#eCommerce

Export do Portugalska: sprievodca rastúcim trhom elektronického obchodu

Alberto Lançós
Alberto Lançós
6 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Tento článok sa týka
Poznatky, ktoré pomôžu cezhraničným predajcom prilákať portugalských spotrebiteľov
Poradenstvo v oblasti medzinárodnej prepravy pre rýchly a bezproblémový zážitok
Portugalské colné predpisy

Uvažovali ste o preprave do Portugalska? Trh elektronického obchodu v krajine v roku 2020 vyskočil takmer o tretinu - a stále rastie... So správnymi poznatkami o trhu, colnými znalosťami a samozrejme medzinárodným prepravným partnerom môže vaša firma využiť túto vznikajúcu príležitosť. Prečítajte si komplexného sprievodcu, ktorý pomôže vašej firme vyvážať do Portugalska.   

 

PREHĽAD TRHU

graphic of DHL logistics activities

Rastúca príležitosť elektronického obchodu

Očakáva sa, že príjmy na portugalskom trhu elektronického obchodu dosiahnu v roku 2024 4,7 miliardy USD a v roku 2029 sa zvýšia na 7,6 miliardy USD(1).

graphic of shopping activities

Takmer polovica nakupuje online

49 %(2) z 10,2 milióna obyvateľov Portugalska(3) sú používatelia elektronického obchodu. 39 % z nich nakupuje viac ako raz mesačne, zatiaľ čo 22 % nakupuje viac ako raz týždenne(4).

graphic of shopping activities

Mobilný obchod je veľký biznis

Portugalskí online nakupujúci radi nakupujú prostredníctvom svojich smartfónov; Mobilný obchod predstavuje 36 % celkového predaja elektronického obchodu v krajine(5). Špecializované mobilné nákupné aplikácie sú obzvlášť obľúbené (v porovnaní s prehliadačmi) vďaka svojmu pohodliu.

Odkiaľ dováža Portugalsko najviac?

Máme dobrú správu pre medzinárodných predajcov: viac ako 60 % portugalských spotrebiteľov uskutočnilo nákup z inej krajiny6.

graphic image of statistics
Popredné trhy pôvodu cezhraničných nákupov v Portugalsku(7)

(Podľa podielu na trhu, 2022)

EXPORT DO PORTUGALSKA: SPOTREBITEĽSKÉ TRENDY, KTORÉ BY STE MALI POZNAŤ

Kde spotrebitelia v Portugalsku nakupujú online?

Online trhy môžu byť užitočnou bránou pre cezhraničné podniky, ktoré chcú predávať do novej krajiny po prvýkrát.

 

Najnavštevovanejšie online trhoviská v Portugalsku8

- popredná online destinácia v krajine pre technológie, domáce spotrebiče a spotrebnú elektroniku.

Čínsky trhový gigant predáva všetko a čokoľvek a mnohí z jeho obchodníkov prepravujú zásielky cez hranice.

- ďalší ťažký elektronický obchod, tento trh umožňuje portugalským spotrebiteľom nakupovať s tisíckami predajcov po celom svete.

 

Čo kupujú?

graphic image of statistics
Najpopulárnejšie kategórie elektronického obchodu v Portugalsku(9)

Ako portugalskí spotrebitelia radi platia za svoje online nákupy?

Koniec koncov, zákazníci elektronického obchodu s väčšou pravdepodobnosťou opustia svoje košíky, ak nemôžu platiť preferovaným spôsobom platby.

Populárne spôsoby platby online v Portugalsku10

graphic image of statistics

*Multibanco je najobľúbenejšia medzibanková sieť v Portugalsku. Cezhraničné podniky elektronického obchodu, ktoré integrujú túto službu do svojich online pokladní, oslovia portugalských spotrebiteľov.

Digitálna peňaženka MB Way je súčasťou systému Multibanco a umožňuje ľuďom ľahko platiť za online nákupy prostredníctvom špeciálnej aplikácie. V posledných rokoch sa v celom Portugalsku výrazne rozšíril, takže by ho mali zvážiť aj obchodníci.  

 

Aké sú hlavné obavy a preferencie portugalských spotrebiteľov pri nakupovaní online?

