#LogistickéPoradenstvo

The DHL Green Logistics Toolkit

Garry Mockeridge
Garry Mockeridge
Tím pre objavovanie obsahu
10 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
graphic of DHL green logistics

Ako podnik ste už možno zaviedli ekologickejšie a udržateľnejšie procesy do svojej výroby. Tento súbor nástrojov je navrhnutý tak, aby vám poskytol praktickú pomoc pri zlepšovaní udržateľnosti vašej organizácie v logistike a pri ďalšom znižovaní jej vplyvu na životné prostredie

Čo je zelená logistika?

Ekologicky uvedomelí zákazníci aj vládna politika vyvíjajú čoraz väčší tlak na spoločnosti, aby prijali udržateľnejšie a ekologickejšie postupy v každom aspekte svojho podnikania. A to zahŕňa aj logistiku.

V skutočnosti sú "zelená logistika" a "udržateľná logistika" pojmy, ktoré pravdepodobne čítate a počujete častejšie ako kedykoľvek predtým. Čo je to však vlastne zelená logistika?

Jednoducho povedané, zelená logistika je spôsob, ako minimalizovať vplyv logistických činností na životné prostredie a uhlíkovú stopu. Činnosti ako doprava, balenie, recyklácia a skladovanie.

 

Ako zlepšiť udržateľnosť logistických postupov

Doprava a logistika sú zodpovedné za veľký podiel skleníkových plynov. Preto je životne dôležité, aby vaše logistické postupy boli ekologickejšie a udržateľnejšie. Našťastie existuje široká škála krokov, ktoré môžete podniknúť. Niektoré sú zmeny, ktoré môžete urobiť pomerne rýchlo. Iné budú vyžadovať viac času a skúmania.

Okrem prínosu pre planétu a ľudskú rasu môžete byť prekvapení, keď sa dozviete, že mnohé z týchto zmien budú skutočne prínosom pre vaše finančné výsledky. A samozrejme, všetko poteší vašich čoraz ekologickejších zákazníkov.

 

Prijatie ekologických obalových materiálov

Odhaduje sa, že do jedného balíka ide až sedem druhov obalového materiálu: páska, kartónové škatule, polystyrénová výplň a bublinková fólia sú bežnými spôsobmi ochrany tovaru počas prepravy.

Čo je ešte horšie, väčšina z nich je plastová. V skutočnosti obaly predstavujú takmer tretinu celkovej výroby plastov – ale iba 14% z nich sa recykluje, podľa spoločnej správy Svetového ekonomického fóra a Nadácie Ellen MacArthurovej.

Obaly tak vo veľkej miere prispievajú k celosvetovému katastrofálnemu problému s plastovým odpadom. A s nárastom elektronického obchodu sa tento príspevok bude zvyšovať.

Riešenie? Ekologické balenie.

Veľké podniky ho čoraz viac prijímajú. Napríklad gigant v oblasti počítačového hardvéru Dell bol priekopníkom v používaní bambusových obalov na ochranu niektorých svojich výrobkov počas prepravy. Je to ľahko obnoviteľný a neuveriteľne odolný zdroj s pevnosťou ekvivalentnou oceli. Spoločnosť Dell tiež testuje materiály, ako je dužina z cukrovej trstiny a húb, aby vytvorila biologicky odbúrateľnú alternatívu polystyrénu.

Čo môžete urobiť

Tu je niekoľko návrhov, ako by ste aj vy mohli prejsť na ekologické obaly:

 • Britská firma Woolcool vyvinula udržateľnú, izolovanú možnosť balenia z ovčej vlny, ktorá dokáže uchovávať výrobky v chladených, mrazených a izbových teplotách a môže byť opätovne použitá štyrikrát.
 • Čínska spoločnosť Huidu Huanbao vyvinula zelenú recyklovateľnú škatuľu na balenie, ktorú je možné opätovne použiť až 14-krát.
 • Noissue vytvára vlastné balenie na objednávku, pričom každý produkt je 100% opätovne použiteľný, recyklovateľný alebo kompostovateľný.

Toto sú len tri z čoraz širšej škály možností ekologického balenia . Zistite, či môžete získať jeden, ktorý vyhovuje vášmu produktu a podnikaniu.

