#eCommerce

VÝVOZ DO TURECKA: POZNATKY O CEZHRANIČNOM ÚSPECHU

Yasemin Bucali
Yasemin Bucali
7 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman smiling at mobile phone

Uvažovali ste o vývoze do Turecka? Tu je štatistika, ktorá vás môže presvedčiť: takmer 64% tureckej populácie si v roku 2022 kúpilo produkt alebo službu online1. V krajine s viac ako 86 miliónmi ľudí2 je to veľa príležitostí pre dôvtipné podniky elektronického obchodu, ktoré sa chcú zamerať na nové trhy.

Všetko, čo potrebujete, je medzinárodný prepravný partner a budete pripravení zarobiť! Čítajte ďalej a skúmajte, ako vyvážať do Turecka, vrátane kľúčových informácií o spotrebiteľoch, trendov na trhu a colných odporúčaní.

PREHĽAD TRHU

graphic of DHL logistics activities on Turkish map

86 miliónov ľudí(3)

Od roku 2023 je mediánový vek tureckej populácie 31,8 roka(4).

graphic of DHL logistics activities

Elektronický obchod rastie

Pandémia koronavírusu zmenila správanie mnohých tureckých nakupujúcich a postrčila ich online. V poslednom štvrťroku 2022 vzrástli transakcie elektronického obchodu v krajine o 37 % v porovnaní s rovnakým štvrťrokom v predchádzajúcom roku(5).

graphic of shopping activities

Mobilný obchod je veľký biznis

Polovica všetkých transakcií elektronického obchodu v Turecku sa uskutočňuje na mobilných zariadeniach(6). Aplikácie sú obzvlášť obľúbené medzi spotrebiteľmi v tejto krajine (prostredníctvom mobilných prehliadačov) a používajú sa v 63 % transakcií mobilného obchodu(7).

Odkiaľ Turecko najviac dováža?

graphic image of statistics

Hlavní dovozní partneri Turecka v roku 2021 (podľa podielu)8

PODNIKANIE V TURECKU: SPOTREBITEĽSKÉ TRENDY

Kde spotrebitelia v Turecku nakupujú online?

Online trhy môžu byť užitočnou bránou pre cezhraničné podniky, ktoré chcú predávať do novej krajiny po prvýkrát.

Popredné trhoviská v Turecku, september – november 2023 (podľa podielu návštevnosti)9

 • trendyol.com: 37,4 %
 • hepsiburada.com: 22,7 %
 • amazon.com: 11,4 %
 • pttavm.com: 2,8 %
 • aliexpress.com: 2,4 %

 

Čo kupujú?

graphic image of statistics

Najobľúbenejšie kategórie spotrebného tovaru pre online nákupy v Turecku, 202210

Ako tureckí spotrebitelia radi platia za svoje online nákupy?

Koniec koncov, zákazníci elektronického obchodu s väčšou pravdepodobnosťou opustia svoje košíky, ak nemôžu platiť preferovaným spôsobom platby. 

graphic image of statistics

Distribúcia platobných metód pre online transakcie v Turecku v roku 202211

Popredná nákupná dovolenka v Turecku  

graphic image of shopping activities

Nezabudnite pridať tieto dátumy do svojho marketingového a predajného kalendára, aby sa vaša firma mohla pripraviť a zarobiť!

Eid Al Fitr, apríl

Tento moslimský sviatok znamená koniec svätého mesiaca ramadán. Počas osláv Eid sa ľudia delia o jedlo a darčeky s blízkymi.

Deň matiek, máj

Čas, kedy ľudia oslavujú svoje matky darčekmi v podobe čokolády, kvetov a parfumov.

Deň otcov, jún

Nezabudnite na otcov! V júni dostanú svoj vlastný deň, aby ich rozmaznávali ich deti.

Očakávaný/usmievavý piatok: koniec novembra

Bežnejšie známy ako čierny piatok po celom svete, maloobchodníci v Turecku premenovali udalosť, aby sa vyhli negatívnym konotáciám pre deň posvätný pre moslimov. Počas štvordňového nákupného sviatku ponúkajú internetové obchody výrazné zľavy.

