#LogistickéPoradenstvo

Udržateľná preprava s DHL

Leendert van Delft
Leendert van Delft
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
DHL courier  scanning a parcel
TENTO ČLÁNOK ZAHŔŇA:
Výhody udržateľnej logistiky
Možnosti ekologickej dopravy
Kompenzácia emisií uhlíka

Objavte výhody udržateľnej prepravy a inovatívne riešenia, ktoré môžu vaše podnikanie nasmerovať na cestu k ekologickejšej budúcnosti.

Výhody zelenej logistiky

Bezpochyby najdôležitejším trendom v odvetví je v súčasnosti zelená logistika. A z dobrého dôvodu. Investovanie do udržateľnej logistickej stratégie môže pomôcť vášmu podnikaniu mnohými rôznymi spôsobmi...

Zlepšite reputáciu svojej značky

Spotrebitelia sa čoraz viac zaujímajú o udržateľnosť a priťahujú ich značky, ktoré sú v súlade s ich hodnotami. V skutočnosti bude 88 % spotrebiteľov lojálnejších k spoločnosti, ktorá podporuje sociálne alebo environmentálne otázky1. Stanovenie jasných cieľov udržateľnosti pre vaše podnikanie - a transparentnosť o nich na vašich webových stránkach - bude rezonovať s vyhliadkami.  

Zlepšite efektivitu svojho podnikania

Stratégia udržateľnej logistiky sa zameriava na znižovanie odpadu a optimalizáciu procesov – čo znamená, že váš výstup bude efektívnejší. Napríklad zavedením softvéru na optimalizáciu trás môžete skrátiť čas, ktorý vaša doručovacia flotila strávi na cestách. To znamená žiadny nadmerný počet najazdených kilometrov a nižšiu spotrebu paliva – zníženie emisií aj nákladov.

Ušetrite peniaze 

Zatiaľ čo niektoré stratégie udržateľnej logistiky vyžadujú počiatočné investície, úspory, ktoré vytvárajú z dlhodobého hľadiska, sa im oplatia. Správa spoločnosti McKinsey2 zistila pozitívnu koreláciu medzi postupmi riadenia zeleného dodávateľského reťazca spoločnosti (skleníkové emisie, recyklácia, odpad a obnoviteľná energia) a jej ziskovosťou. Je to preto, že zelená logistika zvyšuje efektivitu a znižuje odpad – obe majú vplyv na náklady podniku. 

 

hand planting a seedling

Možnosti ekologickej prepravy

S pokračujúcim nárastom dodávok a vrátení tovaru súvisiacich s maloobchodom sa podľa Statista3 predpokladá, že emisie uhlíka z logistiky elektronického obchodu dosiahnu do roku 2030 približne 25 miliónov metrických ton.

Stále však existujú kroky, ktoré môže vaša firma podniknúť, aby minimalizovala svoj negatívny vplyv na životné prostredie. A ak každá spoločnosť podnikne tieto kroky, mohlo by to znamenať dosť veľký rozdiel v tejto dosť depresívnej predpovedi.

 

Vyhodnoťte svoje procesy ekologického balenia

Dostať tovar k zákazníkom bez poškodenia by malo byť prioritou, ale rovnako by malo byť zmenšenie "prázdneho" priestoru. Výrobky dodávané zákazníkom v príliš veľkých škatuliach sú plytvaním materiálom, nehovoriac o dodatočných nákladoch na dopravu.

Namiesto toho sa uistite, že sú vaše položky zabalené v krabiciach správnej veľkosti, alebo si navrhnite obal sami podľa jedinečných špecifikácií vašich výrobkov. Môžete tiež upozorniť svojich zákazníkov, že ste obmedzili balenie - napríklad nálepka s nápisom "Teraz s o 10 % menším obalom" na škatuli sa dobre odrazí na vašej značke. A keď už sme pri tejto téme, existuje mnoho ďalších spôsobov, ako môžete použiť obaly ako marketingovú príležitosť.

Materiál, ktorý vyberiete na balenie, je rovnako dôležitý ako zabezpečenie jeho vhodnej veľkosti. Kompostovateľné poštové tašky, recyklovaná lepenka, nádoby na báze húb... Existujú všetky druhy podivných a úžasných inovácií, ktoré sú pre planétu menej škodlivé ako plasty. Preto stojí za to pozrieť sa na množstvo možností, ktoré máte pre ekologické a ekologické balenie.