 

Inteligentnejšie a priestorovo úspornejšie balenie

Všetci sme ich dostali: malé dodávky v obrovských škatuliach, s nadmerným množstvom obalových materiálov a vrstvami obalov, ktoré vypĺňajú nevyužitý priestor. Nič nie je zaručenejšie, aby obťažovalo ekologicky uvedomelého zákazníka - do tej miery, že teraz bežne "zahanbujú" spoločnosti elektronického obchodu na sociálnych sieťach.

Našťastie to podniky môžu napraviť – a ušetriť peniaze – prostredníctvom inteligentnejších, ekologických obalov. Napríklad v boji proti nadmernému baleniu spôsobenému prázdnym priestorom v jednotlivých balíkoch spolupracovala spoločnosť DHL s jedným zákazníkom v USA na vývoji kartónizačného systému na výber škatúľ správnej veľkosti pre každú zásielku. To zaisťuje, že do každej zásielky je možné zabaliť viac škatúľ, čo zase znižuje celkový počet potrebných zásielok – a tým aj vplyv na životné prostredie a náklady

Iné spoločnosti znížili množstvo odpadu a nákladov prepravou tovaru vo flexibilných, ochranných obaloch, ako sú tašky a vrecká, ktoré zaberajú menej miesta. Urobte z udržateľných a priestorovo úsporných obalov jednu z vašich zelených logistických stratégií.

Čo môžete urobiť

 • Pozrite sa na použitie škatúľ správnej veľkosti alebo flexibilných obalov pre vaše výrobky v závislosti od toho, čo je vhodné.
 • Vyberte si logistickú spoločnosť, ktorá používa inteligentný softvér na balenie nákladu, aby zabezpečila maximálne využitie celého priestoru v kontajneroch a dodávkach – čím vám ušetrí náklady na prepravu.
 • V DHL vám môžeme pomôcť s oboma.
Different images of eco friendly vehicles

Plánovanie ekologického dodávateľského reťazca

Odpad vo vašom dodávateľskom reťazci má veľký vplyv nielen na vaše emisie, ale aj na vaše finančné výsledky. Či už ide o plytvanie časom zamestnancov, napríklad v dôsledku zlého usporiadania skladu, plytvania priestorom v sklade alebo plytvania zásobami v dôsledku nedostatočného plánovania zásob. Inteligentné technológie môžu pomôcť pri znižovaní týchto druhov odpadu a zlepšovaní logistiky vášho dvora.

Zďaleka najviditeľnejšou prekážkou dosiahnutia ekologického dodávateľského reťazca je však doprava. Je zrejmé, že musíte presunúť svoj produkt od dodávateľa do skladu a odtiaľ k zákazníkovi. Doprava je však notoricky známym prispievateľom k emisiám skleníkových plynov.

Jedným zo spôsobov, ako znížiť jeho vplyv, je optimalizácia trasy. Pomocou nástrojov na optimalizáciu trasy môžete skrátiť čas a vzdialenosť do cieľa bez nadmerného počtu najazdených kilometrov, a tým znížiť spotrebu paliva – znížiť emisie aj náklady.

Pomáha aj školenie vodičov doručovateľov v oblasti ekologickej jazdy – napríklad jazda najúspornejšou rýchlosťou vždy, keď je to možné. A používanie ekologickejších palív je ešte lepší spôsob, ako znížiť emisie z dopravy. Je zrejmé, že môžete trvať na používaní elektrických vozidiel na cestnú dopravu, ale ak prepravujete cezhranične, udržateľné letecké palivo je teraz k dispozícii tiež.

Existuje teda veľa spôsobov, ako sa môžete priblížiť k ekologickému dodávateľskému reťazcu.

