Slovakia
#PoradenstvoVOblastiElektronickéhoObchodu

Ako chytiť kúsok amerického dovozného trhu

10 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Statue of Abraham Lincoln

USA sú obrovské. Niektoré z jeho 50 štátov sú domovom väčšieho počtu obyvateľov a ekonomík ako mnohé európske krajiny. Kde však môžu MSP nájsť nové obchodné príležitosti a môžete ich využiť?

Napriek tomu, že Čína je horúca na pätách, USA sú naďalej najväčšou ekonomikou na svete - titul, ktorý sa drží od konca 19. storočia. Ako jedna z najväčších, najmedzinárodnejších a najdiverzifikovanejších ekonomík na svete predstavujú USA takmer 25% svetového hospodárstva. Neustále sa umiestňuje na prvom mieste z hľadiska konkurencieschopnosti a jednoduchosti podnikania. Je to tiež najväčší spotrebiteľský trh na svete.

Infographic detailing facts about America's economy

Super veľká ekonomika

Napriek tomu, že USA majú približne tretinu populácie iných ekonomických superveľmocí, ako je Čína alebo India, sú naďalej hnacou silou globálnej ekonomiky. Aby sme veci uviedli do perspektívy, ak by Kalifornia sama bola krajinou, mala by šiestu najväčšiu ekonomiku na svete.

Existujú aj kultúrne rozdiely medzi severným, južným, východným a západným pobrežím, ktoré je potrebné zvážiť. Myslieť na USA ako na jeden trh je chyba. Pri obchodovaní s Amerikou je vhodné rozdeliť oblasť zamerania podľa regiónov.

Dôležitosť importu

Amerika v roku 2016 doviezla tovar z celého sveta v hodnote 2,25 bilióna USD, čo je o 40,6% viac ako v roku 2015. Dovoz z USA predstavoval 13, 7% odhadovaného celkového svetového dovozu vo výške 16, 473 bilióna USD v roku 2015.

Ako sa teda dostať do akcie? Medzi najvýznamnejšie dovozy patrí elektrický tovar a počítače, stroje a vozidlá. Pre tri najlepšie rastúce oblasti si stiahnite nášho Sprievodcu krajinou po USA. 

Top 10 dovoz USA

1. Elektrické stroje, zariadenia: 336 miliárd USD (14,9 % celkového dovozu)

2. Stroje vrátane počítačov: 315,4 miliardy USD (14 % celkového dovozu)

3. Vozidlá: 285 miliárd USD (12,7 % celkového dovozu)

4. Minerálne palivá vrátane ropy: 163,4 miliardy USD (7,3 % celkového dovozu)

5. Farmaceutický priemysel: 92,5 miliardy USD (4,1 % celkového dovozu)

6. Optické, technické, lekárske prístroje: 80,8 miliardy USD (3,6 % celkového dovozu)

7. Drahokamy, drahé kovy: 67,3 miliardy USD (3 % celkového dovozu)

8. Nábytok, posteľná bielizeň, osvetlenie, značky, panelové budovy: 63,1 miliardy USD (2,8 % celkového dovozu)

9. Plasty, plastové výrobky: 50,4 miliardy USD (2,2 % celkového dovozu)

10. Organické chemikálie: 49,8 miliardy USD (2,2 % celkového dovozu)

US Mail boxes

Čo sa deje online?

Ako by ste očakávali, USA sú chutným návrhom pre elektronický obchod. Penetrácia internetu dosahuje viac ako 88% -
takmer 287 miliónov ľudí – čo z neho robí atraktívny a lukratívny online trh.

Rastúci HDP na obyvateľa vo výške viac ako 56 tisíc USD a rozšírené používanie angličtiny ako hlavného jazyka robí tento multikultúrny trh relatívne ľahko prístupným. Výzvy pochádzajú z jeho samotnej veľkosti (pokrýva štyri časové pásma) a väčšina populácie je buď východné alebo západné pobrežie.

V porovnaní s inými online trhmi

USA, ktoré sa v roku 2015 umiestnili ako krajina číslo jedna pre elektronický obchod, sú poháňané spotrebiteľským dopytom s celkovou maloobchodnou hodnotou 4, 83 biliónov USD a internetový predaj za rok 2016 zaznamenal 394 miliárd USD, čo je o 15, 1% viac ako v roku 2015. 

