online tržišť nakupují nejvíce, s jakými platformami sociálních médií se zapojují, jejich preferované platební metody atd. Tyto přehledy vám pomohou přizpůsobit strategii marketingové segmentace.

2. Lokalizujte svou značku

Výběr čínského názvu pro vaši firmu vám pomůže oslovit tamní spotřebitele. A samozřejmě je důležité, aby vaše záznamy o produktech / obsah sociálních médií / zákaznický servis byly také v místním jazyce. Jen se ujistěte, že k tomu využijete čínské odborníky - spoléhání se na online překladatele riskuje nesprávné interpretace. Nakonec se ujistěte, že vaše firma přijímá platby v místní měně. 

3. Vyberte vhodnou vstupní strategii

Pro mnoho mezinárodních malých podniků a začínajících elektronických obchodů je prodej na čínském trhu nejlepší vstupní strategií. Budete těžit z rozsáhlé zákaznické základny těchto platforem, místních znalostí a stávajících služeb fulfillmentu. Samozřejmě jsou s tím spojeny určité poplatky, ale čas, který ušetříte při vyřizování administrativy, vám to více než vynahradí.

4. Poznejte svůj jedinečný prodejní argument 

Může být lákavé jít do všeho a přizpůsobit své produkty čínským kupujícím. Nezapomínejme však, že mnoho čínských zákazníků – zejména těch s luxusním zbožím – nakupuje od zahraničních značek právě proto, že nabízejí něco jiného. Vědět, proč zákazníci chtějí vaše produkty - ať už je to například kvalita nebo cena - vám pomůže efektivně je uvádět na trh. To je s největší pravděpodobností něco, co se časem naučíte pomocí analytických dat a zpětné vazby od zákazníků. 

 5. Podle čl. Plánování logistiky a expedice

K tomu opravdu neexistuje lepší cesta než partnerství s mezinárodním lídrem v oblasti logistiky. S přítomností ve více než 220 zemích a teritoriích žádný dopravce nerozumí mezinárodní přepravě tak jako DHL – a může pomoci vašemu podnikání v Číně snadno růst.  

Cítíte se inspirováni a připraveni prodávat do Číny? První zastávka – otevřete si obchodní účet DHL Express pro odborné mezinárodní přepravní poradenství a konkurenceschopné ceny.