#eCommerce

Export do Indie: ako maximalizovať každú predajnú príležitosť

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
Vivien je odborníčka na medzinárodný marketing, ktorá radí zákazníkom, ako najlepšie osloviť nové trhy.
8 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman with child pointing upwards

Exkluzívne tipy na podnikanie v Indii - od colných predpisov až po najnovšie trendy v produktoch a spotrebiteľské návyky.

Ako vyvážať do Indie

graphic image of statistics

India je domovom 1,4 miliardy ľudí. India je buď prvou alebo druhou najľudnatejšou krajinou na svete, v závislosti od toho, akú populačnú štúdiu čítate. 1,2 S rýchlo rastúcim sektorom elektronického obchodu je India inteligentnou voľbou pre každý podnik, ktorý chce expandovať na nové trhy.

S využitím našich odborných znalostí v oblasti medzinárodného obchodu sme vytvorili sprievodcu, ako preniknúť na indický trh elektronického obchodu. Prečítajte si naše exkluzívne tipy na podnikanie v Indii - od colných predpisov až po najnovšie trendy v produktoch a spotrebiteľské návyky.

50 % nárast do roku 2030

Indický trh elektronického obchodu bude medzi rokmi 2023 a 2030 rásť3

73,7 % bude do roku 2027 využívať elektronický obchod

Počet používateľov elektronického obchodu bude v roku 2023 predstavovať 57,6 % a očakáva sa, že do roku 2027 dosiahne 73,7 %. 4

graphic image of statistics

India má jeden z najrýchlejšie rastúcich sektorov elektronického obchodu na svete s CAGR 13,91% medzi rokmi 2023 a 2027. Očakáva sa, že rýchlejší rast budú mať len Brazília, Argentína a Turecko. Globálny priemer je 11,34%. 5,6

Prehľad trhu

graphic image of statistics

Menej ako polovica obyvateľov Indie má prístup k internetu. Globálny priemer je 64,6%. Penetrácia elektronického obchodu sa však pohybuje okolo 180-190 miliónov a rýchlo rastie. 7

Export do Indie: Prehľad trhu

India rastie vo všetkých smeroch. Jeho penetrácia elektronického obchodu je nízka v porovnaní s inými podobne umiestnenými krajinami, ale rýchlo sa rozširuje, čo z neho robí jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov na svete.

Adresovateľný trh rastie

Rastúca stredná trieda to čiastočne poháňa; tí, ktorí zarábajú dosť na to, aby boli považovaní za pohodlne vypnutých a mohli si dovoliť bežný maloobchodný tovar. Táto kategorizácia strednej triedy je kontroverzná (ako definujete "strednú triedu"?) a náročná na meranie. Napriek tomu niektoré odhady uvádzajú počet tých, ktorí spĺňajú kritériá strednej triedy v Indii, na približne 400 miliónov. To je rovnaké ako celá populácia Južnej Ameriky. Inými slovami, významné publikum elektronického obchodu akýmkoľvek spôsobom.

Údaje z atlasu rastu obchodu DHL zistili, že popri Filipínach a Vietname je India jedným z budúcich lídrov rastu obchodu až do roku 2026.

India má tretí najväčší trh elektronického obchodu na svete s približne 210 - 230 miliónmi online nakupujúcich (od roku 2021 - toto číslo sa odvtedy pravdepodobne výrazne zvýšilo). Čo však títo spotrebitelia kupujú? A z ktorých krajín? 8

Dovoz Indie

Z ktorých krajín nakupujú používatelia elektronického obchodu v Indii najviac?  9

Distribúcia tovaru zakúpeného cezhraničnými dovoznými používateľmi elektronického obchodu v Indii od januára 2021 podľa regiónu pôvodu:

 

Vývoz do Indie: pochopenie trhu

Ak chcete úspešne predať na novom medzinárodnom trhu, musíte pochopiť správanie a preferencie miestnych kupujúcich. Tieto poznatky môžu informovať o vašich predajných a marketingových stratégiách.

