#eCommerce

Vývoz do Nigérie: Sprievodca rozvíjajúcim sa trhom

Idemudia Dima-Okojie
Idemudia Dima-Okojie
7 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Hoci Nigéria ešte nie je klasifikovaná ako "rozvinutá" krajina, je už najväčšou ekonomikou Afriky podľa HDP. Je 31. najväčšou ekonomikou na svete a naďalej rastie(1).

Krajina má jedno z najlepších sieťových pokrytí v Afrike a vysokú penetráciu internetu - takže nie je prekvapením, že trh elektronického obchodu sa rozširuje. To predstavuje príležitosti pre podniky, ako je ten váš - všetko, čo potrebujete, je medzinárodný prepravný partner a budete pripravení zarobiť!

Čítajte ďalej, keď skúmame, ako vyvážať do Nigérie, vrátane spotrebiteľských postrehov a trendov na trhu, ktoré vám pomôžu uspieť.

223 miliónov ľudí

Nigéria má najväčšiu populáciu v Afrike (2) a jednu z najmladších na svete (3).

3,3% rast HDP

3,3 % rast v roku 2022 (4). Hospodárstvo Nigérie bolo v posledných rokoch nepokojné, ale výhľad teraz vyzerá dobre s predpokladaným rastom okolo 3 % do roku 2028 (5).

76,7 milióna online nakupujúcich

V roku 2020 bol počet online kupujúcich v Nigérii približne 76.7 milióna (6). Vďaka tomu je krajina jedným z najkonkurencieschopnejších trhov elektronického obchodu v Afrike (7).

graphic image tech assets

Rastúce používanie internetu

Od roku 2023 je miera penetrácie internetu v Nigérii 40,72%. Tento podiel sa má do roku 2027 zvýšiť na 48,11 % (8).

18,6 Medián veku

Nigéria má veľmi mladú populáciu. Medián veku je 18,6 (9). Porovnajte to s európskym mediánom veku 44,4 (10).

7 % maloobchodu je online

Nigéria má jeden z najvyšších pomerov online maloobchodného predaja v Afrike. 7 % všetkých nákupov uskutočnených v Nigérii v roku 2021 bolo online – viac ako v Južnej Afrike, Keni, Maroku a Egypte (11).

11,82% rast e-commerce

Nigérijský trh elektronického obchodu má hodnotu 7,63 miliardy USD; do roku 2028 to dosiahne 13,34 miliardy, čo predstavuje mieru CAGR 11,82 % (12).

ZÁKLADNÉ RADY PRE PODNIKANIE V NIGÉRII

Najobľúbenejšie nigérijské online trhy

Od roku 2020 bola Jumia najobľúbenejším online trhom s fyzickým tovarom s odhadovaným počtom 147 miliónov návštevníkov ročne. Spoločnosť sídli v Nigérii a pôsobí v mnohých afrických krajinách.  

Ďalšie populárne online trhy v Nigérii v uvedenom roku boli Jiji (predovšetkým obchodná stránka z druhej ruky) a Konga (všeobecné produkty) (13). 

Najobľúbenejšie kategórie pre online nákupy v Nigérii od marca 2023 (14)

(* % respondentov, ktorí nakupovali v tejto kategórii v predchádzajúcich 12 mesiacoch)

Preferované spôsoby platby pre online nákupy  

Iba 1,6 % nigérijskej populácie má kreditnú kartu (15) a hotovostné platby sú stále veľmi bežné (16). Napriek tomu sú platby kartou najobľúbenejšou formou online platby.

Rastúce používanie bezhotovostných platobných systémov

Používanie digitálnych platobných riešení v Nigérii rastie. Mobilné platobné platformy ako Interswitch, Flutterwave a Paystack, ako aj tradičné platby kartou, sú čoraz viac akceptované a poskytujú alternatívy k hotovostným transakciám.

Najväčšie nákupné akcie v Nigérii

Nigéria, ktorá je kultúrne rozmanitou a multináboženskou krajinou, zažíva počas celého roka množstvo osláv.

Čierny piatok v Nigérii je hlavnou nákupnou udalosťou v novembri. Maloobchodníci ponúkajú výrazné zľavy a propagačné akcie, online aj v obchode, ktoré priťahujú dychtivých nakupujúcich, ktorí hľadajú ponuky na širokú škálu produktov. 

Jumia, prominentná platforma elektronického obchodu v Nigérii, hostí rozsiahly festival Black Friday s bleskovým predajom, zľavami a exkluzívnymi ponukami na rôzne produkty, čo povzbudzuje online nakupujúcich, aby využili úspory. 

Pred Vianocami zažíva Nigéria vrchol nákupných aktivít, keď ľudia nakupujú darčeky, dekorácie a slávnostné predmety, pričom maloobchodníci ponúkajú špeciálne propagačné akcie a predaje, aby uspokojili dopyt po sviatkoch. 

