#LogistickéPoradenstvo

Alive 2 Dive vytvára vlny s opaľovacím krémom bezpečným pre útesy

4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Čo by ste potrebovali, aby ste sa vzdali vysoko platenej a lukratívnej práce? Pre dvoch vášnivých potápačov naliehavý boj proti zmene klímy ich postavil na cestu k udržateľnosti.

turtle

V roku 2016 sa zakladatelia Alive 2 Dive odhodlali, opustili svoje denné zamestnanie a založili základňu na Phukete. Thajský ostrov so zavedenými potápačskými lokalitami a vyspelým potápačským priemyslom bol destináciou, ktorú navštevovali roky. S každým novým potápačským výletom si však zakladatelia začali všímať zmeny v kvalite koralových útesov, ktoré navštívili.

Okrem vyčerpania biodiverzity sa bielenie koralov, ku ktorému dochádza, keď zmeny životného prostredia vytvárajú stres pre koralové útesy, čo spôsobuje, že sa stávajú bielymi, stalo bežnejším pohľadom. To viedlo k tlakom zmeny klímy a ľudským interakciám na život v oceánoch.

V skutočnosti tento problém nie je izolovaný len na Phuket. Kombinácia zmeny klímy a škodlivých chemikálií z opaľovacích prípravkov ohrozuje svetové oceány a koralové útesy. Keďže krajiny zakazujú chemické UV filtre v opaľovacích krémoch, spotrebitelia tiež hľadajú prírodné, udržateľné a oceánske možnosti starostlivosti o pleť.

two dolphins
Vyrobené zo 100% prírodných zložiek, ako je kokosový olej a oxid zinočnatý, výrobky Reef Repair sú bezpečné pre útesy a šetrné k životnému prostrediu. (Obrázok: Reef Repair Facebook)

To inšpirovalo duo k vytvoreniu značky opaľovacích krémov bezpečných pre útesy s názvom Reef Repair. Ich cieľom je dosiahnuť zmenu podporou udržateľných a ekologických možností starostlivosti o pleť s použitím 100% prírodných materiálov na vytvorenie opaľovacích krémov, ktoré nepoškodzujú koralové útesy ani morský život.

"S Reef Repair môžeme pokračovať v potápaní a zároveň pomáhať útesom v našej miestnej oblasti predajom produktu potápačom, ktorý dáva koralovým útesom šancu rásť, liečiť sa a opravovať sa," poznamenali zakladatelia Alive 2 Dive.

Cesta k obnove je však dlhý proces a začína identifikáciou príčin bielenia koralov.

PRÍRODNÉ A ČLOVEKOM SPÔSOBENÉ NEBEZPEČENSTVO PRE KORALOVÉ ÚTESY

Koralové útesy sú jemné filtračné kŕmidlá, ktoré odoberajú živiny z okolitého oceánu a často pôsobia ako biotopy pre rôzne morské druhy. Zmena klímy však spôsobila rozsiahle škody na koralových útesoch na celom svete. Podľa Global Coral Reef Monitoring Network rastúce teploty oceánov zabili v rokoch 2009 až 2018 približne 14 percent svetových koralových útesov . Nečistoty alebo odtok zo silných dažďov a stúpajúce teploty ničia riasy, ktorými sa koraly živia, čo všetko môže vyvolať bielenie koralov.

coral reef
Bielené koraly v oceánoch Phuketu. (Obrázok: Shutterstock)

Zatiaľ čo mierne alebo stredne bielené koraly sa môžu zotaviť, ťažko bielené koraly majú vysokú úmrtnosť. Sú tiež citlivé na chemické účinné látky, ktoré sa bežne vyskytujú v opaľovacích krémoch. Napríklad jediná kvapka oxybenzónu v 4 miliónoch galónov vody stačí na ohrozenie organizmov a poškodenie útesov.

Bohužiaľ, mnohé spoločnosti majú tiež tendenciu zakrývať chemické názvy, čo naznačuje menej bežné vedecké termíny, aby zmiatli zákazníkov pri kúpe ich výrobkov.