(Zdroj: Statista Consumer Insights11)

graphic of social media activities

68% urobí nejaký prieskum na internete pred uskutočnením veľkého nákupu

Venujte dostatok času budovaniu stratégie sociálnych médií, aby ste čo najlepšie prezentovali svoju značku.

graphic image of ratings

57% považuje online recenzie zákazníkov za "veľmi užitočné"

Umiestnite veľa recenzií zákazníkov na svoje webové stránky elektronického obchodu, aby ste si vybudovali dôveru v prehliadačoch.

graphic of shopping activities

30% chce vidieť a dotknúť sa položky pred jej zakúpením

Investujte do nástrojov rozšírenej/virtuálnej reality na stránkach vašich produktov, aby vaši online zákazníci lepšie pochopili produkt.

graphic of DHL logistics activities

24% uviedlo, že expresná preprava je prioritou

S DHL Express môžete zaručiť rýchlu dopravu do Portugalska!

 

Popredná nákupná dovolenka v Portugalsku

graphic of shopping activities

Nezabudnite pridať tieto dátumy do svojho marketingového a predajného kalendára, aby sa vaša firma mohla pripraviť a zarobiť!

Deň otcov, 19. marec a Deň matiek, prvá májová nedeľa

Ľudia budú zaneprázdnení nákupom darčekov pre svojich rodičov, čo vytvorí veľkú príležitosť pre podniky elektronického obchodu, aby získali nejaké tržby.

Valentín, 14. február

Najromantickejší deň v roku a veľmi lukratívny čas pre čokoládu, šperky a kvetinárstvo!

Amazon Prime Day, júl

Predávate na Amazone? Potom je tento deň pravdepodobne už vyznačený vo vašom kalendári. Pripravte sa na zavedenie veľkých zliav!

Black Friday/Cyber Monday víkend, november  

Portugalsko sa pripája k mnohým ďalším krajinám v účasti na tejto globálnej predajnej bonanze. Konkurencia je silná, takže budete musieť ponúknuť niekoľko veľkých ponúk, aby ste prilákali portugalských spotrebiteľov cez vaše online dvere.

Štedrý deň a Silvester, december

Tieto dátumy sú v Portugalsku široko oslavované. Očakávajte, že v priebehu decembra dôjde k nárastu návštevnosti elektronického obchodu - ponuka expresného doručenia vám pomôže získať aj nakupujúcich na poslednú chvíľu!

 

PREPRAVA DO PORTUGALSKA

Portugalské colné predpisy: požadovaná dokumentácia

graphic image of taxes

Pri medzinárodnej preprave je bežne potrebných niekoľko dokumentov, aby váš tovar prešiel hladkým colným konaním a pomohol orgánom určiť, aké dovozné dane a clá sú splatné:

  • Obchodná faktúra
  • Nákladný list
  • Prepravný list (AWB)
  • Osvedčenie o pôvode
  • Vývozné a importné licencie
  • Exportovať baliaci zoznam
  • Osvedčenie o poistení

Táto špecializovaná príručka sa podrobne zaoberá každým dokumentom vrátane informácií, ktoré budete potrebovať na jeho vyplnenie.                                        

Zakázané a obmedzené komodity

DHL za žiadnych okolností nepovoľuje prepravu viacerých komodít po úplnom posúdení prevádzkovým, právnym tímom a tímom riadenia rizík. Zahŕňajú zvieratá, nebezpečné alebo horľavé materiály a nelegálne narkotiká. Ďalšie informácie nájdete tu.

Užitočné zdroje  

Podrobné informácie o obchodných dohodách s Portugalskom nájdete na: 

Správa medzinárodného obchodu – Portugalsko Obchodný sprievodca krajinou: Portugalsko – colné predpisy 

AICEP Portugalská obchodná a investičná agentúra: AICEP Portugal Global 

Pravidlá a sadzby DPH v EÚ: pravidlá a sadzby DPH: štandardné, osobitné a znížené sadzby - Vaša Európa

Náklady na dopravu

graphic of DHL logistics activities

Pokiaľ nie je oslobodený, všetok dovážaný komerčný tovar podlieha clám a daniam na základe nomenklatúrneho zatriedenia harmonizovaného systému (HS). Všeobecne povedané, dovozné clá a dane zaplatí dovozca záznamu (t. j. buď vaša firma, alebo vybraný logistický prepravca). 

Správny HS kód pre vašu zásielku ľahko nájdete prostredníctvom DHL MyGTS (My Global Trade Services) - bezplatnej, užívateľsky prívetivej platformy, ktorá vám pomôže orientovať sa vo všetkých aspektoch medzinárodnej prepravy. To zahŕňa výpočet vstupných nákladov na tovar v ktorejkoľvek krajine – t. j. náklady na výrobok, clá a dane a prepravné poplatky – čo vám umožní zlepšiť vašu cenovú stratégiu a poskytnúť zákazníkom transparentnosť v súvislosti s prepravnými poplatkami.

