#eCommerce

Export do Číny: ako maximalizovať každú predajnú príležitosť

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
Vivien je odborníčka na medzinárodný marketing, ktorá radí zákazníkom, ako najlepšie osloviť nové trhy
8 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
two women smiling

Chcete rozšíriť svoje podnikanie na medzinárodnej úrovni? Potom nehľadajte nič iné ako Čínu, domov najväčšieho svetového trhu elektronického obchodu a zákaznícku základňu s apetítom po zahraničných značkách. Ako odborníci na medzinárodný obchod sme zhromaždili kľúčové veci, ktoré by ste mali vedieť, aby ste pomohli svojej firme využiť túto lukratívnu príležitosť. Prečítajte si nášho exkluzívneho sprievodcu podnikaním v Číne - od bezproblémovej navigácie na colnici až po nákupné trendy, ktoré by ste mali sledovať, aby ste prilákali zákazníkov.

Export do Číny: prehľad trhu

Nie je žiadnym tajomstvom, že Čína je prosperujúcim hotspotom globálneho obchodu. Údaje z atlasu rastu obchodu DHL zistili, že medzi rokmi 2016 a 2021 krajina vygenerovala ohromujúcu štvrtinu rastu svetového obchodu. Zatiaľ čo Západ už dlho považuje Čínu za svetový výrobný kapitál, poskytuje veľa dovozných príležitostí aj medzinárodným značkám. 

Miera penetrácie online nakupovania v Číne za posledných desať rokov rýchlo vzrástla, zo 42,9 % v roku 2002 na 79,2 % v roku 20221, čo z nej robí jeden z kľúčových rozvíjajúcich sa trhov, na ktoré sa môžu cezhraničné podniky zamerať. Ale čo tam spotrebitelia kupujú? A z ktorých krajín?

Čínsky dovoz

Z ktorých krajín čínski používatelia elektronického obchodu nakupujú najviac?

Distribúcia tovaru zakúpeného cezhraničnými dovoznými používateľmi elektronického obchodu v Číne od januára 2021 podľa regiónu pôvodu:

Zdroj: Statista2

Pre tieto krajiny je Čína obrovskou cezhraničnou príležitosťou elektronického obchodu.  

Vývoz do Číny: pochopenie čínskeho trhu

Ak chcete úspešne predať na novom medzinárodnom trhu, musíte pochopiť správanie a preferencie miestnych kupujúcich. Tieto poznatky môžu informovať o vašich predajných a marketingových stratégiách.

Čo čínski online zákazníci nakupujú od cezhraničných značiek?

Cezhraničný maloobchodný dovoz v elektronickom obchode podľa výrobkov (ako podiel na celkovej transakčnej hodnote), 2021:

Zdroj: Ministerstvo obchodu Čínskej ľudovej republiky3

Mobilný obchod

Čína je krajinou, ktorá je na prvom mieste pre mobilné zariadenia, čo je poháňané tým, že vláda uprednostňuje vývoj bezdrôtovej technológie 5G. 64 % všetkých transakcií elektronického obchodu v Číne sa uskutočňuje na mobilnom zariadení4, prevažne v "superaplikáciách" (pozri nižšie), kde sa používatelia môžu socializovať, nakupovať a platiť za produkty na jednej platforme. Medzinárodné značky, ktoré chcú prilákať týchto mobilných kupujúcich, budú musieť výrazne investovať do aplikácie pre smartfóny v čínskom jazyku.

Online trhoviská

Čínski spotrebitelia radi nakupujú na online trhoch , pretože im umožňujú prehliadať a porovnávať niekoľko produktov naraz. Poprednými trhmi v Číne sú Alibaba, Taobao, Tmall a JD.com. Predaj na týchto platformách je pre cezhraničné značky zložitý, pretože predajcovia musia byť registrovaní v pevninskej Číne, aby sa kvalifikovali. Existuje však cesta dovnútra - Tmall má špecializovanú sesterskú stránku, Tmall Global, špeciálne zriadenú pre zahraničné značky; na predaj na platforme nepotrebujete fyzickú osobu v Číne ani čínsku obchodnú licenciu a môžete prijímať platby v miestnej mene. Objavte všetky výhody a nevýhody tu.

