#eCommerce

Obchodné rokovania dole pod: Spoznávanie Austrálie

10 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Čo robí Austráliu tikom a kde sú cezhraničné obchodné príležitosti pre malé a stredné podniky a podnikateľov v 13. najväčšej ekonomike sveta? Tu je náš stručný sprievodca, ktorý vám pomôže začať importovať a exportovať.

Austrália má jednu z najsilnejších, najkonkurencieschopnejších a najotvorenejších ekonomík na svete. V priemere piata najväčšia ekonomika Ázie a Tichomoria rástla od roku 1990 približne o 3,3% ročne. Miera inflácie bola počas 6 rokov od roku 2012 do roku 2017 stabilná v priemere 1,9 % a súčasná miera nezamestnanosti je na úrovni 5,6 %. To všetko prispieva k závideniahodnej životnej úrovni, ale čo podnikanie tam? Pochopenie podnikateľskej kultúry a krajiny je dobrým miestom, kde začať. 

Surfer riding a wave

Rýchlo a k veci  

Austrálčania sú slávne priamočiari vo všetkých aspektoch života, vrátane podnikania. Ak Austrálčan urobí výnimku z niečoho, čo poviete, čoskoro to budete vedieť. Výsledkom sú rýchle obchodné rokovania. Necítia potrebu stráviť dlhý čas budovaním vzťahu pred vstupom do podnikania. Tento étos, spojený s ich vnímavosťou k novým nápadom, vytvára vynikajúcu klímu pre vaše podnikateľské nápady.

Ayre's rock in the Australian desert

Jazyk podnikania

Okrem toho, že sú priami, je v ich prejave často prvok humoru, často sebapodceňujúci. Nájdete tu aj Austrálčanov používajúcich farebný jazyk, ktorý by bol v iných krajinách nezvyčajný. Ak sa ocitnete v kontroverznej diskusii počas obchodného stretnutia, nebojte sa - nie je to nič osobné. Diskusie považujú za zábavné a budú ich iniciovať provokatívnymi vyhláseniami. Najlepšie urobíte, ak odpoviete humorom.

Udržujte to skutočné, buďte skromní

Preceňovanie vašej spoločnosti alebo nápadu alebo uchýlenie sa k používaniu agresívnych predajných techník alebo tvrdého predaja nebude fungovať. Podobne by sa malo zabrániť vlastnej dôležitosti. Namiesto toho buďte priateľskí, skromní a k veci. Svoj obchodný prípad by ste mali prezentovať faktami a číslami, a nie dohadmi a humbukom. Emócie a pocity nie sú v austrálskom podnikateľskom prostredí dôležité. Ak sa vám podarí zapôsobiť, nečakajte, že to bude zrejmé.

Etiketa  obchodných stretnutí

Obchodné stretnutia sú vo všeobecnosti uvoľnené, ale stále sú to vážne udalosti. Pri plánovaní dajte čo najviac času na prípravu a pri príchode na akékoľvek stretnutie buďte presní. Austrálčania sa radi rýchlo pustia do práce s relatívne malými rozhovormi. Sú priami a očakávajú, že na oplátku budete rovnakí. Stručnosť sa oceňuje a príliš veľa detailov sa neoceňuje. 

Nechajte podnikanie bežať

Rokovania napredujú rýchlo a vyjednávanie nie je obvyklé. Očakáva sa, že váš pôvodný návrh bude mať len malý priestor na rokovania. Rozhodovanie sa sústreďuje na vrcholový manažment, ktorý bude konzultovať s podriadenými. To môže spôsobiť, že rozhodnutia budú pomalé a zdĺhavé. Nesnažte sa tento proces ponáhľať, vaša trpezlivosť bude ocenená. Ak budete priamy, budete mať istotu, že budete vedieť, ako na tom ste, keď sa dospeje k rozhodnutiu.

Použitie tupého humoru na zmiernenie napätia

Namiesto toho, aby Austrálčania nechali hroznú situáciu bolestivo pokračovať, často na ňu upozornia a potom sa vydajú s niekoľkými neškodnými vtipmi. To je obzvlášť užitočné v nepríjemných situáciách. Cudzincom to môže pripadať trochu tvrdé, ale dostať veci von sa považuje za vhodnejšie ako zamiesť problémy pod koberec.

Vykročte tou najlepšou nohou vpred

nuts in a plain bag

Austrálčania sú známi tým, že sú srdeční a priateľskí s dobrým zmyslom pre humor. Každý je vítaný a zostať otvorený a zdvorilý je najlepšou cestou k úspechu. Vzťahy sú dôležité, a to ako v podnikateľskom prostredí, tak aj mimo neho. Ústne podanie je silný zdroj obchodných odporúčaní a dobrá povesť vám umožní veľmi rýchlo sa zoznámiť s mnohými novými príležitosťami.

Poznanie je sila. Rovnako dôležité ako poznanie vášho náprotivku je pochopenie čísel, ktoré sú za nimi. Naše PDF súbory na stiahnutie obsahujú hĺbkový prehľad a analýzy, ktoré vám pomôžu čo najlepšie využiť cezhraničné obchodovanie s trinástou najväčšou ekonomikou sveta. 

Sprievodca krajinou: Austrália

Chcete vedieť, ako podnikať v Austrálii? Prečítajte si náš informačný list!

Sprievodca krajinou: Austrália
Sprievodca krajinou: Austrália