#eCommerce

Ako môže váš MSP obchodovať so Spojeným kráľovstvom

10 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Big Ben

Spojené kráľovstvo, osvedčená brána do USA a významná medzinárodná obchodná mocnosť, sa už dlho teší bezkonkurenčnému podnikateľskému prostrediu. Čo teda robí Spojené kráľovstvo kliešťom? A kde sú príležitosti pre podnikateľov a obchod v piatej najväčšej ekonomike sveta?

S HDP vo výške 2,7 bilióna USD v roku 2016 je Spojené kráľovstvo po Nemecku druhou najväčšou ekonomikou v Európskej únii. Je to významná medzinárodná obchodná veľmoc s vysoko rozvinutým, sofistikovaným a diverzifikovaným trhom. V roku 2016 bolo Spojené kráľovstvo desiatym najväčším vývozcom tovaru na svete a piatym najväčším dovozcom tovaru. Je to tiež jeden z najviac globalizovaných trhov na svete.

Infographic detailing facts about UK's economy

Súčet častí – pamätajte, že existujú štyri krajiny

Spojené kráľovstvo pozostáva zo štyroch odlišných subjektov, Anglicka, Škótska, Walesu a Severného Írska. Každý z nich je hrdý na svoje jedinečné dedičstvo. Dávajte si pozor na to, aby ste britských obchodných partnerov označovali ako "angličtinu", pokiaľ si nie ste istí, že sú. Ak tak urobíte, riskujete urážku.

Všeobecný prístup

Zovšeobecnenie, skôr ako špecializácia, má tendenciu typizovať britský prístup. Čisto technické schopnosti sa kladú menšie zásluhy ako v niektorých iných krajinách.

Old castle

Etiketa stretnutia

Stretnutia sú často nepresvedčivé, pričom konečným rozhodnutím je, že je potrebné uskutočniť ďalšie stretnutie. V skutočnosti sa stretnutia často nepovažujú za miesto pre konečné rozhodnutie, ale skôr ako fórum na diskusiu o možných riešeniach. Často začínajú zdanlivo nezmyselným small talkom. Považuje sa to za dobrý spôsob, ako začať podnikať harmonickým spôsobom.

Byť priamy – najlepšie nie

Briti môžu spočiatku pôsobiť ako dosť rezervovaní, vzdialení a bez emócií. Zdvorilé frázy sa neustále používajú, aby sa zabránilo urážke druhej strany. Byť priamy a otvorene nesúhlasiť s niekým sa považuje za mimoriadne hrubé. Byť príliš priamy je vnímaný ako príliš arogantný a agresívny a môže zabrániť rozvoju dobrých obchodných vzťahov. Tento dôraz na diplomaciu nad priamosťou v komunikácii môže spôsobiť, že Briti sa budú zdať vyhýbaví. V skutočnosti britskí podnikatelia často hľadajú spôsob, ako povedať niečo negatívne pozitívnym spôsobom. Výnimky z tohto pravidla sú pri zaobchádzaní s údajmi, číslami a právnou politikou, o ktorých sa diskutuje s minimálnou nejednoznačnosťou.

Ale ako im potom rozumiem?

Ak chcete uspieť, musíte byť tiež schopní čítať medzi riadkami tohto často nepriameho spôsobu rozprávania: napríklad "to je zaujímavé" je často kódovaný spôsob, ako povedať, že niekomu sa niečo nepáči.

British Royal Guard in a march

K humoru alebo k humoru? To je otázka

Humor je tiež dôležitým nástrojom, ktorý sa často používa na odľahčenie nálady a zmiernenie napätia. Briti majú obzvlášť radi suchý, vtipný humor alebo komentáre, ktoré sa robia na vlastné náklady. Je cítiť, že je dôležité vedieť sa na sebe zasmiať. Pamätajte, že humor v podnikaní neznamená, že situácia nie je braná vážne.

Všetky dôležité nuansy

Je lepšie sebapodceňovať ako propagovať sa: ľuďom, ktorí sú verbálne pozitívni o sebe a svojich schopnostiach, pravdepodobne nebudú veriť a takmer určite nebudú mať radi. Je samozrejme prijateľné byť pozitívny o svojej spoločnosti a produktoch.

Tímová práca

Cup of tea with a cake on a table

Briti sú radi súčasťou tímu a majú radi, keď má tím priateľskú atmosféru. Od tímov sa očakáva, že sa budú o projekt zaujímať holisticky, a nebudú sa obmedzovať len na pridelenú úlohu.

Osobitný vzťah

Investičný vzťah medzi USA a Spojeným kráľovstvom je najväčší na svete s kumulatívnym bilaterálnym objemom priamych investícií v hodnote viac ako 1 bilión USD v roku 2014. V priebehu rokov bolo vytvorených viac ako dva milióny pracovných miest, približne jeden milión v každej krajine, s cieľom riadiť a stimulovať tieto investície. Trh Spojeného kráľovstva je najväčší v Európe a piaty najväčší na svete pre vývoz tovaru z USA. Je to tiež najväčší trh na svete pre vývoz služieb z USA. Vývoz tovaru a služieb z USA do Spojeného kráľovstva sa v roku 2016 odhadoval na približne 121 miliárd USD.

Poznanie je sila.

Rovnako dôležité ako poznanie vášho náprotivku je pochopenie čísel, ktoré sú za nimi. Náš súbor PDF na stiahnutie obsahuje hĺbkový prehľad a analýzu, ktoré vám pomôžu čo najlepšie využiť cezhraničné obchodovanie so Spojeným kráľovstvom.

Sprievodca krajinou: Spojené kráľovstvo

Chcete vedieť, ako podnikať vo Veľkej Británii? Prečítajte si náš informačný list!

 Sprievodca krajinou: Spojené kráľovstvo
 Sprievodca krajinou: Spojené kráľovstvo