#LogistickéPoradenstvo

Ekologické obaly a prečo sú pre vaše podnikanie dôležité

Garry Mockeridge
Garry Mockeridge
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Food plastic packaging, trash on green moss background after picnic in forest.

Ak ešte nepoužívate udržateľné obalové riešenia, prechod by mohol byť prínosom pre vaše podnikanie rôznymi spôsobmi. A ak neprejdete, môžete riskovať, že váš produkt sa vašim zákazníkom bude zdať zastaraný skôr, ako bude dokonca vybalený z krabice!

Pri ďalšom rozbaľovaní balíka sledujte, koľko vrstiev obalového materiálu musíte pretrhnúť, aby ste konečne dostali svoj tovar. Odhaduje sa, že do jedného balíka ide až sedem druhovobalového materiálu 1: páska, kartónové škatule, polystyrénové polstrovanie a bublinková fólia sú niektoré bežné príklady, ktoré chránia tovar počas prepravy. Predtým, ako balík bezpečne dorazí k dverám spotrebiteľa, už za sebou zanechal stopu ničenia životného prostredia. A príliš často toto nadbytočné balenie končí v koši.

Samotné obaly zaberajú takmer tretinu všetkej výroby plastov, ale iba 14 percent z nich bude recyklovaných, podľa spoločnej správy Svetového ekonomického fóra a Nadácie Ellen MacArthurovej. A tento problém s plastovým odpadom sa stupňuje s nárastom elektronického obchodu, ktorý sa celosvetovo rozširuje priemernou rýchlosťou 20 percent ročne. Celosvetový maloobchodný predaj elektronického obchodu bol v roku 2017 ohodnotený na 2,29 bilióna USD (2,01 bilióna EUR).

Čo sú ekologické obaly?

Ekologické obaly, udržateľné obaly a ekologické obaly sú pojmy, ktoré znamenajú to isté: obaly , ktoré majú najmenší možný vplyv na životné prostredie.

Tento nízky vplyv sa dosahuje niekoľkými spôsobmi: obmedzením tvorby odpadov z obalov; použitím materiálov, ktoré sú recyklovateľné alebo biologicky odbúrateľné; a využívaním obnoviteľnej energie počas výroby.

Prečo sú udržateľné obaly dôležité pre podniky?

Existujú dva hlavné dôvody. Po prvé, pretože udržateľnosť je teraz medzi spotrebiteľmi takou veľkou otázkou, že byť vnímaný ako ekologický je rozhodujúci pre popularitu vašej značky a dlhovekosť vášho podnikania. A po druhé, kvôli globálnemu vplyvu tradičných obalov na životné prostredie.

Ako balenie výrobkov ovplyvňuje vaše podnikanie

Väčšina spotrebiteľov chce ekologické obaly. Už v roku 2020 bolo vo výskume spoločnosti Trivium Packaging1 74% opýtaných v USA, Európe a Južnej Amerike ochotných zaplatiť za to viac. Odvtedy sa to stalo ešte väčším trendom.

Štúdie ukázali, že existuje pozitívna korelácia medzi ekologickými obalmi a pozitívnou značkou, pričom mnohé skupiny obhajujúce spotrebiteľov podporujú spoločnosti, ktoré používajú udržateľné obaly . A nedávne údaje ukazujú, že 44 % zákazníkov sa rozhodlo nakupovať od značiek s jasným záväzkom k udržateľnosti2.

V dôsledku toho si čoraz viac podnikov uvedomuje, aký zmysel má stratégia ekologických obalov z hľadiska získavania zákazníkov, ich udržania a dlhodobej lojality. A v dnešnom ultrakonkurenčnom komerčnom prostredí je pre vaše finančné výsledky dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby vaše podnikanie prijalo udržateľné postupy.

Vplyv obalov na životné prostredie

Všetci sme boli podráždení balíkmi s položkou zabalenou v škatuli, ktorá je pre ňu príliš veľká, a prázdnotou vyplnenou polstrovaním. Nadmerné balenie je očividne nehospodárne.