Čo môžete urobiť

 • Porozprávajte sa s DHL o optimalizácii trasy. Investovali sme do plánovacieho riešenia Greenplan, ktoré využíva jedinečný algoritmus, ktorý dokonca berie do úvahy miestny dopravný tok a dennú dobu.
 • Opýtajte sa na udržateľné riešenia pre vašu cestnú dopravu. V DHL používame elektrické vozidlá už mnoho rokov – približne 20% nášho vozového parku tvoria vozidlá s nulovými emisiami. Naším cieľom je do roku 2030 elektrifikovať 60 % našej pozemnej flotily.
 • Opýtajte sa na ekologické alternatívy leteckej dopravy. Kompenzácia CO2 je jednou z možností, ale vloženie je spôsob, ako môžete skutočne pomôcť znížiť emisie CO2. Opýtajte sa nás na našu službu udržateľného leteckého paliva (SAF) a my vám môžeme pomôcť priamo znížiť vašu vlastnú stopu rozsahu 3. Nedávno sme uzavreli jednu z najväčších dohôd o udržateľných leteckých palivách v histórii, pričom spoločnosti BP a Neste sa zaviazali dodávať nám viac ako 800 miliónov litrov do roku 2026.
 • Úspory CO2 na základe životného cyklu len pre túto dohodu sa odhadujú na ekvivalent ročných emisií skleníkových plynov vo výške približne 400 000 osobných automobilov.

Zníženie počtu neúspešných dodávok

Môžete urobiť všetko, čo je v vašich silách, aby ste optimalizovali cestu doručenia, ale ak doručenie zlyhá, kuriér musí urobiť druhý alebo dokonca tretí pokus - okamžite zvýšiť emisie.

Namiesto toho môžete zabezpečiť, aby vášmu zákazníkovi bolo ponúknutých veľa možností doručenia. "Odchod so susedom, doručenie do skrinky na balíky alebo doručenie na požiadanie (aby si mohli vybrať presný časový interval) môže znížiť tento problém a dodatočné emisie a náklady, ktoré s ním súvisia.

Ďalším spôsobom, ako znížiť počet neúspešných dodávok, je umožniť zákazníkom sledovať ich. Rovnaká technológia sledovania im môže automaticky posielať upozornenia na deň a čas doručenia, takže sa môžu uistiť, že tam budú a dostanú vaše balíky.

Napokon, niektoré spoločnosti začali používať inovatívne "obaly do poštových schránok", ktoré umožňujú výrobky, ktoré by ste neočakávali, že budú odoslané do poštovej schránky zákazníka, ak sú vonku. Príkladom toho sú obaly na kvety a čokolády a dokonca aj inovatívna sploštená fľaša vína, s láskavým dovolením londýnskej služby predplatného a donášky vín Garçon Wines.

Čo môžete urobiť

 • Ak neúspešné dodávky zvyšujú vaše náklady a vplyv na životné prostredie, porozprávajte sa s nami.
 • Môžeme ponúknuť všetky vyššie uvedené možnosti a poradiť aj s akýmikoľvek ďalšími opatreniami, ktoré môžete prijať.
 • Zvážte balenie poštovej schránky, ak je to pre váš výrobok vôbec možné.

Znižovanie počtu vrátených zásielok – a ich udržateľné spracovanie

Vrátenie automaticky znamená pre váš výrobok ďalšiu cestu, čím sa zvýšia súvisiace emisie CO2. Ako teda znížiť výnosy?

Možno si myslíte, že prenesenie nákladov na zákazníka by znížilo šance, že váš produkt pošle späť. V dnešnej dobe však mnohí zákazníci ani neuvažujú o kúpe z elektronického obchodu, ktorý neponúka bezplatné vrátenie tovaru - takže je lepšie znížiť vrátenie tovaru inými spôsobmi.

Jedným zo spôsobov je zabezpečiť, aby vaše webové stránky mali presné, podrobné popisy produktov a fotografie a videá vo vysokom rozlíšení. Týmto spôsobom môžu zákazníci presne vidieť, čo kupujú, a pri prijatí produktu nie sú žiadne prekvapenia - takže návratnosť je menej pravdepodobná.

Ďalším spôsobom je použitie vhodného obalu, aby sa zabránilo poškodeniu pri preprave. Poškodený tovar bude potrebné vrátiť a pravdepodobne aj nahradiť – čo znamená viac dodatočnej dopravy a ešte viac emisií.

Samozrejme, nikdy úplne neodstránite výnosy. Môžete však zabezpečiť, aby ste s nimi zaobchádzali čo najudržateľnejšie, napríklad poskytnutím ekologických obalov pre zákazníkov, aby ich mohli opätovne použiť.

