#eCommerce

Ako vyvážať do Japonska: Rozšírte svoju prítomnosť v elektronickom obchode v Japonsku

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
Vivien je odborníčka na medzinárodný marketing, ktorá radí zákazníkom, ako najlepšie osloviť nové trhy.
8 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
two ladies looking at tablet screen

Japonsko je vysoko rozvinutá krajina s významnou kúpnou silou, digitálne vyspelou populáciou a silnou penetráciou kreditných kariet a smartfónov. Japonské obchodné predpisy sa ľahko orientujú a jeho daňové zákony sú relatívne jednoduché.

Mierne pod globálnym priemerom, ale rast elektronického obchodu v Japonsku (CAGR 2023-2027) je pre rozvinutú krajinu veľmi silný. Porovnajte to so 7% rastom Spojeného kráľovstva.  1

Prehľad  trhu

Elektronický obchod v Japonsku stále rastie. Penetrácia používateľov (počet dospelých spotrebiteľov, ktorí pravidelne používajú elektronický obchod) bude do konca roka 2023 78,5 % a očakáva sa, že do roku 2027 dosiahne 92,8 %. Ide o pôsobivý rast v kontexte ekonomického postavenia Japonska vo svete: je to tretia najväčšia ekonomika po USA a Číne.  2

Japonsko bolo relatívne pomalé pri prijímaní online nakupovania, ale rýchlo rastie. Každý rok elektronický obchod zaberá približne 0,5% podielu na celkovom maloobchode, pretože popularita online nakupovania sa rozširuje. Rýchle dodanie je veľkou časťou rastúceho rastu elektronického obchodu. Rýchlosť a pohodlie sú životne dôležité. 3

 

Spotrebiteľské trendy

Zdieľanie, prenájom, opätovné použitie a renovácia položiek vykazujú zisky

Zatiaľ čo japonskí spotrebitelia si nedávno veľmi cenili vlastníctvo, spotrebitelia sa rýchlo stávajú otvorenejšími zdieľaniu alebo prenájmu položiek namiesto nákupu. Položky zahŕňajú knihy, bicykle, elektrické autá a dokonca aj oblečenie.

Rovnako sa do značnej miery odstránila stigma spojená s nákupom použitého tovaru, najmä preto, že spotrebitelia čoraz viac oceňujú udržateľnosť pred "úplne novým".

Predplatené služby

Značky využívajú predplatné na celý rad produktov, od nových automobilov až po výrobky starostlivosti o pleť a krásu. Ekonomika predplatného získala popularitu počas pandémie Covid-19.

Elektronický obchod v Japonsku: najbežnejší cezhraniční dovozcovia

Najlepší obchodní partneri dovážajúci do Japonska v roku 2022. 4

Čo nakupujú japonskí zákazníci online?

Na rozdiel od iných krajín, elektronický obchod v Japonsku nie je úplne ovládaný módou a oblečením. Potraviny, elektrický tovar a interiérové dekorácie sú rovnako dôležité.

Tu sú najväčšie sektory elektronického obchodu B2C v Japonsku od roku 2021 (v miliardách japonských jenov)5:

Kde nakupujúci v Japonsku nakupujú online?

Päť najobľúbenejších online trhov v Japonsku6

Návštevníci za rok, december 2022

Najobľúbenejšie možnosti platby v Japonsku

Kreditné karty sú najobľúbenejším spôsobom platby za online nákupy medzi digitálnymi kupujúcimi v Japonsku. 7

Ďalšou jedinečnou platobnou metódou v Japonsku je platba v obchodoch so zmiešaným tovarom (známych ako Konbini), ktorá predstavuje približne tretinu platieb a je k dispozícii na 55 000 miestach po celej krajine. Táto metóda je obzvlášť obľúbená medzi tínedžermi bez bankových účtov alebo prístupu k úverom.

Dobierka je tiež pomerne bežná, pričom približne 20% online kupujúcich používa túto metódu kvôli jej vnímanej bezpečnosti a anonymite pri online nákupoch.

Sviatky a udalosti, na ktoré si treba dať pozor

Rovnako ako mnoho krajín, aj Japonsko má jedinečný počet štátnych sviatkov a udalostí, na ktoré by si poskytovatelia elektronického obchodu mali dávať pozor.