Čo nakupujú online zákazníci v Indii od cezhraničných značiek?

graphic image of statistics

*10

Mobilný obchod

1 miliarda používateľov smartfónov do roku 202611

graphic image of statistics

India mala v roku 2021 1,2 miliardy mobilných účastníkov, z toho približne 750 miliónov používateľov smartfónov. Očakáva sa, že do roku 2026 bude mať India 1 miliardu používateľov smartfónov. Ak by len indickí používatelia smartfónov boli krajinou, boli by treťou najväčšou na svete. 11 Kľúčové ponaučenie: uistite sa, že váš internetový obchod je vhodný pre mobilné zariadenia.

Online trhoviská

Stovky miliónov ľudí používajú online trhy každý mesiac v Indii.

Medzi najobľúbenejšie online trhy v Indii patria Amazon, Flipkart, Snapdeal, Paytm Mall, Myntra, IndiaMart a eBay. Amazon je najväčší online trh v Indii s viac ako 295 miliónmi návštev každý mesiac. Jediným ďalším trhom v podobnom rozsahu je Flipkart vo vlastníctve spoločnosti Walmart so 167 miliónmi návštev mesačne. Flipkart sa špecializuje na módny maloobchod. 12

Nákupné sviatky

graphic image of people dancing around a fire

Digitálne peňaženky

India si rýchlo zvyká na online platobné systémy. V minulosti bola populárnou možnosťou platba na dobierku, ale smartfóny a systémy digitálnej peňaženky rýchlo rastú.

Preferované spôsoby platbyonline 13

 

Ďalšie bežne používané platobné systémy v Indii zahŕňajú:

1. Bezhotovostne
2. RazorPay
3. Paytm
4. PayPal
5. PayU
6. CCAvenue

Výzvy vývozu do Indie

1. Colné odbavenie

graphic image of DHL courier handing man parcel

India má prísne colné postupy, ktoré môžu byť časovo náročné a zložité. Odosielatelia musia poskytnúť podrobnú dokumentáciu, ako napríklad POA (splnomocnenie) a faktúry s popisom, hodnotou a množstvom.

Riešenie:
Odosielatelia musia dodržiavať špecifické predpisy, aby zabezpečili, že ich zásielky budú preclené rýchlo a efektívne. Môžete to urobiť výberom poskytovateľa doručovania, ktorý vás prevedie celým procesom. Služba automatizácie obchodu DHL vám môže pomôcť. Budete sa tiež musieť zaregistrovať na Generálnom riaditeľstve pre zahraničný obchod.

2. Súlad s dovoznými nariadeniami

India má osobitné predpisy upravujúce dovoz určitých výrobkov vrátane potravín, elektroniky a zdravotníckych pomôcok.

Riešenie:
Odosielatelia musia zabezpečiť, aby ich výrobky boli v súlade s týmito predpismi, aby sa zabránilo oneskoreniam, pokutám alebo zabaveniu zásielky. Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte webovú stránku Rady na podporu vývozu. Ako vývozca do Indie sa budete musieť zaregistrovať na príslušnej rade. Zahraničné spoločnosti sú povinné založiť indický subjekt s registráciou dane z tovaru a služieb (GST) alebo spolupracovať s miestnym indickým subjektom. Ministerstvo obchodu a priemyslu reguluje online predaj na indickom trhu. 

3. Dovozné dane a clá

graphic image of taxes

 

India ukladá dovozné dane a clá na mnohé výrobky, čo môže zvýšiť náklady na dopravu.

Riešenie:
Viac informácií nájdete na webovej stránke Centrálnej rady pre nepriame dane a clá, kde nájdete prístup k rôznym colným a spotrebným formulárom potrebným na dovoz tovaru do Indie. DHL Trade Automation Service Tool (TAS) im môže pomôcť rýchlo a efektívne ich zvládnuť.

4. Odosielatelia sa musia zaregistrovať v službe Know Your Customer (KYC)

graphic image of man handing a parcel to a woman

Ako vývozca do Indie pridávate alebo aktualizujete svoje informácie KYC (Know Your Customer).