Zákaznícky servis

"Guanxi" je čínsky koncept, ktorý opisuje, ako sú osobné a obchodné vzťahy postavené na dôvere. Filtruje sa podľa očakávaní čínskych spotrebiteľov týkajúcich sa výnimočného zákazníckeho servisu - s personalizáciou, rýchlou a spoľahlivou prepravou a nákupným zážitkom bez stresu, ktoré sa uvádzajú ako najvyššie priority. Keďže recenzie zákazníkov zohrávajú dôležitú úlohu pri rozhodovaní čínskych kupujúcich, nedostatočná výkonnosť v oblasti zákazníckej skúsenosti riskuje, že vaša firma bude pomenovaná a zahanbená online. 

Hodnota a kvalita

Cena je dôležitým faktorom pre čínskych spotrebiteľov - nakupujú ponuky, kupóny a zľavy. Cezhraničné značky často zápasia s tým, aby konkurovali cenám domácich značiek a výberu produktov.   

Napriek tomu môžu získať čínskych kupujúcich prostredníctvom kvality výrobkov. Čínsky trh s falzifikátmi vyvolal nedôveru medzi mnohými tamojšími zákazníkmi, ktorí namiesto toho hľadajú lepšiu kvalitu v zahraničí. Postavte sa ako dôveryhodná značka s autentickými produktmi a spotrebitelia budú dobre reagovať.

Sociálny obchod

Sociálne médiá a elektronický obchod idú v Číne ruka v ruke. Populárna video platforma Douyin (verzia TikToku v krajine) umožňuje používateľom nakupovať produkty, ktoré vidia streamované v aplikácii, jednoduchým klepnutím na video. Bohužiaľ, pre zahraničné podniky je ťažké založiť si účet Douyin, pokiaľ nemajú základňu v pevninskej Číne.

 

Jednoduchšia cesta na čínsky trh je prostredníctvom WeChat, najobľúbenejšej aplikácie na odosielanie správ v krajine - s neuveriteľnými 1,24 miliardami aktívnych používateľovmesačne 5a  , ktorí na nej trávia v priemere 2 hodiny denne5b. S WeChat for Business môžete na platforme WeChat vytvoriť výklad elektronického obchodu a predávať priamo čínskym spotrebiteľom. Aplikácia má zabudovanú platobnú službu WeChat Pay, ktorá uľahčuje platby pre vašu firmu a vašich zákazníkov.

Živé vysielanie

Čína je svetovým hlavným mestom živého vysielania, kde je táto funkcia už roky hlavnou súčasťou elektronického obchodu. Existuje nespočetné množstvo platforiem živého vysielania, kde "KOL" - kľúčoví mienkotvorcovia, čínske ekvivalenty influencerov - ukazujú a demonštrujú produkt a interagujú naživo s divákmi, ktorí kladú otázky. Osobný dotyk tejto angažovanosti robí propagačné aktivity presvedčivejšími a zvyšuje predaj. Ak chcete preniknúť na čínsky trh, mali by ste vážne zvážiť marketing prostredníctvom živého vysielania.

Nákupné sviatky

Podobne ako západný Amazon Prime Day, Čína má niekoľko svojich vlastných veľkých nákupných festivalov, keď rekordný počet spotrebiteľov mieri online pri hľadaní výhodných ponúk. Dva z najpopulárnejších sú Deň nezadaných (11. november) a festival 618 (18. júna). Urobte si prieskum a naplánujte si marketingovú stratégiu týždne vopred, aby ste využili každú príležitosť. 