VÝVOZ DO TURECKA: COLNÉ PORADENSTVO

Požadovaná dokumentácia

Pri medzinárodnej preprave je bežne potrebných niekoľko dokumentov, aby váš tovar prešiel hladkým colným konaním a pomohol orgánom určiť , aké dovozné dane a clá sú splatné:

 • Obchodná faktúra
 • Nákladný list
 • Prepravný list (AWB)
 • Osvedčenie o pôvode
 • Vývozné a importné licencie
 • Exportovať baliaci zoznam
 • Osvedčenie o poistení

Táto špecializovaná príručka sa podrobne zaoberá každým dokumentom vrátane informácií, ktoré budete potrebovať na jeho vyplnenie.  

Colné odbavenie

V máji 2022 turecké orgány znížili prahovú hodnotu zjednodušeného colného konania v mene jednotlivcov (dovoz B2C) z 30 kg, 1500 EUR na 30 kg, 150 EUR (bez liekov/liekov).

Na zásielky do 150 EUR sa bude uplatňovať sadzba dane vo výške 18 % pre členské krajiny EÚ a 30 % pre krajiny mimo EÚ. Pri zásielkach nad 150 EUR sa vyžaduje preclenie sprostredkovateľa.

Zakázané a obmedzené komodity

graphic image of barrels

DHL za žiadnych okolností nepovoľuje prepravu viacerých komodít po úplnom posúdení prevádzkovým, právnym tímom a tímom riadenia rizík. Zahŕňajú zvieratá, nebezpečné alebo horľavé materiály a nelegálne narkotiká. Úplný zoznam nájdete tu.

Náklady na dopravu

Pokiaľ nie je oslobodený, všetok dovážaný komerčný tovar podlieha clám a daniam na základe nomenklatúrneho zatriedenia harmonizovaného systému (HS). Všeobecne povedané, dovozné clo a daň zaplatí dovozca záznamu (t. j. buď vaša firma, alebo váš logistický dopravca). 

Správny HS kód pre vašu zásielku ľahko nájdete prostredníctvom DHL MyGTS – bezplatnej, užívateľsky prívetivej platformy, ktorá vám pomôže orientovať sa vo všetkých aspektoch medzinárodnej prepravy. To zahŕňa výpočet vstupných nákladov na tovar v ktorejkoľvek krajine - to znamená náklady na váš produkt, clá a dane a prepravné poplatky - aby ste zlepšili svoju cenovú stratégiu a poskytli svojim zákazníkom transparentnosť v súvislosti s prepravnými poplatkami.

Užitočné zdroje  

 

Odborné tipy DHL pre export do Turecka

graphic of DHL logistics activities

 • Zvážte odoslanie tovaru ako zaplatené clá a dane (DTP). Zatiaľ čo platba ciel a daní z medzinárodných zásielok je zvyčajne zodpovednosťou príjemcu – t. j. vášho zákazníka – DHL ponúka majiteľom účtov službu DTP. To znamená, že DHL bude fakturovať odosielateľovi (vašej firme) na pokrytie nákladov. Výhodou je, že koncový zákazník nedostane neočakávaný daňový doklad, keď jeho balík dorazí na colnicu - čo môže poškodiť jeho názor na vašu značku.
 • Tureckí spotrebitelia očakávajú bezplatné vrátenie tovaru ako štandard. Ponuka tejto služby pomôže vášmu podnikaniu získať konkurenčnú výhodu!

Uvažujete o vývoze do Turecka?

Ste na správnom mieste! Vieme, že vyššie uvedené pokyny sa môžu zdať trochu ohromujúce, ale to je miesto, kde sa partnerstvo s DHL vyplatí. Ako odborníci na medzinárodnú prepravu vás podporíme pri všetkých colných postupoch, aby sa vaša zásielka vyhla oneskoreniam. Predávajte do sveta s DHL!

Začnite svoju cestu tu