 

Podniknite kroky smerom k kompenzácii a začleneniu uhlíka

Každý podnik má uhlíkovú stopu, čo je celkové množstvo skleníkových plynov emitovaných priamo alebo nepriamo jeho činnosťou. Kompenzácia emisií uhlíka zahŕňa "vyváženie" týchto emisií financovaním projektov na zníženie emisií uhlíka mimo sektora vplyvu. Medzi príklady patria projekty opätovného zalesňovania a ochrany, investície do infraštruktúry pre energiu z obnoviteľných zdrojov a poskytovanie čistej vody znevýhodneným komunitám.  

Medzitým je nastavenie uhlíka vtedy, keď podniky investujú do schém znižovania emisií uhlíka v rámci svojich vlastných dodávateľských reťazcov. Príklady zahŕňajú výrobcu odevov, ktorý sadí stromy pred svojou továrňou, reštauráciu, ktorá pestuje vlastnú zeleninu (na zníženie emisií dodávateľa, ktorý ju dodáva), alebo podnik prechádzajúci na udržateľné palivá (o ktorom sa budeme zaoberať ďalej v tomto článku).

Viac o ďalších dôležitých trendoch udržateľnosti v logistike sa dozviete tu.

Tim Scharwath image

"Z dlhodobého hľadiska je väčšia dekarbonizácia dopravy kľúčom k pozitívnym zmenám. Logistické spoločnosti, ktoré sú pripravené na budúcnosť, by sa už teraz mali zamyslieť nad vypracovaním prísnej stratégie nastavenia."

Tim Scharwath, generálny riaditeľ DHL Global Forwarding, nákladná doprava

Ponúkajte udržateľné výnosy

Odhaduje sa, že až 30 % všetkých produktov objednaných online sa vráti odosielateľovi4. To je veľký zásah do ziskov vašej firmy. Ak chcete nájsť spôsoby, ako znížiť tento zásah a stále ponúkať svojim zákazníkom vynikajúce služby, nezabudnite si pozrieť náš článok o osvedčených postupoch riadenia vrátených zásielok.

Okrem finančného dopadu na vaše podnikanie sú dodatočné emisie z prepravy spôsobené vrátením tovaru zákazníkom zlou správou aj pre životné prostredie. Existuje však spôsob, ako tento proces urobiť udržateľnejším.

Reverzná logistika podporuje recykláciu, zmenu účelu, opravu a ďalší predaj výrobkov s cieľom predĺžiť ich životný cyklus. Znamená to, že menej tovaru končí na skládkach a keďže 67 % spotrebiteľov skontroluje politiku vrátenia tovaru online predajcu predtým, ako sa zaviažu k nákupu5, mohlo by vám to priniesť cenný predaj navyše. Náš špecializovaný sprievodca spätnou logistikou vám pomôže vytvoriť si vlastnú stratégiu. 

 

Staňte sa partnerom udržateľného prepravcu

V prieskume DHL Global Online Shopper Survey 2023 64 % európskych spotrebiteľov uviedlo, že udržateľné dodávky sú pre nich dôležité, zatiaľ čo DHL je považovaná za najudržateľnejšiu zo všetkých popredných medzinárodných doručovacích spoločností. Takže pre zelenšiu poslednú míľu viete, s kým hovoriť!

S DHL Express budete mať prístup k radu špecializovaných riešení nastavenia a kompenzácie (o ktorých si môžete prečítať viac nižšie). Ak svojim zákazníkom ponúknete takéto možnosti doručenia pri pokladni, dobre sa odrazí na vašej značke a zvýši lojalitu.

 

DHL courier walking away from van

Preprava s DHL: Vaša udržateľná stratégia

Nie je žiadnym tajomstvom, že dopravný a logistický priemysel je veľkým prispievateľom ku globálnym emisiám. V roku 2017 sa DHL stala prvou logistickou spoločnosťou na svete, ktorá si stanovila cieľ znížiť svoje emisie skleníkových plynov na čistú nulu do roku 2050. V rámci tohto záväzku má niekoľko programov, ktoré pomáhajú svojim zákazníkom – podnikom, ako je ten váš – využívať udržateľné prepravné stratégie. Tu sú niektoré z dostupných možností.