Riešenie:
Tieto údaje môžete rýchlo a jednoducho aktualizovať prostredníctvom portálu DHL.

Tipy na vývoz do Indie

V tejto časti vám odborník spoločnosti DHL na vývoz a prepravu v Indii poskytuje najlepšie tipy, ktoré vás pripravia na predaj na tomto kľúčovom trhu.

Vykonajte prieskum trhu

graphic image of statistics

 

India je krajina s rôznymi kultúrami a ľuďmi rôznych vierovyznaní. Mali by ste mať jasnú predstavu o demografickej skupine vašej cieľovej skupiny - vrátane veku, rozpočtu, na ktorých online trhoch nakupujú najviac, s ktorými platformami sociálnych médií spolupracujú, ich preferovanými spôsobmi platby.

Vo všeobecnosti sa používatelia elektronického obchodu v Indii menia: ženy čoraz viac nakupujú online, pričom 43% nových online nakupujúcich sú ženy a 57% mužov v roku 2021, v porovnaní s 32% a 68% v roku 2015. Rastie aj veková skupina 45-ročných a starších. Teraz je to najväčšia kohorta pre online nakupovanie v Indii, tesne nasledovaná skupinou 25 až 34-ročných. 14

Čo je trendy v Indii?

graphic image of swingfarm

1. Udržateľnosť je pre spotrebiteľov čoraz väčšou prioritou

2. Miestne zdroje a produkty sú populárne

3. Spotrebitelia hľadajú wellness prvky v produktoch

4. Nakupovanie na mobile/smartfóne stúpa

5. Sociálne médiá majú rastúci vplyv na nákupné rozhodnutia

Nájdite správnu marketingovú stratégiu

Niektoré z najlepších platforiem sociálneho elektronického obchodu v Indii zahŕňajú Meesho (oblečenie), Shopsy vlastnený spoločnosťou Flipkart (módne výrobky a produkty životného štýlu) a Shop101 (platforma predajcu). Tieto platformy umožňujú predajcom a predajcom predávať produkty ich zdieľaním na stránkach sociálnych médií. Influencer marketing je tiež populárnou stratégiou. V Indii existuje niekoľko platforiem ovplyvňujúceho marketingu, ktoré môžu pomôcť spojiť podniky s influencermi, ako sú Ainfluencer a Confluencr.

Jednoduchosť a pohodlie

Rovnako ako na každom inom trhu elektronického obchodu, spotrebitelia v Indii vysoko oceňujú intuitívne online skúsenosti a možnosti jednoduchých platieb. Jednoduché použitie a pohodlie sú veľmi dôležitými faktormi pre online nakupovanie v Indii. Štúdia zistila, že jednoduché používanie a pohodlie je najdôležitejším faktorom pre online nakupovanie pre 32% nakupujúcich. 15

graphic image of people and mobile phone screen

Je veľmi dôležité, aby cezhraničné podniky spolupracovali s poskytovateľom logistických služieb, ktorý má skúsenosti a odborné znalosti v zložitých procesoch preclievania, aby sa zabezpečilo rýchle a efektívne preclenie ich zásielok.

Napríklad služba DHL DTP (Duty and Taxes Paid, niekedy nazývaná Delivered Duty Paid, alebo DDP) poskytuje vašim zákazníkom jednoduchý a bezproblémový zážitok z doručenia elektronického obchodu. Predávajúci hradí všetky dovozné clá, dane a poplatky spojené s prepravou produktu, čo umožňuje indickým spotrebiteľom prijímať nákupy bez akýchkoľvek dodatočných nákladov. DHL DTP je cenný nástroj, ktorý vám pomôže rozšíriť vašu prítomnosť na indickom trhu tým, že vám poskytne bezproblémový zážitok z nakupovania, ktorý môže pomôcť vybudovať lojalitu zákazníkov a posilniť vašu značku.

Cítite sa inšpirovaní a pripravení predať do Indie? 

Vašou prvou zastávkou je otvorenie obchodného účtu DHL Express pre odborné poradenstvo v oblasti medzinárodnej prepravy a konkurencieschopné ceny.