#eCommerce

Vývoz do Nemecka: Sprievodca podnikaním v Nemecku

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
Vivien je odborníčka na medzinárodný marketing, ktorá radí zákazníkom, ako najlepšie osloviť nové trhy.
8 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
two ladies looking at mobile screen

Nemecko je silnou ekonomikou Európy. Je to najväčšia ekonomika kontinentu a štvrtá najväčšia na svete. Je to správne miesto pre vašu firmu na vývoz?

Krátka odpoveď je áno. Nemecko je jedným z najväčších trhov elektronického obchodu v Európe, druhý po Veľkej Británii. S obrovským počtom spotrebiteľov elektronického obchodu (takmer 70 miliónov do roku 2027), veľmi vysokou penetráciou elektronického obchodu, keď 81% populácie nakupovalo online v roku 2023, a vysokými priemernými výdavkami na používateľa (hoci menej ako dve tretiny Spojeného kráľovstva) predstavuje silný návrh pre podniky, ktoré chcú vyvážať na nový trh.  1

Každá krajina zažíva nezvyčajné medziročné údaje o raste elektronického obchodu po pandémii COVID-19, ale celkové príjmy Nemecka z elektronického obchodu sú nastavené na stabilný vzostupný trend 8% CAGR. 2

 

80% nemeckej populácie používa smartphone. A od roku 2021 sa smartphone stal najobľúbenejším zariadením na online nakupovanie v Nemecku, tesne nasledovaný notebookom. 3,4

 

Trendy na trhu v sektore elektronického obchodu v Nemecku8

  • Smartfóny sú životne dôležité pre online nakupovanie, najmä pre osoby mladšie ako 50 rokov. Ale pre tých, ktorí majú viac ako 50 rokov, používanie smartfónov pri online nakupovaní klesá.
  • Používanie sociálnych sietí sa stalo dôležitým krokom v procese nákupu na čítanie recenzií a komentárov k produktom na rozhodovanie. 
  • Luxusný tovar, najmä luxusná móda, v Nemecku rastie.      5
  • Nemeckí spotrebitelia sú čoraz ochotnejší platiť za ekologické výrobky: buď výrobky vyrobené z recyklovaných materiálov, alebo prostredníctvom systémov kompenzácie emisií uhlíka alebo ponúk. Udržateľnosť sa stáva čoraz väčšou súčasťou rozhodovacieho procesu. 
  • Expresné doručovacie služby sú veľmi žiadané - najmä na trhu  s potravinami a potravinami 
  • Väčšina elektronického obchodu a online nakupovania sa uskutočňuje na veľkých medzinárodných platformách elektronického obchodu , ako sú Amazon, eBay atď.  Miestne platformy si však v posledných rokoch získali čoraz väčšiu popularitu.

Najpopulárnejšie platformy elektronického obchodu v Nemecku6

 1 amazon.de

 2 ebay.de

 3 kleinanzeigen.de

 4 otto.de

 5 idealo.de

53% prieskum pred nákupom

Viac ako polovica Nemcov tvrdí, že pred veľkým nákupom skúmajú internet, zatiaľ čo 47% tvrdí, že online recenzie sú veľmi dôležité. 7

Kľúčové nákupné dátumy v Nemecku 

 

Podobne ako v iných častiach sveta, aj Valentín sa v posledných rokoch zmenil na komerčnejšiu udalosť. Mnoho jednotlivcov má tendenciu kupovať darčeky pre svojich významných alebo milostné záujmy, ako sú doplnky, oblečenie, čokolády alebo kvety. Tieto položky sú ľahko dostupné a sú silne propagované počas týždňov vedúcich k 14. februáru.

 

Veľká noc je v Nemecku dôležitá pre náboženské aj sekulárne publikum. Pred Veľkou nocou sa Nemci chcú pochváliť a vyzdobiť svoje domy, čo vedie k objednaniu rôznych interiérových dekoračných predmetov na jednej strane, ale aj k zlepšeniu ich vonkajšieho vzhľadu nákupom vonkajšieho nábytku a záhradného náradia na nadchádzajúcu jarnú a letnú sezónu. Keďže Veľká noc sa čoraz viac stáva komerčnou udalosťou, najmä rodičia sa zúčastňujú klasických nákupov "veľkonočného hniezda". Predaj výrobkov, ako sú detské hračky a sladkosti, sa počas tohto obdobia pravdepodobne zvýši.

 

Nákupný týždeň Glamour, ktorý sa sústreďuje okolo časopisu Glamour, sa koná dvakrát ročne v Nemecku. Marcová a septembrová verzia časopisu obsahuje nákupnú kartu s individuálnym kódom pre niekoľko značiek. Je primárne pre módu a doplnky, ale v posledných rokoch sa ho zúčastňuje čoraz viac luxusných značiek, kozmetiky a elektroniky. 

 

Cyberweek a Black Friday sú obrovské online nákupné akcie, ktoré vznikli v USA, ale stali sa populárnymi v Nemecku a inde v Európe. Počas tohto obdobia mnohé online platformy ponúkajú obrovské zľavy na elektronické zariadenia a iné výrobky. Nakupujúci môžu nájsť skvelé zľavy a ponuky na položky, ktoré chcú alebo potrebujú.