A bez ohľadu na to, či má obal primeranú veľkosť alebo nie, na jeden balík sa tradične používa niekoľko druhov materiálov: napríklad páska, kartónové škatule, polystyrénová výplň a bublinková fólia. Mnohé z týchto obalových materiálov sú zložené z plastov. Podľa Programu OSN pre životné prostredie3 sa v skutočnosti približne 36 % všetkých vyrobených plastov používa v obaloch. A obaly sú najväčším producentom jednorazového plastového odpadu na svete.

Výroba plastov je tiež jedným z energeticky najnáročnejších výrobných procesov na svete. Takže predtým, ako tradične balený balík dorazí k dverám spotrebiteľa, už vážne prispel ku klimatickej kríze.

Potom príliš často tento obal končí na skládkach alebo sa stáva odpadom. Rozklad plastov môže trvať až 1 000 rokov, takže sa hromadí v životnom prostredí, poškodzuje pôdu, otravuje podzemnú vodu a dusí morskú divočinu. Mikroplasty vstupujú do ľudského tela a môžu mať vážne účinky na zdravie – a dokonca sa našli aj v placentách novorodencov.

Vplyv plastového odpadu na životné prostredie

Podľa The Ellen Macarthur Foundation4 je hlavnou príčinou všetkého tohto odpadu súčasná štruktúra hospodárstva: berieme materiály zo zeme, vyrábame z nich výrobky a nakoniec ich vyhadzujeme ako odpad. Nadácia sa zasadzuje za prechod od tejto tzv. lineárnej ekonomiky k obehovému hospodárstvu, v ktorom v prvom rade zastavíme produkciu odpadu.

Obehové hospodárstvo je založené na troch zásadách: eliminovať odpad a znečistenie; obiehať výrobky a materiály (v ich najvyššej hodnote); a regenerovať prírodu. Opiera sa o prechod na energiu a materiály z obnoviteľných zdrojov a oddeľuje hospodársku činnosť od spotreby obmedzených zdrojov. Nadácia tvrdí, že systém je odolný a dobrý pre podnikanie, ľudí a životné prostredie.

Je zrejmé, že udržateľné obalové riešenia sú dôležitým prvkom každého prechodu na obehové hospodárstvo.

Obalové riešenia podľa trvalej udržateľnosti

Nižšie je uvedený rad možností ekologického balenia 5 , ktoré je potrebné zvážiť. Otázkou je, ktoré sú vhodné pre vaše konkrétne podnikanie?

Heap of recyclable packaging material made from corn starch

Biologicky odbúrateľné balenie arašidov

Ide o udržateľnejšiu alternatívu polystyrénu, ktorý je známy aj ako EPS (expandovaná polystyrénová pena). Polystyrén je teraz zakázaný v mnohých krajinách kvôli jeho vplyvu na životné prostredie. Je to jeden z tradičných obalových materiálov, tlmí otrasy a pomáha predchádzať pohybu výrobkov počas prepravy. Nie je však biologicky odbúrateľný ani sa nedá ekonomicky recyklovať a často sa nachádza v našich riekach a oceánoch.

Zatiaľ čo odpruženie rovnako dobre ako polystyrén, biologicky odbúrateľné vzduchové arašidy vyrobené z prírodných materiálov sú udržateľnejšie a lacnejšie.

Harts of Stur, britský maloobchodný predajca kuchynských spotrebičov a domácich potrieb, je jednou zo spoločností, ktorá prešla na túto formu balenia z Greenlight Packaging – na radosť svojich zákazníkov6.

"Reakcia na naše ekologické obaly bola ohromujúca. Zákazníkov veľmi teší, že používame ekologickú alternatívu polystyrénu!"  Štúr Harts

Close-up of corrugated cardboard paper pieces

Vlnitá bublinková fólia

Tradičný obľúbený obal, bublinková fólia, pomáha chrániť krehké predmety počas prepravy. Keďže je však založený na plastoch, rozhodne to nie je zelený obal.

