#LogistickéPoradenstvo

Deň Zeme 2023: ako sa môže zapojiť vaša firma

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman smiling holding a bicycle

Tohtoročný Deň Zeme je za rohom – v sobotu 22. apríla. Je to perfektná príležitosť pre vašu firmu, aby zákazníkom predviedla svoje ekologické vlastnosti – a pritom ušetrila peniaze! Čítajte ďalej a skúmajte, ako môžete osláviť Deň Zeme v práci.

Čo je Deň Zeme?

Deň Zeme je každoročné podujatie, na ktorom sa stretávajú ľudia, podniky a komunity na celom svete, aby zvýšili povedomie o negatívnom vplyve zmeny klímy a preľudnenia na životné prostredie.

Očakáva sa, že viac ako 1 miliarda ľudí sa zúčastní na podujatiach pri príležitosti tohto dňa, vrátane čistenia komunít a festivalov Dňa Zeme. Ľudia sú tiež povzbudzovaní, aby zvážili svoj individuálny vplyv na životné prostredie výpočtom svojej uhlíkovej stopy, prechodom na organické potraviny, zhasnutím svetiel a nosením udržateľného oblečenia – aby sme uviedli len niekoľko príkladov.

Tohtoročnou témou Dňa Zeme je "Investujte do našej planéty" so zameraním na spôsoby, ako zabezpečiť zelenú a prosperujúcu budúcnosť pre Zem a všetkých jej obyvateľov.

hand wrapping parcels in bubblewrap

Prečo je Deň Zeme dôležitý pre vaše podnikanie?

Spotrebitelia sa čoraz viac zaujímajú o udržateľnosť svojich online nákupných návykov. Prieskum spoločnosti McKinsey & Company1 zistil, že 66% všetkých respondentov pri nákupe berie do úvahy udržateľnosť. V prípade miléniovej demografickej skupiny to stúpa na 75 %. Účasť na Dni Zeme demonštruje vašim zákazníkom, že environmentálne otázky sú dôležité aj pre vaše podnikanie a mohli by vám priniesť viac predaja.

Nápady na prácu ku Dňu Zeme

Existuje veľa spôsobov, ako môže vaša firma osláviť Deň Zeme. Pamätajte, že aj malé zmeny môžu znamenať veľký rozdiel!

Poskytnite dar

Časť výnosov z predaja na Deň Zeme môžete darovať environmentálnej charite. Pozrite sa na miestne organizácie, ktoré robia skvelé veci vo vašej komunite, alebo navštívte webovú stránku Dňa Zeme a darujte priamo partnerom podujatia.  

woman packing pasta

Prechod na udržateľné obaly

Balenie je často vnímané ako zlá súčasť elektronického obchodu – a určite niečo, čomu vaši zákazníci venujú pozornosť. Možno ste videli fotografie "zahanbujúce balenie", ktoré ľudia zverejnili online o svojich dodávkach prichádzajúcich v hromadách nadmerných obalov.

Mali by ste minimalizovať používanie obalov všade tam, kde je to možné, a preskúmať niektoré z inovatívnych, biologicky odbúrateľných možností vyrobených z morských rias, bambusu a dokonca aj húb.

Pozrite sa na svoj dodávateľský reťazec

Vykonanie zmien môže minimalizovať vplyv na životné prostredie a ušetriť peniaze vašej firme . Napríklad implementácia softvéru na správu zásob zníži vaše plytvanie zásobami, zatiaľ čo softvér na plánovanie trás môže minimalizovať emisie vašej prepravnej siete. Máme tu veľa tipov .  

Kompenzácia emisií

Z dlhodobého hľadiska by ste mohli zvážiť schému kompenzácie emisií uhlíka pre vaše podnikanie – vypočítať svoje emisie a potom podniknúť kroky na ich "vyváženie" niektorými pozitívnymi environmentálnymi opatreniami.

DHL Express ponúka celý rad možností prepravy kompenzujúcich klímu prostredníctvom svojho portfólia GoGreen. To zahŕňa uhlíkovú kompenzáciu dodávok zákazníkov investíciami do projektov na ochranu klímy po celom svete – vrátane výsadby jedného milióna stromov ročne! Tu nájdete riešenie, ktoré je vhodné pre vaše podnikanie.

man riding a bicycle

Znížte uhlíkovú stopu svojej firmy pri dochádzaní do práce

Pre svojich zamestnancov by ste mohli ponúknuť systém cykla do práce, v rámci ktorého prispejete na náklady na bicykel. A ak ste jedným z mála podnikov, ktoré sa ešte nepripojili k hnutiu práce z domu, prečo nie? Aj raz týždenne je dobrý začiatok.