 • Nákupy darčekov stúpajú počas Valentína , Bieleho dňa a Štedrého dňa
 • Mnoho Japoncov si berie dovolenku počas Shogatsu (novoročné prázdniny: 28. decembra - 3. januára) a sviatku Obon (5 dní v polovici augusta) a majú tendenciu chýbať doma.
 • Hatsu-Uri (novoročný výpredaj) sa koná začiatkom januára.
 • Zimný výpredaj sa koná vo februári, hlavne pre módne predmety

 

 • Predaj Shin Sei Katsu (Back to School & New Life Sales) prebieha od marca do začiatku apríla (nedávno od polovice februára).
 • Výpredaj Zlatého týždňa prebieha od konca apríla do začiatku mája.
 • Čierny piatok v novembri sa postupne rozširuje do Japonska, ale nie je taký významný ako v USA.
 • Bonusový výpredaj prebieha v lete/zime (sezónne bonusy sa vyplácajú dvakrát ročne v Japonsku začiatkom júla a v polovici decembra) v júni až júli a decembri.

 

Stratégia vstupu na trh: Tipy na úspech elektronického obchodu v Japonsku

Požiadali sme miestnych japonských odborníkov spoločnosti DHL, aby vám pomohli prekonať najbežnejšie výzvy pri exporte na tento kľúčový trh:

 • Nájdite japonského distribútora. Nájdenie japonského distribútora vám môže pomôcť orientovať sa na miestnom trhu a uľahčiť vám predaj vašich výrobkov v Japonsku.
 • Oboznámte sa s japonskými certifikačnými normami. Uistite sa, že rozumiete certifikačným normám, ktoré sa vzťahujú na vaše výrobky v Japonsku. Pomôže to zabezpečiť, aby vaše výrobky spĺňali potrebné požiadavky a mohli sa predávať na japonskom trhu. 
 • Vyberte si spoľahlivého poskytovateľa prepravy, ktorý vám pomôže odoslať vaše výrobky do Japonska. Pochopte dovozné postupy a požiadavky na prepravu produktov do Japonska. Japonská adresa a PSČ musia byť presne uvedené, pretože mnohé názvy miest a ulíc môžu znieť podobne.   
 • Ponúkajte rýchle a flexibilné doručenie – a buďte inteligentní v tom, čo predávate. Japonskí spotrebitelia sú teraz zvyknutí na flexibilné doručovacie služby, ktoré ponúkajú nastaviteľné dodacie lehoty vrátane jednodňového doručenia. Domy a vnútorné obytné / pracovné priestory v Japonsku nemajú veľa miesta, takže veľké domáce potreby alebo nábytok predávaný medzinárodnými značkami nemajú tendenciu byť veľmi žiadané.
 • Predávajte na japonských platformách elektronického obchodu. Zvážte predaj svojich výrobkov na populárnych platformách elektronického obchodu v Japonsku. Môže vám to pomôcť osloviť širšie publikum a zvýšiť predaj. 

Obchodné praktiky v Japonsku: dovozné predpisy a colné odbavenie

Potravinové výrobky musia byť v mieste predaja jasne označené v japončine, aby sa uvádzala ich krajina pôvodu a všetky potenciálne alergény. Zákony o sanitácii potravín sa vzťahujú aj na iné výrobky súvisiace s potravinami alebo ľudskou spotrebou, ako sú kuchynské náčinie a riad na varenie. 

Elektrické spotrebiče a materiály musia spĺňať technické normy a požiadavky, ktoré ovplyvňujú ich označovanie a následne aj ich predaj alebo vystavovanie.

V záujme ochrany životného prostredia sa od väčšiny podnikov vyžaduje, aby recyklovali určité druhy obalových alebo obalových materiálov vrátane skla, papiera a plastov.

Rastliny a poľnohospodárske výrobky podliehajú karanténnym požiadavkám. 

DHL ponúka ďalšie informácie prostredníctvom služby DHL Trade Automation Service

Podnikáte prvé kroky do elektronického obchodu v Japonsku?

Uistite sa, že ste narazili na zem. Otvorte si obchodný účet DHL Express pre odborné poradenstvo v oblasti medzinárodnej prepravy a konkurenčné ceny.