#LogistickéPoradenstvo

Budúcnosť obalových trendov

Leendert van Delft
Leendert van Delft
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
man scanning barcode on parcel
Tento článok sa týka
Trendy v oblasti trvalo udržateľných obalov
Inovácie v biologicky odbúrateľných obaloch
Nápady na recyklovateľné obaly

Balenie je viac ako dostať tovar z bodu A do bodu B v jednom kuse. Udržateľné obaly, poháňané dopytom spotrebiteľov, by teraz mali byť kľúčovým faktorom pre každý elektronický obchod. Potom sú tu najnovšie technologické inovácie – ako napríklad inteligentné označovanie – ktoré vám môžu pomôcť sledovať balík na jeho ceste. Čítajte ďalej, keď sa ponoríme do všetkého, čo sa týka balenia.  

 

Trendy udržateľnosti obalov

Podniky, ktoré prijmú udržateľné obaly , minimalizujú svoj vplyv na životné prostredie, zlepšia imidž svojej značky a znížia svoje náklady.

 

hand holding a parcel

Minimalizmus

Využíva jednoduchosť a prístup "menej je viac" – znižuje množstvo odpadu odstránením nepotrebných a nadmerných obalov a namiesto toho sa zameriava na zjednodušený dizajn.

hand packing parcel

Opätovná použiteľnosť

Posun smerom k jednorazovej kultúre opätovného použitia podporuje robustné materiály, ktoré sa dajú používať znova a znova.

paper with plant sprouting out of it

Biodegradabilita

Biologicky odbúrateľné obaly, ktoré sa často vyrábajú z rastlín, sa prirodzene rozpadnú, zvyčajne do jedného roka od likvidácie.

Ekologicky uvedomelí spotrebitelia sú hnacou silou tohto trendu – 82 % by bolo ochotných zaplatiť viac za udržateľné obaly1.

 

Ekologické obalové materiály

Rozklad plastov môže trvať 20 až 500rokov, ale tieto materiály poskytujú udržateľnú alternatívu:

 

white powder in wooden bowl

Plast s kyselinou polymliečnou (PLA)

Je vyrobený z obnoviteľných materiálov, ako je kukuričný škrob a cukrová trstina, a prirodzene sa rozkladá v kontrolovanom prostredí, čo z neho robí alternatívu k ropnému náprotivku šetrnú k planéte. Väčšina druhov papiera a lepenky je biologicky odbúrateľná, pretože sú vyrobené z drevnej buničiny. Papier sa zvyčajne môže recyklovať 5-7 krát, kým sa vlákna príliš neskrátia (3).

moulded fibre

Tvarované vlákno

Vyrobené z recyklovaných papierových výrobkov, ako je novinový papier a lepenka, a sú biologicky odbúrateľné. Vyrába sa namočením materiálov do vody a ich následným tvarovaním do požadovaného tvaru.

bamboo

Bambus

Jeho odolné a tepelne odolné vlastnosti z neho robia ideálny materiál na balenie potravín.

mushrooms

Balenie húb

Vyrobené z poľnohospodárskeho odpadu, ktorý drží pohromade mycélium – látka nachádzajúca sa v koreňoch húb.

seaweed

Morské riasy

Môže sa zbierať s minimálnym dopadom na životné prostredie, aby sa vytvoril udržateľný a biologicky odbúrateľný produkt.

Opakovane použiteľné obaly

V rámci dodávateľských reťazcov poskytujú opakovane použiteľné prepravné kontajnery (a prepravky, koše a palety) podnikom mnoho výhod:

 • Sú vyrobené z robustných materiálov, čo zaručuje dlhú životnosť
 • Sú navrhnuté pre optimálne nakladanie a stohovanie
 • Môžu byť zdieľané s ostatnými kvôli nákladovej efektívnosti
 • Integrujú sa s technológiou sledovania, aby odosielateľom poskytli lepší prehľad
 • Pri ich zdieľaní sa predchádza jazdám naprázdno naprázdno, čím sa zníži počet prázdnych prepravných kilometrov

Na strane spotrebiteľa existuje niekoľko opakovane použiteľných modelov obalov:

Vrátenie obalu: spotrebitelia vrátia svoje prázdne obaly značke na čistenie a opätovné použitie alebo recykláciu.

Dopĺňanie doma: spotrebitelia si nechávajú svoje znovu naplniteľné nádoby a náplne sa posielajú prostredníctvom predplatenej služby.

Dopĺňanie na cestách: spotrebitelia dopĺňajú svoje opakovane použiteľné nádoby prostredníctvom výdajného systému v obchode.

Očakáva sa, že globálny trh s opakovane použiteľnými a opätovne naplniteľnými obalmi vzrastie do roku 2029 o viac ako 7 miliárd USD4, a to vďaka dopytu spotrebiteľov po udržateľnejších možnostiach. 

 

Obaly bez plastov

Svet vyprodukuje 141 miliónov ton plastových obalovročne5 – z ktorých veľká časť skončí na skládkach, kde trvá stovky rokov, kým sa rozložia. Existuje však niekoľko inovatívnych alternatív:

hand holding plastic milk bottle tops

Rastlinné plasty alebo "bioplasty"

Zvyčajne sa vyrábajú z kukuričného škrobu a bambusových vlákien.

soil with a plant growing from it

Kompostovateľné plasty

Vyrobené z bagasy, suchého vláknitého materiálu, ktorý zostal z cukrovej trstiny po extrakcii šťavy.

hemp plastics

Konopné plasty

Vyrobené z celulózových vlákien nachádzajúcich sa v stonkách rastliny – obnoviteľného zdroja.

