#eCommerce

Export na juh: Ako maximalizovať každú predajnú príležitosť

Idemudia Dima-Okojie
Idemudia Dima-Okojie
Idemudia je manažérom marketingu a komunikácie pre západnú Afriku spoločnosti DHL International.
8 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman smiling at laptop screen

Južná Afrika je už dlho známa ako jedna z najsilnejších ekonomík v Afrike. Dnes má druhú najväčšiu ekonomiku za Nigériou a tesne nad Egyptom.  1 Južná Afrika je pravdepodobne najbohatšou krajinou v Afrike s najvyšším HDP na obyvateľa zo všetkých veľkých národov na kontinente.  2 To naznačuje, že jeho spotrebitelia majú viac na míňanie – má tiež najvyšší ARPU (priemerný výnos na používateľa) z predaja elektronického obchodu zo všetkých afrických krajín.  3

Južná Afrika ponúka veľký potenciál pre medzinárodné podniky, ktoré chcú dovážať tovar. Táto príručka vám pomôže zorientovať sa v procese importu. 

60 miliónov ľudí

Južná Afrika má približne 60 miliónov obyvateľov, čo poskytuje významnú spotrebiteľskú základňu. 

graphic image of statistics

Rast elektronického obchodu v Južnej Afrike je zdravý. Predpokladá sa, že príjmy z elektronického obchodu v krajine porastú medzi rokmi 2023 a 2027 o 11,89% CAGR.  4

graphic image of purchasing practices

Priemerný výnos z elektronického obchodu v Južnej Afrike na používateľa (ARPU) je od roku 2022 257,70 USD. Toto je najvyšší zo všetkých veľkých afrických národov. Do roku 2027 má vyskočiť na 402 USD, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s Marokom, Egyptom, Keňou a Nigériou.    5

graphic image of statistics

Južná Afrika je rozmanitá  krajina s 12 jazykmi na oficiálnom   zozname jazykov - plus ďalší tucet aktívne používaných v krajine. Uistite sa, že poznáte svoje publikum a jeho jazyky.   

Prehľad trhu a maloobchodné trendy 

Najnavštevovanejšie trhoviská elektronického obchodu v Južnej Afrike6 

graphic image of statistics

Populárne online platobné mmetódy7

graphic image of statistics

Kreditné a debetné karty sa v Južnej Afrike široko používajú na online nákupy. Okamžitý EFT (elektronický prevod finančných prostriedkov / bankový prevod) umožňuje zákazníkom uskutočňovať bankové prevody v reálnom čase priamo z ich platforiem online bankovníctva. Digitálne peňaženky ako PayPal a PayFast získavajú v Južnej Afrike na popularite. Integrácia týchto spôsobov platby môže zákazníkom poskytnúť bezpečnú a pohodlnú možnosť.    

Nákupné trendy v Južnej Afrike 

Prechod na online nakupovanie

Pandémia COVID-19 urýchlila prijatie online nakupovania v Južnej Afrike. Spotrebitelia sa čoraz viac obracajú na platformy elektronického obchodu, aby nakupovali, čo je motivované obavami o bezpečnosť, pohodlím a prístupom k širšej škále výrobkov.  

Rast diskontných predajcov

graphic image of marketing activities

Spotrebitelia sa obracajú na obchody, ktoré ponúkajú nižšie ceny a akcie. Tento trend odráža potrebu cenovo dostupných možností a túžbu ďalej natiahnuť svoje rozpočty. 

Zamerajte sa na nevyhnutné nákupy 

Pandémia zmenila priority spotrebiteľov s väčším dôrazom na nevyhnutné nákupy. Spotrebitelia sa stávajú praktickejšími pri rozhodovaní o kúpe, uprednostňujú základné položky, ako sú potraviny, zdravotnícke výrobky a potreby pre domácnosť, pred diskrečnými alebo luxusnými predmetmi. 

Dopyt po miestnych a udržateľných výrobkoch

graphic image of sustainable products

V Južnej Afrike rastie záujem o podporu miestnych podnikov a nákup miestnych výrobkov. Spotrebitelia si čoraz viac uvedomujú udržateľnosť a environmentálne faktory, vyhľadávajú výrobky, ktoré sú ekologické, sociálne zodpovedné a majú pozitívny vplyv na ich komunity. 

Obavy o bezpečnosť a hygienu

graphic of DHL logistics activities

Vzhľadom na prebiehajúcu pandémiu sa spotrebitelia pri nakupovaní viac zaujímajú o bezpečnosť a hygienu. Maloobchodníci, ktorí uprednostňujú a komunikujú svoje bezpečnostné opatrenia, ako sú dezinfekčné protokoly, bezkontaktné platby a sociálne dištancovanie, pravdepodobne získajú dôveru a preferencie spotrebiteľov. 

Zvýšená digitálna angažovanosť 

graphic image of marketing activities

S nárastom online nakupovania sa spotrebitelia viac zapájajú do digitálnych kanálov na výskum produktov, recenzie a odporúčania. Spoliehajú sa na platformy sociálnych médií, online recenzie a vplyvných ľudí, aby zhromažďovali informácie a prijímali informované rozhodnutia o kúpe. 