Hlavné nákupné dátumy pre váš kalendár 

 

Digitálne peňaženky

Nie je prekvapením, že na trhu s mobilnými zariadeniami sú digitálne peňaženky vedúcou platobnou metódou pre čínskych spotrebiteľov - pričom Alipay a WeChat Pay majú najväčší podiel na trhu transakcií6. Online kupujúci majú o 70% vyššiu pravdepodobnosť, že dokončia nákup, ak sa ich preferovaný spôsob platby zobrazí ako možnosť pri pokladni7, takže si vždy urobte prieskum preferencií miestnych kupujúcich!

Výzvy vývozu do Číny

Predaj do Číny sa nezaobíde bez výziev. Ale nebojte sa, odborník DHL na vývoz a prepravu Číny vám poskytol kľúčové stratégie na ich prekonanie, takže si prečítajte nižšie, ktoré vám pomôžu vytvoriť akčné plány na vývoz do Číny.

1. Navigácia na colnom a dovoznom colnom konaní

Preprava vašich výrobkov do Číny môže byť zložitá a časovo náročná operácia:

  • Krajina má prísne colné postupy - ešte viac od Covidu - ktoré vyžadujú, aby prepravcovia poskytli podrobnú dokumentáciu a dodržiavali špecifické predpisy. Akékoľvek nesprávne alebo chýbajúce doklady môžu spôsobiť zadržanie zásielok.
  • Niektoré výrobky vrátane potravín, elektroniky a zdravotníckych pomôcok budú musieť dodržiavať ďalšie predpisy, aby sa zabránilo oneskoreniam, pokutám alebo dokonca zabaveniu zásielky.

Riešenie               

Je dôležité, aby podniky spolupracovali s poskytovateľom logistických služieb, ktorý má skúsenosti a odborné znalosti s colnými procesmi, aby boli ich zásielky rýchlo a efektívne preclené. Vďaka partnerstvu s medzinárodným lídrom v oblasti logistiky DHL získajú podniky podporu pri orientácii v colných predpisoch Číny. To zahŕňa pokyny, ako dokončiť proces colného odbavenia, aby sa zásielky neoneskorili. Pre majiteľov účtov DHL je to ponúkané ako špecializovaná služba.

 

2. Náklady na dopravu do Číny  

Čína ukladá dovozné dane a clá na mnohé výrobky. Toto, spolu s nákladmi na dopravu a colné poplatky, sa rýchlo zvýši pre vaše podnikanie - a sťaží vám konkurovať cenou s domácimi predajcami.

Riešenie

  • DHL ponúka konkurencieschopné prepravné sadzby - s kalkulačkou odhadovaných nákladov môžete rýchlo získať cenovú ponuku. Tieto náklady potom môžete zahrnúť do svojej cenovej stratégie a do toho, ako účtujete svojim zákazníkom za dopravu.
  • Služba DHL Duties &Taxes Paid (DTP) účtuje dovozné clá, dane a iné prepravné poplatky späť vašej firme, a nie vašim zákazníkom. Je to pohodlnejšie pre vašich zákazníkov a zaisťuje bezproblémovú skúsenosť, ktorá zvyšuje spokojnosť a lojalitu zákazníkov.

 

 

3. Vytvorenie webovej stránky orientovanej na čínštinu

Bohužiaľ, predaj čínskym spotrebiteľom ako cezhraničná značka zahŕňa viac ako len zmenu jazyka vašich webových stránok. Ak sa chcete zobraziť na stránkach s výsledkami čínskych vyhľadávačov, potrebujete web hostený v Číne. To zahŕňa niekoľko zložitých krokov vrátane registrácie na čínskom ministerstve priemyslu a informačných technológií a získania príslušných komerčných licencií – všetky môžu trvať niekoľko mesiacov.  

Riešenie: predávajte prostredníctvom online trhoviska

Ako už bolo spomenuté, niektoré z popredných čínskych trhov majú vyhradené "sesterské" stránky pre medzinárodné značky, na ktorých môžu predávať - bez potreby právnickej osoby alebo bankového účtu v krajine. Medzi ne patria Tmall Global a JD Worldwide. Nájdite si čas na preskúmanie svojich možností, zohľadnenie poplatkov, typ produktov, ktoré predávate (napr. niektoré platformy sú vhodnejšie pre luxusný tovar) a ako dlho budete musieť čakať na schválenie.

