#eCommerce

Vývoz do Holandska: Ako vstúpiť na holandský trh

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
Vivien je odborníčka na medzinárodný marketing, ktorá radí zákazníkom, ako najlepšie osloviť nové trhy.
8 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman looking at laptop screen

Holandsko je siedmym najväčším európskym trhom elektronického obchodu podľa príjmov, čo z neho robí veľký cieľ pre potenciálnych dovozcov1. Je to vysoko rozvinutá krajina s významnou kúpnou silou, digitálne vyspelou populáciou a pokročilou penetráciou smartfónov. 

Príjmy z elektronického obchodu rastú a penetrácia používateľov (koľko ľudí pravidelne nakupuje online) sa šplhá nad európsky priemer. Pre vývozcov, ako ste vy, je holandský trh elektronického obchodu sľubným cieľom.   2          

*To je mierne pod európskym priemerom 9,97%, ale napriek tomu silný rast pre vyspelý trh. 3

 

*To je výrazne nad európskym priemerom 69 %. 4

*Od roku 20225

Čo holandskí zákazníci nakupujú online

 Podiel elektronického obchodu na maloobchodných výdavkoch v Holandsku v roku 2022 a zámer výdavkov na rok 2027 podľa kategórie výrobkov. 6

 • Maloobchodné výdavky v roku 2022 (znázornené žltou farbou). 
 • Zámer maloobchodných výdavkov v roku 2027 (znázornený červenou farbou). 

Spotrebná elektronika je v súčasnosti najväčším trhom. 7

Široká škála vekových skupín nakupuje online

Online nakupovanie prevláda  vo všetkých vekových skupinách, pričom jediný pokles  používania bol zaznamenaný vo vekovej skupine 75+ - kde je používanie okolo 50%. 8

Stratégia elektronického obchodu: Ako uspieť v Holandsku

Pri odosielaní do Holandska je potrebné zvážiť niekoľko hlavných výziev:

 • Výhradné distribútorstvo: Holandský trh je konkurencieschopný a relatívne malý. Miestni dovozcovia často uprednostňujú dohody o výhradnom distribútorstve, čo znamená, že môžu trvať na tom, aby boli výhradným distribútorom konkrétneho výrobku alebo značky v Holandsku. To môže obmedziť možnosti vývozcov z USA a môže si to vyžadovať nájdenie vhodného miestneho partnera alebo rokovanie o dohodách o distribúcii.
 • Prispôsobenie sa holandskému trhu: Je možné, že vývozcovia budú musieť upraviť svoje výrobky a dokumentáciu, aby vyhovovali preferenciám a požiadavkám holandského trhu. To by mohlo zahŕňať zváženie označovania a balenia výrobkov v súlade s holandskými predpismi, ako aj prispôsobenie marketingových materiálov a informácií o výrobkoch tak, aby rezonovali s holandskými spotrebiteľmi.
 • Dovozná daň a clá: Dovozná daň, známa aj ako clá alebo clá, môže byť pri preprave do Holandska zložitá. Ako člen Európskej únie (EÚ) sa Holandsko riadi obchodnou politikou EÚ, ktorá vo všeobecnosti zahŕňa nízke alebo žiadne clá na tovar pochádzajúci z iných členských štátov EÚ. Dovozná daň sa však môže naďalej uplatňovať na tovar dovážaný z krajín mimo EÚ. Konkrétne sadzby a predpisy sa líšia v závislosti od typu dovážaného výrobku. Je nevyhnutné určiť správne colné zatriedenie a konzultovať s holandskými colnými orgánmi alebo colným deklarantom, aby sa zabezpečil súlad s požiadavkami dovoznej dane.

Napriek týmto výzvam má Holandsko dobre rozvinutú infraštruktúru a efektívne colné procesy, vďaka čomu je dovoz tovaru v porovnaní s niektorými inými krajinami jednoduchý. Okrem toho je holandské obyvateľstvo vo všeobecnosti otvorené medzinárodným výrobkom a obchodu, čo z neho robí atraktívny trh pre vývozcov.

Získanie pomoci od holandskej vlády: Oficiálne obchodné zdroje

Sieť holandského veľvyslanectva, vláda a Holandská agentúra pre podnikanie vám pomôžu nájsť informácie, ktoré potrebujete. Business.gov.nl je oficiálna webová stránka holandskej vlády pre podnikateľov, ktorí nehovoria po holandsky, a je špeciálne navrhnutá tak, aby vám pomohla podnikať v Holandsku a spolupracovať s holandskými spoločnosťami.  Webová stránka ponúka praktické informácie o daňových schémach, založení podniku, dotáciách a ďalších.

Kto sú najväčší vývozcovia do Holandska?