Sviatky a nákupné akcie, na ktoré si treba dať pozor

Sviatky 

Južná Afrika má 12 štátnych sviatkov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť obchodné aktivity. Tieto sviatky miestni obyvatelia často považujú za nákupné príležitosti. Je dôležité poznamenať, že mestá Južnej Afriky sa spomaľujú približne od 16. decembra do začiatku januára, s nákupným šialenstvom, ktoré sa zužuje medzi Štedrým dňom a Novým rokom. Hlavné nákupné centrá sú vo všeobecnosti otvorené počas štátnych sviatkov. 

Sviatočné nákupy 

Obdobie od 16. decembra do začiatku januára je známe zvýšenými nákupnými aktivitami. Pre podniky to môže byť príležitosť prilákať zákazníkov špeciálnymi ponukami a propagačnými akciami. 

Harmonogram sviatkov

Ak štátny sviatok pripadne na nedeľu, nasledujúci pondelok sa tiež vyhlási za štátny sviatok. Toto predĺžené dovolenkové obdobie môže ovplyvniť dostupnosť služieb a ovplyvniť obchodné operácie. 

Kultúrny a historický význam 

Niekoľko štátnych sviatkov v Južnej Afrike má kultúrny a historický význam. Je nevyhnutné pochopiť kontext a význam týchto sviatkov, aby ste mohli efektívne komunikovať so zákazníkmi a zamestnancami. Napríklad Deň mládeže 16. júna pripomína nepokoje v Sowete z roku 1976 a Deň dedičstva 24. septembra oslavuje kultúrne dedičstvo rôznych etnických skupín v krajine. 

graphic image of marketing activities

Čínsky Nový rok 

Čínsky nový rok je obľúbeným sviatkom, najmä v Johannesburgu, kde je dobre zavedená čínska komunita. Tradičné oslavy, vrátane petárd a tancujúcich drakov, sa konajú v sobotu po sebe v čínskych štvrtiach mesta. 

 Deň Afriky

25. máj je Dňom Afriky, ktorý pripomína vznik Organizácie africkej jednoty (OAJ). Aj keď v Južnej Afrike nie je štátnym sviatkom, oslavuje sa v mnohých afrických krajinách. Stojí za to zvážiť panafrický význam tohto dňa pri komunikácii so zákazníkmi a zamestnancami z rôznych afrických prostredí.

 Mandelov deň 

18. júl sa medzinárodne oslavuje ako Deň Mandelu, ktorý ctí odkaz zosnulého Nelsona Mandelu. Ľudia sú povzbudzovaní, aby venovali 67 minút svojho času charitatívnym a komunitným aktivitám, čo predstavuje 67 rokov, ktoré Mandela strávil službou krajine. Účasť na iniciatívach Mandelovho dňa môže byť ukážkou spoločenskej zodpovednosti podnikov a zapojenia komunity. 

Colné predpisy v Južnej Afrike 

Južná Afrika je členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO) od roku 1995. Ako taký dáva všetkým dovozcom a vývozcom pokoj , že colný proces v Južnej Afrike je čistý, spravodlivý a v súlade s globálnymi normami.   

Dovozné dane a výpočty ciel v Južnej Afrike spravuje South African Revenue Services (SARS).  

Regulované položky 

Úplný zoznam regulovaných a zakázaných položiek nájdete v zozname zakázaného, obmedzeného a falšovaného tovaru na webovej stránke SARS . Južná Afrika je súčasťou mnohých obchodných dohôd s inými krajinami po celom svete, preto sa vždy odporúča , aby ste si to vopred overili.   

Ak ste súkromná osoba alebo organizácia, ktorá dováža položky s nadhodnotou 150 000 ZAR do Južnej Afriky vo finančnom roku Južnej Afriky (1. marca - 28. februára), musíte byť zaregistrovaní v SARS. Môžete začať tu.  

Zasvätené tipy DHL na obchodovanie v Južnej Afrike

  • Urobte si prieskum. Overte si u príjemcu, či je zaregistrovaný a či má správne licencie. Vždy sa uistite, že pri obchodovaní do Južnej Afriky má príjemca informácie vopred.     
  • Rozhodnite sa, či chcete účtovať poplatky za vrátenie. Niekoľko maloobchodníkov, vrátane Zara, Abercrombie & Fitch a Boohoo, zaviedlo poplatky za vrátenie.  Tento posun je poháňaný potrebou znížiť náklady, zlepšiť ziskovosť a zvládnuť výzvy, ktoré predstavujú faktory, ako je pandémia, zvýšené nakupovanie online a nadbytok zásob. 
  • Dávajte si pozor na podvody pri vrátení. Vrátenie falšovaných položiek je čoraz rozšírenejšie.  To predstavuje výzvy pre maloobchodníkov a niektorí zaviedli opatrenia na zmiernenie vplyvu, ako je skrátenie lehoty na vrátenie a zavedenie poplatkov za doplnenie zásob. 

Uvažujete o vývoze do Južnej Afriky? 

Naša kompletná medzinárodná prepravná služba vám pomôže posielať rýchlo a spoľahlivo.  

Zistiť viac