4. Rýchla preprava   

Čínski spotrebitelia očakávajú rýchle dodanie – dokonca aj od zahraničných značiek. Samotná veľkosť a rozsah krajiny – plus slabá infraštruktúra vo vidieckych oblastiach – z toho robia veľkú úlohu pre cezhraničné podniky.

Riešenie: partnerstvo s DHL

DHL má rozsiahlu globálnu sieť, čo znamená, že môže pomôcť vašej firme rýchlo osloviť zákazníkov v Číne. DHL Express doručí vašu zásielku do Číny s plným sledovaním, aby ste vy – a vaši zákazníci – mohli skontrolovať stav doručenia zásielky v reálnom čase. Pokoj pre vás, vynikajúce služby pre vašich zákazníkov.

Stratégia vstupu na trhKroky k vývozu do Číny

Príprava na vývoz do Číny

1. Vykonajte prieskum trhu

Čína je obrovská krajina s viac ako 1,4 miliardami spotrebiteľov – ale nie všetci z nich sú vyhliadkami. Mali by ste mať jasnú predstavu o demografickej skupine vašej cieľovej skupiny - vrátane veku, rozpočtu, na ktorých online trhoch nakupujú najviac, s ktorými platformami sociálnych médií spolupracujú, ich preferovaných spôsobov platby atď. Tieto poznatky vám pomôžu prispôsobiť stratégiu segmentácie marketingu.

2. Lokalizujte svoju značku

Výber čínskeho názvu pre vašu firmu vám pomôže osloviť tamojších spotrebiteľov. A samozrejme, je dôležité, aby vaše zoznamy produktov/obsah sociálnych médií/zákaznícky servis boli aj v miestnom jazyku. Nezabudnite však na to využiť čínskych odborníkov – spoliehanie sa na online prekladateľov riskuje nesprávne interpretácie. Nakoniec sa uistite, že vaša firma prijíma platby v miestnej mene. 

3. Vyberte vhodnú vstupnú stratégiu

Pre mnohé medzinárodné malé podniky a začínajúce podniky v oblasti elektronického obchodu je predaj na čínskom trhu najlepšou vstupnou stratégiou. Budete profitovať z rozsiahlej zákazníckej základne týchto platforiem, miestnych znalostí a existujúcich logistických služieb. Samozrejme, sú s tým spojené určité poplatky, ale čas, ktorý ušetríte pri vybavovaní administratívy, vám to viac než vynahradí.

4. Poznajte svoj jedinečný predajný bod 

Môže byť lákavé ísť do toho a prispôsobiť svoje výrobky čínskym kupujúcim. Pamätajte však, že mnohí čínski zákazníci – najmä tí luxusného tovaru – nakupujú od zahraničných značiek práve preto , že ponúkajú niečo iné. Vedieť, prečo zákazníci chcú vaše výrobky – či už je to napríklad kvalita alebo cena – vám pomôže efektívne ich uvádzať na trh. To je s najväčšou pravdepodobnosťou niečo, čo sa časom naučíte pomocou analytických údajov a spätnej väzby od zákazníkov. 

 5. Naplánujte logistiku a prepravu

Na to skutočne neexistuje lepšia cesta ako partnerstvo s medzinárodným lídrom v oblasti logistiky. S prítomnosťou vo viac ako 220 krajinách a teritóriách žiadny dopravca nerozumie medzinárodnej preprave ako DHL - a môže pomôcť vášmu podnikaniu ľahko rásť v Číne.  

Cítite sa inšpirovaní a pripravení predať do Číny? Prvá zastávka - otvorte si obchodný účet DHL Express pre odborné poradenstvo v oblasti medzinárodnej prepravy a konkurencieschopné ceny.