 

Odborné tipy DHL na prepravu do Portugalska

graphic of DHL logistics activities

  • Priame doručenie na ich domácu adresu je najobľúbenejším spôsobom dopravy pre portugalských spotrebiteľov. So službou DHL On Demand Delivery si môžu vybrať dátum a čas, ktorý im vyhovuje, s plným sledovaním.
  • Zvážte odoslanie tovaru ako zaplatené clá a dane (DTP). Zatiaľ čo platba ciel a daní z medzinárodných zásielok je zvyčajne zodpovednosťou príjemcu – t. j. vášho zákazníka – DHL ponúka majiteľom účtov službu DTP. To znamená, že DHL bude fakturovať odosielateľovi (vašej firme) na pokrytie nákladov. Výhodou je, že koncový zákazník nedostane neočakávaný daňový doklad, keď jeho balík dorazí na colnicu - čo môže poškodiť jeho názor na vašu značku.
  • Ponuka bezplatného vrátenia tovaru môže byť efektívnym spôsobom, ako vybudovať dôveru medzi portugalskými spotrebiteľmi preukázaním viery vášho podniku v kvalitu svojich výrobkov a záväzok k spokojnosti zákazníkov.

 

Portugalsko Vývoz často kladené otázky

Získajte číslo EORI: Pred vývozom sa uistite, že máte číslo registrácie a identifikácie hospodárskych subjektov (EORI). Tento jedinečný identifikátor je potrebný na colné účely.

Porozumieť colným postupom: Oboznámte sa s colnými postupmi a požiadavkami na dokumentáciu. Patria sem vývozné vyhlásenia, faktúry, baliace listy a osvedčenia o pôvode.

Skontrolujte tarify a clá: Preskúmajte platné tarify a clá pre váš konkrétny tovar. Portugalsko je súčasťou EÚ, takže budete musieť dodržiavať nariadenia EÚ.

Zabezpečte súlad s predpismi: Dbajte na predpisy špecifické pre výrobky (napr. označovanie, bezpečnostné normy) a uistite sa, že ich váš tovar spĺňa.

Vyberte spôsob dopravy: Rozhodnite sa pre najvhodnejší spôsob dopravy (napr. cestná, námorná, letecká) na základe typu a naliehavosti vášho produktu.

Spolupracujte so špeditérom alebo dopravcom: Zvážte použitie špeditéra alebo dopravcu na zvládnutie logistiky a prepravy.

Komunikujte s portugalskými dovozcami: Nadviažte komunikáciu s potenciálnymi dovozcami v Portugalsku, aby ste porozumeli ich požiadavkám a preferenciám.

Komerčná faktúra: Poskytnite podrobnú faktúru s informáciami o tovare, jeho hodnote a podmienkach predaja.

Nákladný list alebo prepravný list (AWB): Tieto dokumenty preukazujú vlastníctvo a slúžia ako dôkaz o preprave.

Osvedčenie o pôvode: Ak je to možné, získajte osvedčenie o pôvode na potvrdenie krajiny pôvodu vášho tovaru.

Baliaci zoznam: Zahrňte baliaci zoznam s podrobnosťami o obsahu každého balíka.

Vývozná licencia (ak sa vyžaduje): Niektoré tovary môžu vyžadovať vývoznú licenciu; Skontrolujte, či vaše výrobky patria do tejto kategórie.

Ďalšie špecifické dokumenty: V závislosti od povahy vášho tovaru (napr. nebezpečné materiály, tovar podliehajúci skaze) môžu byť potrebné ďalšie dokumenty.

Colné vyhlásenia: Predkladajte presné vývozné vyhlásenia prostredníctvom Národného vývozného systému (NES) alebo využite colného zástupcu.

Tranzitné postupy: Pochopte tranzitné postupy, ak váš tovar prechádza cez iné krajiny EÚ pred tým, ako sa dostane do Portugalska.

DPH a clá: Majte na pamäti daň z pridanej hodnoty (DPH) a dovozné clá, ktoré sa vzťahujú na váš tovar.

Incoterms: Vyberte si vhodný Incoterm (napr. EXW, FOB, CIF) na definovanie zodpovednosti medzi vami a kupujúcim.

Uvažujete o vývoze do Portugalska?

Ste na správnom mieste! Vieme, že vyššie uvedené pokyny sa môžu zdať trochu ohromujúce, ale to je miesto, kde sa partnerstvo s DHL Express vyplatí. Ako odborníci na medzinárodnú prepravu vás podporíme pri všetkých colných postupoch, aby sa vaša zásielka vyhla oneskoreniam. Predávajte do sveta s DHL!

Začnite svoju cestu tu