Čo môžete urobiť

 • Využite službu vrátenia tovaru DHL Express, ktorá umožňuje zákazníkom odovzdať vrátenie tovaru v miestnom servisnom mieste. Odtiaľ zhromaždíme vaše zásielky a doručíme vám ich v dávke. To pre vás znamená efektívnejší proces a menej emisií.

Redukcia papierových procesov

Ako každý, kto sa intenzívne zaoberá elektronickým obchodom, vie, že cezhraničná preprava zahŕňa značné množstvo papierovania.

Nákladné listy a komerčné faktúry sú rozhodujúce. Ak vyvážate, možno budete potrebovať aj elektronické informácie o vývoze (EEI) pre zásielky s vysokou hodnotou, osvedčenie o pôvode alebo iné dokumenty so špeciálnym prípadom. Ak importujete, možno budete potrebovať baliaci zoznam s osvedčením o pôvode, plnú moc, licencie, povolenia, karnety a ďalšie.

Zrejmý spôsob, ako ísť ekologickejšie v týchto logistických procesoch, je zabezpečiť, aby ste vždy, keď je to možné, používali mäkké kópie týchto dokumentov namiesto papierových kópií. Podobne by ste sa mali pokúsiť obmedziť papierové procesy v čo najväčšom počte ďalších oblastí vášho podnikania.

Čo môžete urobiť

 • Vyberte si logistického partnera, ktorý vám umožní vytvárať dokumenty, ako je váš nákladný list, online (DHL je samozrejme jedným z nich).
 • Ďalšou výhodou je, že pomáha zabezpečiť, aby boli všetky informácie prítomné a úplné.
Graphic of CO2 emissions

Kompenzácia emisií uhlíka a uhlíková kompenzácia

Pravdepodobne poznáte termín "kompenzácia uhlíka", ale možno nie "uhlíkové zasahovanie". Čo teda znamenajú a aký je rozdiel?

Vo svojej najzákladnejšej podobe je kompenzácia emisií uhlíka vtedy, keď sa spoločnosť zaviaže zákazníkovi zasadiť strom, aby kompenzovala emisie CO2 spojené s ich nákupom. Inými slovami, systémy kompenzácie emisií uhlíka zahŕňajú podniky, ktoré prispievajú k vonkajším projektom na ochranu klímy s cieľom kompenzovať svoje emisie uhlíka.

Vstavba uhlíka je relatívne nová myšlienka. Bol vyvinutý ako spôsob riešenia uhlíkovej stopy spoločnosti v rámci jej vlastného dodávateľského reťazca. Namiesto prispievania k externým projektom, ktoré sú úplne mimo vplyvu podniku, sa projekty zavádzania uhlíka zameriavajú na zabránenie alebo zníženie emisií, ktoré priamo súvisia s podnikaním. Takže organizácia bude spolupracovať s ostatnými v rovnakom dodávateľskom reťazci na zavedení ekologickejších a udržateľnejších stratégií a postupov.

Napríklad tu v DHL sme sa pripojili k programu United Airlines Eco-Skies Alliance ako spôsob spolupráce s podobne zmýšľajúcimi spoločnosťami v celom hodnotovom reťazci letectva. Naším spoločným cieľom je financovať nákup udržateľného leteckého paliva (SAF) a pomôcť dekarbonizovať tento sektor. Toto je jeden z pilierov vlastného programu DHL na ukladanie uhlíka.

Čo môžete urobiť

 • Začnite okamžite kompenzovať emisie z logistiky – existuje veľa kompenzačných schém.
 • Opýtajte sa na našu službu GoGreen, uhlíkovo neutrálnu možnosť prepravy, ktorá vám pomôže vypočítať emisie súvisiace s dopravou vašej spoločnosti a potom ich kompenzovať prostredníctvom externých projektov na ochranu klímy. Dostanete nálepky GoGreen, ktoré umiestnite na svoje zásielky, aby ste zákazníkom ukázali svoj záväzok, a ročný certifikát uvádzajúci celkové množstvo CO2, ktoré ste kompenzovali.
 • Zavedenie schémy založenia uhlíka môže trvať dlhšie a bude zahŕňať spoluprácu s inými spoločnosťami vo vašom dodávateľskom reťazci, ale pravdepodobne je to lepšia dlhodobejšia alternatíva.

