#LogistickéPoradenstvo

Prechod na ekologické obaly – ako môžete dosiahnuť zmenu

Russell Upton
Russell Upton
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman wrapping clothes

Zistite, ako môžu udržateľné a ekologické alternatívy obalov zlepšiť prepravné postupy vašej firmy a zlepšiť reputáciu vašej značky. Nie je žiadnym tajomstvom, že naša planéta je práve teraz pod obrovským tlakom.  Od globálneho otepľovania až po znečistenie plastmi existuje mnoho environmentálnych problémov, ktoré je potrebné riešiť.

Ako spotrebitelia je, samozrejme, na nás všetkých, aby sme boli zodpovednejší pri rozhodnutiach, ktoré robíme. Zamyslieť sa nad zdrojmi, ktoré používame, a nad tým, ako ovplyvňujú širší svet.  Ale pravdepodobne sú to podniky, ktoré predávajú týmto spotrebiteľom, ktoré majú šancu ísť príkladom a urobiť najväčší rozdiel.  

S ohľadom na to možno nastal čas , aby všetky podniky , ktoré posielajú zásielky zákazníkom  po celom svete , premýšľali o obaloch, ktoré používajú, a zvážili prechod na ekologickejšie a udržateľnejšie alternatívy. 

woman preparing delivery package

Aký je rozdiel medzi ekologickými a udržateľnými obalmi?

Ekologický je univerzálny termín pre všetky druhy obalov  , ktorý sa z nejakého dôvodu považuje za lepší pre  životné prostredie. Môže to byť spôsobené materiálom , z ktorého je vyrobený.  Ale môže to byť aj preto , že je opakovane použiteľný alebo recyklovateľný,  vyžaduje menej surovín na začiatok, alebo jeho výrobný proces je energeticky efektívnejší.  

Udržateľnosť sa na druhej strane vzťahuje na obaly vyrobené z materiálov, ktoré sú obnoviteľné a kompostovateľné alebo inak biologicky rozložiteľné. Niektoré plasty, ako napríklad PET alebo HDPE, môžu byť recyklovateľné , a preto sa považujú za ekologické. Pred odoslaním na skládku alebo do spálenia sa však môžu recyklovať  len toľkokrát   ,  takže  ich nikdy nemožno považovať za  skutočne udržateľné.  

Prečo by ste mali urobiť zmenu?

Okrem zrejmých environmentálnych dôvodov prechodu na ekologickejšie možnosti balenia existuje aj veľa presvedčivých komerčných dôvodov na uskutočnenie zmeny .

windfarm

 Ak chcete znížiť svoju uhlíkovú stopu

V čase, keď sa všetci snažíme znížiť naše emisie uhlíka, môže mať používanie obalových riešení, ktoré sú opätovne použiteľné, recyklovateľné alebo vyrobené z recyklovaných materiálov, veľký vplyv. Najmä výber obalov s recyklovaným obsahom môže podporiť úsilie o zníženie vašej uhlíkovej stopy zachovaním prírodných zdrojov, znížením emisií počas výroby a podporou prechodu na obehové hospodárstvo. 

Na podporu zdravšej planéty

Výberom ekologických obalov môžete prispieť k čistejšiemu a ekologickejšiemu svetu, znížiť množstvo odpadu posielaného na skládky a mikroplasty , ktoré unikajú do zeme. Mnohé možnosti kompostovateľných obalov môžu skutočne obnoviť živiny v zemi, posilniť zdravie pôdy a podporiť zdravý ekosystém. 

Udržať  si náskok pred meniacou sa legislatívou

Vlády na celom svete zavádzajú nové zákony na obmedzenie používania neudržateľných obalov a podporujú ekologické obchodné praktiky stimulmi na podporu nových možností balenia a minimalizáciu odpadu. Udržateľné obaly sú budúcnosťou, preto má zmysel začať klásť základy už teraz.

woman wrapping clothes

Na zlepšenie reputácie vašej značky 

Ekologické balenie je jedným z najbezprostrednejších spôsobov, ako môžete preukázať svoj záväzok voči životnému prostrediu. Používanie udržateľných obalov naznačuje širší zmysel pre zodpovednosť a záujem o planétu, čo je niečo, čo existujúci aj potenciálni zákazníci čoskoro využijú. 