Jednou z udržateľných alternatív je obal vyrobený z upcyklovanej vlnitej lepenky. Namiesto likvidácie alebo recyklácie spotrebiteľského kartónového odpadu získava materiál dodatočnú životnosť ako tlmiace činidlo. Malé rezy sa robia tak, aby vytvorili efekt typu concertina, ktorý chráni pred otrasmi rovnako ako bublinková fólia.

Biodegradable inflatable paper air pillows

Vzduchové vankúše vyrobené z recyklovaných materiálov

Nafukovacie vzduchové vankúše sú ďalším udržateľným obalovým riešením na použitie namiesto polystyrénu alebo bublinkovej fólie. Sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a sú ideálne na vyplnenie prázdnych miest v škatuliach alebo na odpruženie okolo zabalených predmetov.

Vzduchové vankúše sú malé vrecká, ktoré sa dajú nafúknuť, takže pozostávajú hlavne zo vzduchu. Tým sa zníži množstvo plastov používaných pri ich výrobe a preprave v porovnaní s inými tlmiacimi materiálmi. Aj keď sa dajú opätovne použiť a recyklovať, je dôležité vybrať verzie vyrobené zo 100% recyklovaných a biologicky odbúrateľných materiálov.

Paper mill factory workers

Recyklovaná lepenka

Kartónové krabice sú všadeprítomné ako vonkajšie obaly. V porovnaní s plastmi znižuje kartónová škatuľa emisie oleja a CO2 o 60 %7. A ako organický materiál je lepenka 100% biologicky odbúrateľná a dá sa niekoľkokrát recyklovať .

Napriek tomu, že kartón sa rozhodne počíta ako zelený obal, má environmentálne nevýhody. Keď sa ukladá na skládky, jeho biodegradácia emituje metán, čo vytvára značnú uhlíkovú stopu . Okrem toho je vyrobený zo stromových vlákien, čo zvyšuje riziko odlesňovania. Aby ste to zmiernili, pokúste sa získať spotrebiteľský alebo postindustriálny recyklovaný papier a lepenku a hľadajte materiály, ktoré sú certifikované na podporu udržateľne obhospodarovaných lesov.

Heap of recyclable packaging materials

Balenie kukuričného škrobu

Kukuričný škrob je organický materiál vyrobený z kukurice alebo kukurice. Má podobné vlastnosti ako plast, čo z neho robí efektívnu a udržateľnejšiu alternatívu plastov v mnohých podobách, od fliaš až po obaly z voľných filmov .

Keďže sa však kukuričný škrob získava zo zŕn kukurice, konkuruje systémom zásobovania ľuďmi a zvieratami, čo môže kukuricu zdražiť. Takže aj keď má vynikajúce vlastnosti pre balenie, stále sa môžete radšej rozhodnúť pre inú plastovú náhradu.

Biodegradable plastic food bags in the fruits and vegetables aisle

Biologicky rozložiteľné a recyklované plasty

Ak povaha vášho výrobku znamená, že musíte používať plastové obaly, aspoň si môžete vybrať 100% recyklované alebo biologicky odbúrateľné možnosti - aj keď plast môže byť recyklovaný len obmedzený počet krát, kým skončí na skládke. Ekologickejšou alternatívou by bolo získavanie biologicky rozložiteľných plastových materiálov, ktoré môžu rozložiť živé mikroorganizmy.