Počas ramadánu Nigérijčania nakupujú nové oblečenie, darčeky a jedlo na oslavu Eid-al-Fitr s blízkymi. 

Deň svätého Valentína vidí v Nigérii zvýšené výdavky, pretože spotrebitelia hľadajú darčeky, kvety a špeciálne pochúťky pre svojich blízkych. 

Ako sa blíži začiatok školského roka v Nigérii, maloobchodníci spúšťajú predaj späť do školy, ktorý ponúka zľavy na školské potreby, uniformy a vzdelávacie materiály, aby pomohli rodičom pripraviť sa na nové akademické zasadnutie. 

Okolo Dňa nezávislosti Nigérie 1. októbra môžu maloobchodníci ponúkať propagačné akcie a zľavy s vlasteneckou tematikou, ktoré lákajú nakupujúcich, aby oslávili štátny sviatok nákupmi za zľavnené ceny. 

Počas veľkonočného obdobia Nigérijčania kupujú slávnostné predmety, darčeky a jedlo. Maloobchodníci ponúkajú výpredaje a propagačné akcie, aby uspokojili dopyt po sviatkoch. 

Colné a dovozné predpisy pre vývoz do Nigérie

5 až 35% dovozná daň

Úplný zoznam taríf platných pre každý typ zásielky nájdete tu.  

 • Uistite sa, že máte jasnú dokumentáciu 
  Neposkytnutie presných a úplných dokumentov o preclení môže mať za následok oneskorenie alebo dokonca odmietnutie vyzdvihnutia zásielky (napr. colné pokyny na preclenie, daňové identifikačné číslo) 

 • Pozor na oneskorenia pri kontrole 
  Povinné colné kontroly niekedy ovplyvňujú dodacie lehoty 

 • Miestne regulačné orgány 
  Inšpekcie vykonávajú aj iné miestne regulačné orgány, ktoré tiež ovplyvňujú tranzitné časy (napr. NDLEA Nigérijská protidrogová agentúra a NAFDAC agentúra pre potraviny a liečivá). 

Vývoz do Nigérie: oficiálna webová stránka colných orgánov

Nigérijská colná správa (NCS)

Komplexné informácie o dovozných/vývozných postupoch, clách a predpisoch. 

https://customs.gov.ng/

Odborné tipy DHL pre export do Nigérie

 • Pochopte obchodné prostredie Nigérie . Nigéria pôsobí v zložitom regulačnom prostredí, ktoré sa vyznačuje prísnymi colnými postupmi a dovoznými / vývoznými predpismi. Je veľmi dôležité, aby ste vedeli, čo potrebujete na úspešný vývoz do Nigérie.  

 • Staňte sa partnerom spoľahlivého poskytovateľa logistických služieb. Aby ste sa vyhli sklamaným zákazníkom, potrebujete partnera s potrebnými odbornými znalosťami v oblasti orientácie v zložitých colných pravidlách a dovozných/vývozných postupoch Nigérie. 

 • Vyskúšajte influencer marketing. Influencer marketing získal trakciu v Nigérii, pričom ovplyvňovatelia sociálnych médií spolupracujú so značkami na propagácii produktov a zvyšovaní predaja. Influenceri majú významný vplyv na nákupné rozhodnutia spotrebiteľov, najmä medzi mladšími demografickými skupinami. 

 • Zamyslite sa nad položkami vyrobenými v Nigérii z miestnych zdrojov. Existuje rastúci trend podpory miestnych podnikov a výrobkov, pričom spotrebitelia prejavujú zvýšený záujem o nákup miestnych zdrojov a výrobkov vyrobených v Nigérii. Tento trend je poháňaný túžbou podporovať miestne priemyselné odvetvia a stimulovať hospodársky rast.

 • Ponúkať udržateľné výrobky. Nigérijskí spotrebitelia si čoraz viac uvedomujú udržateľnosť a etické postupy. Existuje rastúci záujem o ekologické, organické a sociálne zodpovedné výrobky, pričom spotrebitelia hľadajú značky, ktoré sú v súlade s ich hodnotami. 

Začíname s DHL 

Pomôžeme vám začať vyvážať do Nigérie. Aby sme vám uľahčili preclenie vašich zásielok, ponúkame bezplatnú sadu nástrojov Global Trade Services Toolkit

Celkové náklady na dopravu vrátane ciel, daní a iných dovozných poplatkov môžete zistiť aj pomocou našej kalkulačky vstupných nákladov.

Uvažujete o vývoze do Nigérie?

Ste na správnom mieste! Vieme, že vyššie uvedené pokyny sa môžu zdať trochu ohromujúce, ale to je miesto, kde sa partnerstvo s DHL vyplatí. Ako odborníci na medzinárodnú prepravu vás podporíme pri všetkých colných postupoch, aby sa vaša zásielka vyhla oneskoreniam. Predávajte do sveta s DHL!

Začnite svoju cestu tu