Dať svojim zákazníkom to, čo chcú

Spotrebitelia si viac ako kedykoľvek predtým uvedomujú vplyv plastových obalov na životné prostredie a požadujú zmenu. Spotrebitelia na celom svete hľadajú obaly, ktoré sa dajú ľahko a zodpovedne zlikvidovať bez vytvárania odpadu alebo mikroplastov, ktoré poškodzujú životné prostredie.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Rôzne typy udržateľných obalov

Takže vidíte, existuje veľa dôvodov, prečo prejsť na ekologickejšie obalové riešenia. Aké sú však možnosti? Poďme sa pozrieť na niektoré alternatívy materiálov, ktoré pravdepodobne používate teraz.

Ste pripravení niečo zmeniť?

Samozrejme, niektoré z týchto možností budú mať cenovú prirážku oproti svojim neudržateľným náprotivkom. A budete musieť zvážiť, či sú alebo nie sú vhodné pre produkty, ktoré prepravujete. Prechod na udržateľné obaly je však niečo, čo budú musieť preskúmať všetky podniky . Ak ste to ešte neurobili, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu začať.

Vykonajte audit svojich súčasných obalových materiálov

Pozrite sa na svoje výrobky a obaly, ktoré používate na odoslanie každého z nich. Zvážte, aké obaly by ste mohli nahradiť ekologickejšími alternatívami, a čo je dôležité , kde by ste mohli znížiť množstvo obalov, ktoré jednoducho nepotrebujete .   

woman chatting on mobile phone

Počúvajte svojich zákazníkov a zamestnancov

Zákazníci vám povedia, na čom im záleží a čo je dôležité, čo by boli ochotní zaplatiť za ekologickejšie balenie. Zamestnanci v prvej línii môžu mať nápady, ako  znížiť množstvo odpadu a prejsť na ekologickejšie možnosti.

Definujte svoje zelené ciele

Nezabudnite si stanoviť krátkodobé a dlhodobé ciele. Vaše krátkodobé ciele by mali byť rýchle výhry, aby ste zvýšili dynamiku. Dlhodobé ciele môžu zahŕňať trochu viac finančného záväzku a komplexnejšie zmeny vo vašom dodávateľskom reťazci.

Spolupracujte s podobne zmýšľajúcimi partnermi

Preskúmajte partnerov dodávateľského reťazca, ktorí sú v súlade s vašimi ekologickými cieľmi. Vaším cieľom by malo byť vytváranie pozitívnych vzťahov založených na spolupráci a vzájomná podpora pri vývoji udržateľnejších materiálov a procesov dodávateľského reťazca. 

Vykonávanie postupných zmien

Začnite s malými zmenami, ako je prechod na recyklované materiály. Potom premýšľajte strategicky a stanovte si ciele pre väčšie zmeny, ako je úplné odstránenie plastov z vášho dodávateľského reťazca.

hand tapping on calculator

Zahrňte dlhodobé úspory nákladov do svojho rozpočtu

Získavanie ekologických obalových materiálov vám teraz pomôže udržať si náskok pred meniacou sa legislatívou, takže budete dobre pripravení na neustály vývoj podnikateľského prostredia . Zvážte tieto úspory skrytých nákladov pri zostavovaní rozpočtu.

Nakupujte vo veľkom

 Okrem dosiahnutia nákladovej efektívnosti je hromadný nákup obalov lepší aj pre planétu, pretože objednávanie väčších zásielok znižuje počet dodávok a tým aj emisie spojené s prepravou materiálov k vám.

Neustále zlepšovanie

Bez sledovania ekologických vylepšení, ktoré ste urobili, môže byť ťažké posúdiť vplyv zmien, ktoré ste zaviedli. Preto vykonávajte pravidelné kontroly , aby ste zistili, ako môžete ďalej zefektívniť svoje baliace a distribučné procesy.