Očakáva sa, že zložený ročný rast (CAGR) pre online predaj bude okolo 7,4%.  Očakáva sa však, že spotrebná elektronika, oblečenie a osobná starostlivosť to prekonajú s CAGR približne 10%.

Časy rozmachu

Očakáva sa, že online predaj dosiahne v roku 2017 viac ako 459 miliárd USD, čo je o 13% viac ako v roku 2016 a predstavuje 12,9% z očakávaných 3,56 biliónov USD celkových maloobchodných tržieb.

Vo februári 2017 dosiahli maloobchodné tržby prostredníctvom webových stránok v roku 2016 3,93 miliardy USD (15,1% nárast oproti roku 2015), čo predstavuje v priemere 8,1% celkových maloobchodných tržieb v priebehu roka. Zatiaľ čo internetový predaj vzrástol o 15,1% v porovnaní s rokom 2015, celkový maloobchod zaznamenal v priebehu roka v priemere 2,1%. Očakáva sa, že do roku 2022 bude online predaj predstavovať 17 % všetkých maloobchodných tržieb v USA.

Kde nakupujú? 

Public Market Centre sign

Žiadne prekvapenia tu: Amazon. V roku 2016 predstavoval online gigant masívnych 43% maloobchodných predajov online v USA. Analýza viac ako 4 miliónov online nákupov ukázala, že samotný Amazon predstavoval 53% rastu predaja elektronického obchodu v USA za rok. 

Jej rast v roku 2016 bol poháňaný predajom v kategóriách elektroniky, domácnosti a odevov. S nákupom spoločnosti Whole Foods v roku 2017, pridaním potravín do svojej zbrojnice, bude online dominancia Amazonu ďalej rásť.

Američania radi nakupujú zo svojich smartfónov

V roku 2017 dosiahli maloobchodné tržby mobilného elektronického obchodu v Spojených štátoch 156 miliárd USD. Čo to však v skutočnosti znamená? V 3. štvrťroku 2017 zachytil predaj mobilného maloobchodu 23,16% ako percento z celkového maloobchodného predaja elektronického obchodu, takže pre zákazníkov v USA je to už veľký problém. A keďže sa predpokladá, že mobilný elektronický obchod bude do roku 2020 predstavovať takmer 50% všetkých predajov elektronického obchodu v USA, musíte zabezpečiť, aby vaša platforma elektronického obchodu ponúkala vynikajúci zážitok na smartfónoch a tabletoch.

Nakupujú Američania od zahraničných maloobchodníkov?

77% všetkých online používateľov v USA je otvorených myšlienke nakupovania na medzinárodnej úrovni, zatiaľ čo 42% tak už urobilo. Cezhraniční online spotrebitelia nakupovali predovšetkým u podnikov vo Veľkej Británii (49 %), Číne (39 %), Kanade (34 %), Hongkongu (20 %) a Austrálii (18 %).  

Očakáva sa, že do roku 2018 bude 41,8 milióna amerických spotrebiteľov nakupovať cezhraničný tovar v hodnote 80,2 miliardy USD. Výber, cena a jedinečnosť sú na vrchole zoznamu ako dôvody, prečo kupujúci uskutočňujú cezhraničné nákupy.

Ako začať cezhraničný obchod

Hollywood sign in the Hollywood hills

Kľúčom k úspechu medzinárodného predaja v USA je maloobchodná ponuka. Zákazníci tam očakávajú, že budú poznať cenu, ktorú budú platiť pri pokladni, že budú mať na výber konkurenčné možnosti doručenia (alebo lepšie ako domáci maloobchodníci), lokalizované platobné možnosti (napríklad kreditné karty vydané v USA ) a úrovne služieb, vďaka ktorým bude firma vynikať. Amerika je predovšetkým o službe, takže musíte zažiariť.

Môžete urobiť skutočnú zmenu, keď ste vyzbrojení správnymi informáciami. Náš PDF sprievodca krajinou USA na stiahnutie upriamuje pozornosť na hlavné rastúce sektory a predajné príležitosti v dovoznom sektore USA. Základné tipy a cenné údaje na jednom mieste. Získajte ten svoj ešte dnes. 

Sprievodca krajinou: USA

Chcete vedieť, ako podnikať v USA? Prečítajte si náš informačný list ZDARMA!

Sprievodca krajinou: USA
Sprievodca krajinou: USA