Zatiaľ čo existujú bioplasty, ktoré konkurujú ľudským zdrojom potravín, ako sú plasty vyrobené z kukuričného škrobu, cukrovej trstiny a pšenice, existujú aj mikrobiálne polyestery alebo polyhydroxyalkanoáty (PHA). PHA sú polyestery, ktoré sú syntetizované a skladované rôznymi mikroorganizmami. Jedinou nevýhodou sú náklady na dodatočný uhlík potrebný na to, aby mikroorganizmy metabolizovali a produkovali tieto biologicky odbúrateľné polyestery - hoci odpadové kuchynské oleje a živočíšne oleje sú sľubné, nákladovo efektívne a udržateľné možnosti. Medzi spoločnosti, ktoré zaviedli plasty PHA do svojho dodávateľského reťazca, patria Nestlé, Pepsico a Bacardi.

woman holding knitwear

Organické ekologické textílie

Ekologické textilné obaly znižujú množstvo odpadu, pretože sú vyrobené z viacúčelových odolných materiálov, ako je organické konope, organická alebo recyklovaná bavlna, tapioka alebo palmové listy. Všetky sú biologicky odbúrateľné, takže trvá menej času, kým sa prirodzene rozložia. Príklady použitia zahŕňajú organickú vatu na odpruženie, ľan a poplín ako poťahy alebo vrecká proti poškriabaniu a konopnú pásku na spájanie výrobkov dohromady.

Inovácie v oblasti udržateľných obalov

Zatiaľ čo ekologické obaly sú samo osebe globálnym trendom a riešenia trvalo udržateľných obalov diskutované vyššie sú jeho súčasťou, tu sú tri ďalšie druhy inovatívnych obalov     , ktoré by sa mohli v budúcnosti objaviť ako kľúčové možnosti.

Balenie húb

Balenie húb je naozaj vyrobené z húb. Využíva proces, ktorý kombinuje vopred vyčistený poľnohospodársky odpad s koreňmi húb. Táto surovina je tvarovaná do požadovaného tvaru, vysušená a použitá ako obal. Poľnohospodársky odpad sa nedá použiť na potraviny, takže obaly húb sa vyhýbajú etickej dileme, ktorú so sebou balenie kukuričného škrobu prináša. Veľmi rýchlo sa tiež prirodzene rozkladá. Napriek svojej vhodnosti ako udržateľný obal je v súčasnosti uskutočniteľný len pre menšie položky.

Balenie morských rias

Morské riasy sú udržateľné obalové riešenie vyrobené z agaru – želatínovej látky, ktorá sa nachádza v mnohých morských riasach a riasach. Agar sa extrahuje a dehydratuje, aby sa získal materiál vhodný na balenie. Obaly z morských rias, ktoré sú vyrobené z bohatej a udržateľnej suroviny, by sa mohli stať jedným z veľkých nových trendov v ekologickom balení.

Jedlé filmy

Jedlá fólia je špičkové udržateľné obalové riešenie, najvhodnejšie pre potravinárske výrobky, pričom sa očakáva, že globálny trh dosiahne do roku 2028 4,2 miliardy USD8. Potenciálne by to mohlo obmedziť odpad z potravín a obalov a zároveň znížiť chemické vyplavovanie z plastov.

Na vytvorenie jedlých obalov možno použiť rôzne prírodné produkty, ale najúčinnejším a najpoužívanejším je chitosan, cukor vyrobený z chitínových škrupín kôrovcov. Vďaka tomu je chitosan jedným z najhojnejších biopolymérov – a jedlé obaly sú oveľa ekologickejšou alternatívou k plastom.

Kontrolný zoznam ekologických obalových riešení 

Tu je šesť spôsobov, ako zvýšiť udržateľnosť vašich obalov. Pozrite sa, čo by vám mohlo vyhovovať:

  1. Trvajte na udržateľných obalových materiáloch, ktoré sa dajú opätovne použiť
  2. Používajte biologicky rozložiteľné a kompostovateľné obaly
  3. Zmenšite veľkosť obalu
  4. Prispôsobte balenie produktu tak, aby bolo vhodné na prepravu
  5. Umožnite zákazníkom vrátiť a opätovne použiť prázdne nádoby na výrobky
  6. Hromadné odosielanie položiek

Ak potrebujete radu o ďalších spôsoboch, ako urobiť vašu prepravu ekologickejšou, obráťte sa na svojho obchodného zástupcu DHL.