Majte jasno vo svojich postupoch udržateľnosti

Akokoľvek sa rozhodnete osláviť Deň Zeme, nezabudnite o tom informovať svojich zákazníkov. Udržateľnosť je pre nich dôležitá – v skutočnosti je 84% spotrebiteľov viac naklonených nákupom od značky, ktorej hodnoty sú v súlade s ich vlastnými2 – preto zdieľajte informácie o environmentálnom étose vašej spoločnosti na webových stránkach elektronického obchodu a na svojich kanáloch sociálnych médií.

two women walking in garden

Pracovné aktivity ku Dňu Zeme

Hľadáte nejaké spôsoby, ako by ste vy a vaši kolegovia mohli osláviť Deň Zeme? Tieto nápady na kancelárske podujatia vás môžu inšpirovať...

  • Vypnite svetlá a monitory, keď sa nepoužívajú. Tieto malé zmeny môžu znamenať veľký rozdiel!
  • Znížte spotrebu papiera. Naozaj je potrebné tento dokument vytlačiť? Žijeme v digitálnom veku – prijmite ho!
  • Recyklovať, recyklovať, recyklovať. A to neznamená len papier – nádoby na recykláciu potravín a obalov môžete zaviesť aj do kancelárskej kuchyne.
  • Záväzok zakázať jednorazové plasty v kanceláriách. Opakovane použiteľné fľaše na vodu sú skvelou alternatívou.
  • Popoludní usporiadajte zber odpadkov. Zhromaždite niektorých kolegov, vezmite nejaké vrecia na odpadky a vyrazte do miestneho parku.
  • Založte kancelársku komunitnú záhradu. Určite budete mať nejakých zelenoprstých kolegov, ktorí vám môžu pomôcť veci rozbehnúť.
  • Usporiadajte tímovú zbierku. Predaj kancelárskeho pečiva, tombola alebo kvíz sú skvelé spôsoby, ako získať peniaze na miestne environmentálne záležitosti - alebo môžete darovať priamo EarthDay.Org.
  • Dobrovoľník. Na webovej stránke Dňa Zeme nájdete miestne aktivity, na ktorých sa vy a vaši kolegovia môžete zúčastniť, ako napríklad čistenie komunít.
  • A nakoniec... Choďte von a objímte prírodu! Prejdite sa a naozaj si všimnite všetko, čo naša krásna planéta ponúka! 

Čo zverejniť na Deň Zeme

Buďte skutoční

Je dôležité, aby všetko, čo uverejníte, bolo autentické – firmy, ktoré nikdy nehovoria o udržateľnosti počas celého roka, ale potom na Deň Zeme vydajú veľký hluk, sa budú zdať falošné. Namiesto toho premýšľajte o environmentálnych oblastiach, na ktorých vášmu podniku skutočne záleží a ku ktorým prispieva, a podeľte sa o svoje ciele do budúcnosti.  

Podeľte sa o tipy týkajúce sa udržateľnosti

V závislosti od vašej firmy môžete svojim zákazníkom poskytnúť tipy na upcykláciu vašich výrobkov po použití. Vedeli ste napríklad, že zvyšky sviečkového vosku je možné naliať do borovíc, aby sa vytvorili štartéry ohňa? Nasaďte si klobúk (zeleného) myslenia a buďte kreatívni!    

Zapojte svojich zákazníkov

Mnoho vašich sledovateľov na sociálnych sieťach možno oslavuje Deň Zeme. Opýtajte sa ich, ako sa zúčastňujú, znova zdieľajte ich fotografie a pozývajte na spätnú väzbu a nápady o tom, čo by vaša značka mohla robiť, aby bola ekologickejšia. Deň Zeme je komunitné podujatie, takže využite príležitosť dozvedieť sa postrehy o zákazníkoch, ktoré pomôžu vášmu podnikaniu!

Nápady na Deň Zeme pre podniky: často kladené otázky

Kedy je Deň Zeme 2023?

Tento rok sa Deň Zeme bude oslavovať 22. apríla.

Aký je účel Dňa Zeme?

Tento deň sa koná s cieľom zvýšiť podporu pre ochranu životného prostredia planéty a poukázať na problémy, ktoré to v súčasnosti spochybňujú. Ľudia sú povzbudzovaní, aby preukázali svoju podporu prostredníctvom aktivít, ako je čistenie komunity, výsadba stromov a prechod na udržateľné oblečenie.    

Ktoré krajiny oslavujú Deň Zeme?

Viac ako 193 krajín po celom svete sa pripája k oslavám. Organizátor EarthDay.Org tvrdí, že ide o "najväčšie environmentálne hnutie na svete".   3

Kedy sa začal Deň Zeme?

V roku 1969 americký mierový aktivista John McConnell navrhol myšlienku mať deň venovaný na počesť planéty. Počas nasledujúcich desaťročí sa podujatie vyvinulo do celosvetovo oslavovanej príležitosti, do ktorej sa zapojili komunity z celého sveta a prijali svoje vlastné environmentálne záväzky.  

Ste pripravení prejsť na ekologickejší spôsob podnikania? Začnite preskúmaním špičkových udržateľných logistických riešení DHL tu.