 

Je známe, že plastové krúžky so šiestimi baleniami škrtia morský život. V USA však pivovar Saltwater Brewery6 namiesto toho používa kompostovateľný materiál vyrobený zo zvyškov jačmeňa a pšenice.

Notpla7 vyvinula zaujímavú alternatívu k plastovým fľašiam na vodu – jedlú vodnú "bublinu" s obalom z morských rias, ktorú môžu používatelia konzumovať celú. 

 

brown paper packaging

Papierové obaly

Papier a lepenka sú kľúčovou súčasťou obalov elektronického obchodu a poskytujú udržateľnú alternatívu k plastom:

 • Ľahko recyklovateľný spotrebiteľmi doma.
 • Papierenský priemysel prispieva k celosvetovým emisiám 0,8 % v porovnaní so 4,5 %8 v plastoch.
 • Je pravdepodobnejšie, že plasty skončia na skládkach; Napríklad v EÚ sa recykluje len približne 40 % plastov, zatiaľ čo podiel kartónu je vyšší ako 85 %9.

 

Medzi výhody používania papierových / kartónových obalov patria:  

 • Rýchla montáž - pop-up konštrukcia kartónových krabíc šetrí čas a znižuje náklady na pracovnú silu.
 • Trvanlivosť – vlnitá lepenka je pevná a schopná udržať si svoj tvar počas prepravy, vďaka čomu je vhodná na ochranu jemných predmetov.
 • Nákladovo efektívne - kartón je ľahký, čím sa znižujú náklady na dopravu a dá sa kúpiť vo veľkom relatívne lacno.
 • Prispôsobiteľné - značky môžu do obalu pridávať logá a vzory, aby vytvorili jedinečný zážitok z rozbaľovania.  
graphic image of packaging tips

Redukcia odpadov z obalov

Online nakupovanie generuje 4,8-krát viac obalov ako kamenné obchody10, čím sa zníženie odpadu stáva kľúčovým problémom pre každý podnik elektronického obchodu, ktorý chce zlepšiť svoje renomé v oblasti udržateľnosti. Existuje mnoho stratégií, ktoré môže vaša firma prijať na zníženie odpadu z obalov:

Nízka hmotnosť: zníženie hmotnosti obalu s cieľom minimalizovať prepravné náklady a emisie z prepravy. To sa dá dosiahnuť prechodom na tenšie, ľahšie materiály a / alebo znížením množstva použitého materiálu.

Optimalizujte veľkosť a dizajn obalu , aby ste znížili plytvanie priestorom. Existujú špecializované riešenia elektronického obchodu – ako napríklad Packsize – ktoré vytvoria škatuľu vlastnej veľkosti pre vašu zásielku.

Vyberte si recyklovateľné, opätovne použiteľné a biologicky odbúrateľné materiály. Tie predlžujú životný cyklus obalu a zabezpečujú, že keď sa nakoniec vyhodí, prirodzene sa zlikviduje.

Zachovajte jednoduchosť s jednomateriálovým balením. To zahŕňa použitie iba jedného typu, materiálu alebo vlákna na balenie, čo uľahčuje recykláciu. 

Vzdelávajte svojich zákazníkov. Dajte im vedieť, či a ako je možné obal recyklovať. Povzbudzujte ich, aby poslali všetky vrátené výrobky aj v pôvodnom balení.

Stanovte si ciele. Monitorujte a sledujte metriky výkonnosti obalov (napríklad používanie, náklady a produkciu odpadu) a stanovte ciele, ktoré pomôžu vašej firme zlepšiť sa.  

Inteligentné obalové technológie pre udržateľnosť

Inteligentné obaly novej generácie pomáhajú podnikom zvýšiť udržateľnosť ich dodávateľských reťazcov:

 

box with umbrella and thermometer

Senzory a indikátory

Používa sa v potravinárskom priemysle na meranie teploty a atmosféry v obaloch. To zaisťuje normy bezpečnosti potravín a minimalizuje odpad v prípade predmetov podliehajúcich skaze.

packaged food in a supermarket

Aktívne balenie

Obsahuje prísady na udržanie alebo predĺženie kvality a trvanlivosti produktu. Príklady zahŕňajú kontrolné fólie a antimikrobiálne povlaky – materiály, ktoré môžu zvýšiť čerstvosť obsahu.

man holding a phone scanning a QR code

Inteligentné označovanie

Vkladá štítky s digitálnymi prvkami, ako sú čipy RFID (rádiofrekvenčná identifikácia) a QR kódy. Môžu uchovávať informácie o výrobkoch pre spotrebiteľov (čím sa znižuje potreba plastových štítkov). Okrem toho môžu sledovať výrobok v dodávateľskom reťazci, od výroby až po likvidáciu, a zachytiť cenné údaje, ktoré môžu podniky použiť na identifikáciu a zníženie oblastí plytvania zdrojmi.

Udržateľné podnikanie zahŕňa viac ako prechod na ekologické obaly (aj keď je to skvelý krok!) S firemným účtom DHL Express budete mať prístup k radu špecializovaných ekologických riešení prepravy.