Udržateľnejšie skladovanie

Na prvý pohľad je zelená logistika hlavne o tom, dostať váš produkt z bodu A do bodu B s čo najmenšími emisiami CO2. Môžu však zahŕňať aj udržateľnejšie skladovanie.

Napríklad izolácia vašich skladov môže ušetriť energiu na vykurovanie, čo zníži emisie. Môžete sa tiež pozrieť na zníženie plytvania vodou, možno zájsť až tak ďaleko, že nainštalujete systém zberu dažďovej vody. Nízkoenergetické LED osvetlenie je nevyhnutnosťou. A ako už bolo spomenuté, efektívnejšie usporiadanie a plánovanie skladov ušetrí čas, energiu, priestor a peniaze – ako aj emisie. Inteligentné technológie a automatizácia s tým môžu pomôcť.

Tiež stojí za to premýšľať o umiestnení vašich skladov. Sú blízke dopytu zákazníkov? Ich umiestnenie bližšie k zákazníkom ušetrí emisie z doručovacej prepravy na poslednú míľu. Ak sú vaše hlavné sklady ďaleko od zákazníka, rýchlym riešením je zavedenie pop-up skladov pre vaše najobľúbenejšie produkty.

V neposlednom rade, ak má vaša firma fyzické maloobchodné predajne, môžete nastaviť systém, ktorý bude dodávať z nich, a nie z vášho skladu, v závislosti od blízkosti zákazníka.

Čo môžete urobiť

 • Uistite sa, že váš sklad je čo najšetrnejší k životnému prostrediu, pokiaľ ide o energiu.
 • Urobte svoj sklad čo najefektívnejším – vyššia efektivita vo všeobecnosti znamená menej emisií a vždy menej odpadu.
 • Zamyslite sa nad umiestnením svojich skladov, aby ste znížili emisie z prepravy na poslednú míľu a možno namiesto toho doručili z blízkej kamennej predajne.

Výhody ekologickej logistiky.

Prínosy ekologickej logistiky pre klímu, planétu a bežnú populáciu neboli nikdy jasnejšie a dôležitejšie. Mnohé z vyššie uvedených opatrení však zahŕňajú zefektívnenie oblastí vášho podnikania, čo samo o sebe vám ušetrí peniaze. A keďže náklady na palivo a energiu sú v súčasnosti také vysoké, možno sa už na tieto konkrétne oblasti pozeráte z hľadiska úspory nákladov.

Ak sa rozhodnete implementovať niektoré nápady z nášho súboru nástrojov pre zelenú logistiku, nezabudnite na jednu dôležitú vec: uistite sa, že o tom vaši zákazníci vedia. Zákazníci sú čoraz viac ekologicky uvedomelí a prijatie stratégií ekologickej logistiky pre nich zatraktívni vaše podnikanie – ale iba ak ich upozorníte na to, čo robíte. Preto sa uistite, že ho propagujete na svojich webových stránkach a pri každej inej príležitosti, napríklad pomocou našich balíkových nálepiek GoGreen, ak využijete našu službu GoGreen.

 

GoGreen: Čo robí DHL

V DHL máme veľmi silný zmysel pre environmentálnu zodpovednosť a záväzok. Preto sme vytvorili GoGreen, celosvetový program ochrany životného prostredia, aby sme vás, našich zákazníkov, podporili v udržateľnom raste. Jeho hlavným cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov a miestnych látok znečisťujúcich ovzdušie a predchádzať im.

S našimi službami GoGreen môžete svojim zákazníkom ponúknuť klimaticky neutrálnu prepravu, prispieť k projektom, ktoré bojujú proti klimatickej kríze, a zdieľať transparentné údaje o vplyve vašej uhlíkovej stopy s našimi správami o uhlíku na mieru.

Program je tiež navrhnutý tak, aby pomohol dosiahnuť náš širší cieľ "Misia 2050: nulové emisie". To je náš záväzok znížiť všetky naše emisie súvisiace s logistikou na nulovú bilanciu do roku 2050.