 

Len málo krajín oslavuje Vianoce tak ako Nemecko. Je to dôležitý a veľmi tradičný sviatok, oslavovaný s rodinou a priateľmi. Ľudia sa začínajú pripravovať na sviatočné obdobie koncom novembra nákupom adventných kalendárov, vencov a sviečok. Nakupujú aj vianočné darčeky pre svojich blízkych, vyberajú z rôznych produktov, poukážok a služieb. To však tiež znamená, že v nasledujúcich týždňoch je vysoká miera návratnosti, pretože niektoré dary nemusia príjemcom vyhovovať alebo vyhovovať.

Čítanie predpisov: Nemecké dovozné predpisy

Pri vývoze do ktorejkoľvek krajiny je dôležité dodržiavať miestne dovozné predpisy.  

  • Nemecko má prísne colné postupy, ktoré môžu byť časovo náročné a zložité. Odosielatelia musia poskytnúť podrobnú dokumentáciu, aby vyhoveli colným predpisom, aby sa zabezpečilo, že zásielky môžu byť preclené bez oneskorenia. Nemecko ukladá dovozné dane a clá na mnohé výrobky, čo zvýši náklady na dopravu.  
  • Ak chcete zaplatiť clo namiesto toho, aby ho platil váš spotrebiteľský kupujúci, musíte uviesť, na ktorý účet by sa mali clá a dane účtovať v rámci procesu rezervácie na leteckom nákladnom liste.
  • Uistite sa, že kontaktujete nemecké colné orgány, ktoré sú cenným partnerom pri získavaní informácií pre správny dovoz do Nemecka. Viac informácií nájdete na ich webovej stránke na adrese www.Zoll.de 

Výrobky vyžadujúce schválenie vládou

Nasledujúce výrobky môžu pred preclením  vyžadovať dodatočné dokumenty alebo iné schválenia vládnych agentúr:

Sprievodca zasvätenými osobami: 3 tipy DHL na export do Nemecka 

Pochopte dôležitosť recenzií a výskumu:

Nemeckí spotrebitelia sa pred nákupom spoliehajú na prieskum, možno viac ako spotrebitelia z iných krajín. Nemeckí spotrebitelia sú veľmi dobre informovaní a nároční, pokiaľ ide o rozhodovanie o kúpe.  Pred nákupom robia veľa prieskumov, porovnávajú rôzne produkty, ceny a funkcie. Vo veľkej miere sa tiež spoliehajú na recenzie a odporúčania iných zákazníkov, odborníkov a dôveryhodných zdrojov. Preto je dôležité, aby vývozcovia do Nemecka poskytovali presné, podrobné a transparentné informácie o svojich výrobkoch a službách. Dovozcovia do Nemecka by tiež mali podporovať spätnú väzbu a recenzie zákazníkov a reagovať na ne, ako aj prezentovať všetky ocenenia alebo certifikácie, ktoré dostali.

Ponúknite primerané prepravné náklady a možnosti vrátenia:

Vyhnite sa účtovaniu vysokých nákladov na dopravu a vždy informujte ceny dopravy transparentne – ešte pred začatím procesu platby. Nastavte prahovú hodnotu pre dopravu zdarma: Vzhľadom na vysoké priemerné hodnoty objednávok, najmä medzi nemeckými online nakupujúcimi, je skvelý nápad ponúknuť cenovú hranicu pre dopravu zdarma.  Doprava zdarma pri objednávkach nad určitú sumu, ako napríklad 150 EUR. Pohodlná spiatočná doprava je o niečo dôležitejšia ako bezplatné vrátenie.

Nájdite miestneho partnera:

Zvážte partnerstvo s miestnym distribútorom alebo maloobchodníkom, aby ste vám pomohli zorientovať sa na nemeckom trhu a efektívnejšie oslovovať zákazníkov. Vývoz do Nemecka môže byť náročný, ak nemáte miestne zastúpenie alebo sieť.  Môžete profitovať z partnerstva s miestnym distribútorom alebo maloobchodníkom, ktorý vám môže pomôcť vstúpiť na trh a osloviť potenciálnych zákazníkov. Miestny partner vám tiež môže poskytnúť cenné poznatky, spätnú väzbu a podporu v rôznych aspektoch podnikania v Nemecku, ako je marketing, logistika, služby zákazníkom a právne otázky. Mali by ste si vybrať partnera so skúsenosťami a odbornými znalosťami vo vašom odvetví, ktorý zdieľa vašu víziu a hodnoty.

Export do Nemecka: Začíname s DHL 

Naučili ste sa všetko o nemeckom trhu elektronického obchodu – viete, že je to živý a rastúci sektor. Ako teda dostať svoje výrobky do Nemecka? Odborníci DHL na logistiku a doručovanie sú pripravení pomôcť. Otvorte si obchodný účet DHL Express ešte dnes.