Poznámka: údaje za rok 2019. Aktuálne čísla sa môžu líšiť.  9

Čo chcú spotrebitelia

Holandskí spotrebitelia oceňujú zľavy a zadarmo a aktívne hľadajú spôsoby, ako ušetriť peniaze. Notebooky a stolné počítače zostávajú ich preferovanými zariadeniami pre online nakupovanie. Profesionálne a spoľahlivo vyzerajúce stránky elektronického obchodu sú obľúbené a holandskí zákazníci si cenia osobný kontakt. Splnenie sľubov je rozhodujúce, pretože sa očakáva čestnosť a rýchla reakcia na otázky a sťažnosti.

 Rýchle a spoľahlivé doručenie, dobrá politika vrátenia tovaru a užívateľsky prívetivá navigácia na webových stránkach sú dôležitými faktormi pre holandských online nakupujúcich.

Medzi holandskými spotrebiteľmi sa kladie čoraz väčší dôraz na udržateľnosť. Významné percento zákazníkov v Holandsku uprednostňuje udržateľnosť výrobkov, najmä v potravinárskom sektore. Ekologické potravinárske výrobky, ako sú vajcia a ryby, majú silné zastúpenie na trhu. Okrem toho došlo k výraznému nárastu prijatia automobilov s nulovými emisiami, pričom elektrické vozidlá predstavovali v roku 2020 značnú časť novo registrovaných osobných vozidiel.

Sviatky a udalosti, na ktoré si treba dať pozor

Rovnako ako mnoho krajín, aj Holandsko má jedinečný počet štátnych sviatkov a udalostí, na ktoré by si predajcovia elektronického obchodu mali dávať pozor:

 • Nový rok: 1. januára
 • Veľkonočný pondelok: 10. apríla
 • Deň kráľa27. apríla
 • Nanebovstúpenie Pána: 18. máj
 • Svätodušný pondelok: 29. mája
 • Štedrý deň: 25. decembra
 • Boxing Day: 26. decembra

 

Preferované spôsoby platby online

Populárne spôsoby platby v Holandsku:10

 • iDEAL (služba digitálnej peňaženky) 70%
 • Kreditná karta 8%
 •  PayPal 4%
 • Debetná karta 4%
 • Bankový prevod 4%
 • AfterPay 2%
 • Klarna 2%
 • Banková autorizácia 1%   

 

Preferencie doručenia11

Spotrebitelia v Holandsku si cenia bezplatnú dopravu a bezplatné vrátenie tovaru a uprednostňujú hospodárnosť pred expresnou prepravou. Dodacie lehoty po celej Európe 2/3 dňa sa stále považujú za rýchle v porovnaní s  doručením poštou / poštou  , ktoré zvyčajne trvá oveľa dlhšie.

DHL vám môže pomôcť začať

Či už ste malá firma alebo rastúci obchodník s elektronickým obchodom, môžeme vám pomôcť dostať sa na nové trhy po celom svete. Naša sada nástrojov DHL Express Global Trade Services uľahčuje preclenie vašich zásielok. Vypočítajte clo, daň a ďalšie, aby ste získali vopred prepravné náklady a nájdite najnovšie dovozné a vývozné predpisy.

Kalkulačka dovozného cla a ďalšie - DHL Express Global Trade Services

Prepravné služby do/z Holandska

 • Vyberte si naše expresné alebo ekonomické služby a získajte možnosti doručenia po celej Európe rýchlosťou, ktorú potrebujete.

Flexibilné možnosti doručenia

 • Dajte svojim zákazníkom kontrolu s DHL On-Demand Delivery, bezplatnou službou, ktorá dáva príjemcovi šesť možností doručenia.

Bezplatné aktualizácie a podrobné sledovanie

 • S DHL máte vždy úplný prehľad o svojich zásielkach bez ďalších nákladov prostredníctvom našich aktualizácií stavu a doručenia.

Maloobchodný kanál s odbernými miestami a odbernými miestami

 • 900 DHL Servicepointov po celom Holandsku znamená maximálne pohodlie pre vašich zákazníkov. 

Spoľahlivý poskytovateľ logistických služieb je rozhodujúci pri odbremenení odosielateľa aj príjemcu. Napríklad, ak poskytovateľ logistických služieb môže pomôcť s colnými záležitosťami, ušetrí veľa dodatočnej manipulácie. Okrem toho spoľahlivý poskytovateľ logistických služieb prispieva k lepšiemu imidžu značky pre odosielateľa a zaisťuje spokojných príjemcov v kontexte B2B aj B2C.

Začnite posielať do Holandska ešte dnes

Nájdite skúsenosti a rady, ktoré potrebujete, aby ste mohli začať. Otvorte si
obchodný účet DHL Express pre odborné poradenstvo v oblasti medzinárodnej prepravy a konkurenčné ceny.