 

Alternatívne palivá s DHL GoGreen Plus

V roku 2023 spoločnosť DHL Express spustila GoGreen Plus, špecializované riešenie, ktoré pomáha podnikom znižovať ("vložiť") emisie uhlíka spojené s ich zásielkami pomocou udržateľného leteckého paliva. SAF je biopalivo, ktoré sa vyrába z obnoviteľných zdrojov, ako sú rastlinné oleje, živočíšne tuky, odpadové produkty a poľnohospodárske plodiny. Udržateľné letecké palivá sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa používali ako náhrada za tradičné letecké palivo a môžu znížiť emisie skleníkových plynov až o 80 % v porovnaní s fosílnymi palivami. Služba môže byť zvolená pre jednotlivé zásielky, čo z nej robí flexibilnú možnosť pre malé a stredné podniky a podniky elektronického obchodu s menším nákladom.

 

"Vieme, že naši zákazníci sú odhodlaní znižovať svoj vplyv na životné prostredie, takže je dôležité, aby sme im na to poskytli prostriedky. Teší ma, že naše investície do udržateľných leteckých palív môžu zákazníci teraz plne využiť na zníženie emisií z ich zásielok. Udržateľné letecké palivá sú v súčasnosti hlavnou cestou k znižovaniu emisií uhlíka v leteckej doprave, takže je to najúčinnejší spôsob, ako pomôcť našim zákazníkom zvýšiť udržateľnosť ich vlastných dodávateľských reťazcov."

– John Pearson, generálny riaditeľ, DHL Express

GoGreen a kompenzácia emisií uhlíka

Riešenia DHL GoGreen sú zamerané na pomoc zákazníkom pochopiť a znížiť ich uhlíkovú stopu. Naše nástroje uhlíkovej transparentnosti umožňujú zákazníkom merať vplyv ich operácií, zatiaľ čo odborníci na logistiku GoGreen môžu vypracovať odporúčania šité na mieru na zlepšenie uhlíkovej stopy ich dodávateľského reťazca – napríklad konsolidáciu zásielok a optimalizáciu trás.

Okrem toho nákupom kreditov CO2 podporujeme špeciálne vybrané projekty na ochranu klímy GoGreen po celom svete, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy kvality. Týmto spôsobom môžeme zabezpečiť kompenzáciu emisií uhlíka pre našich zákazníkov, ktorí využívajú naše uhlíkovo neutrálne produkty a služby GoGreen.

Elektrické vozidlá

EV sú budúcnosťou dopravného sektora a v tejto oblasti má DHL niekoľko kľúčových úspechov. Zaviazala sa, že do roku 2030 nasadí 80 000 elektrických vozidiel na dodávky na poslednú míľu – čo predstavuje 60 % mieru elektrifikácie jej vozového parku. A nie je to len na cestách – v auguste 2021 sa spoločnosť zapísala do histórie letectva objednaním 12 plne elektrických e-nákladných lietadiel "Alice" od výrobcu lietadiel Eviation. To všetko znamená, že zákazníci, ktorí prepravujú DHL doma alebo medzinárodne, budú mať svoj tovar prepravovaný čo najekologickejším spôsobom, pričom emisie sa znížia na každom kilometri.

"Meníme našu žltú skupinu na zelenú spoločnosť a významne prispievame k našej planéte a spoločnosti."

Frank Appel, bývalý generálny riaditeľ DHL Express

Ekologické balenie

Po výskume, že 24% objemu balíka elektronického obchodu tvorí prázdne miesto, vyvinula spoločnosť DHL obalové riešenie poháňané umelou inteligenciou, aby boli zásielky nákladovo efektívnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu. "OptiCarton" kombinuje sofistikované algoritmy optimalizácie kartónu s prístupom k baleniu na požiadanie v rámci distribučného centra s cieľom optimalizovať objem plnenia škatúľ. To znamená, že zákazníci DHL profitujú z ekologickejších zásielok s ďalšou výhodou znížených nákladov na prepravu.    

Ak chcete získať prístup ku všetkým špičkovým udržateľným prepravným riešeniam diskutovaným vyššie - a mnohým ďalším - otvorte si obchodný účet DHL Express. Nižšie si vyberte zelenšiu budúcnosť.