ODPOVEĎ NA DOPYT PO UŽÍVATEĽSKY PRÍVETIVOM OPAĽOVACOM KRÉME VHODNOM PRE ÚTESY

Zatiaľ čo možnosti opaľovacích krémov bezpečných pre útesy boli k dispozícii v potápačských obchodoch okolo pláží Phuketu, mnohí zákazníci neboli spokojní s dovážanými značkami. Niektorí dokonca požiadali o vrátenie peňazí za príliš hrubé opaľovacie krémy, ktoré zanechali mastné biele pruhy, ktoré sa ťažko čistili z ich neoprénových oblekov a potápačského vybavenia.

Na vyriešenie tohto problému sa zakladatelia spoločnosti Alive 2 Dive vydali na cestu vytvorenia útesového, užívateľsky prívetivého a cenovo dostupného opaľovacieho prípravku. Výskum a vývoj produktu bol zdĺhavý proces.  Zakladateľom trvalo 43 pokusov a rok, kým získali správny vzorec a testovanie stability vo fáze vývoja, aby sa zabezpečilo, že konečný produkt, Reef Repair, bude efektívny a bezpečný.

Čo uľahčilo proces pre Alive 2 Dive, boli prísne štandardy bezpečnosti zákazníkov v Thajsku, kde majú sídlo. Kozmetické veľtrhy v Bangkoku boli vo veľkej miere zamerané na udržateľnosť, čo tímu umožnilo pohodlne získavať kvalitné a cenovo dostupné udržateľné ingrediencie.

Kľúčovou zložkou používanou v Reef Repair alebo podobných výrobkoch bezpečných pre útesy je oxid zinočnatý. Prirodzene sa vyskytujúci minerál má preukázateľné skúsenosti s bezpečnosťou zákazníkov, ochranou pred slnkom a bezpečnosťou životného prostredia, pretože je oveľa menej toxický pre koralové útesy.

VYTVORENIE UDRŽATEĽNÉHO EKOSYSTÉMU

Značka Alive 2 Dive je členom Blue pass s organizáciou Oceans For All a v priebehu rokov s nimi spolupracovala na podpore ich úsilia o ochranu miestnych koralových útesov a žralokov. Tím tiež trávi veľa času prípravou vzdelávacích materiálov, ktoré pomáhajú potápačským obchodom a liveaboardom vzdelávať svojich zákazníkov o ochrane života v oceánoch v teréne, navštevovanie škôl a účasť na ochranárskych iniciatívach s cieľom presadiť pozitívne posolstvo ochrany koralových útesov.

people at a conference
Tím Reef Repair vzdeláva študentov o vplyve opaľovacích krémov na oceán. (Obrázok: Reef Repair Facebook)

Keďže školy a maloobchodníci môžu osloviť viac zákazníkov v teréne, vytvára sa tým efektívnejší cyklus, ktorý šíri posolstvo jednotlivým zákazníkom rýchlejšie ako marketing.

"Naozaj dúfame, že našim zákazníkom prinesieme jasné posolstvo o dôležitosti ochrany a zachovania toho, čo zostalo tvárou v tvár meniacej sa klíme, zvýšenému tlaku človeka na oceán a životné prostredie," povedali zakladatelia spoločnosti Alive 2 Dive.

S hlavným zameraním na ochranu životného prostredia používa tím Alive 2 Dive plastové fľaše vyrobené so zníženými emisiami uhlíka a ľahko recyklovateľné. Rozhodli sa tiež pre biologicky odbúrateľné vnútorné obaly z papiera a lepenky a hľadajú ekologické a udržateľné plastové možnosti, ako je plast z cukrovej trstiny.

UDRŽATEĽNÁ LOGISTIKA OD ZAČIATKU DO KONCA

S rastúcim dopytom po prírodných opaľovacích krémoch bezpečných pre útesy sa spoločnosť Reef Repair odvtedy rozšírila do mnohých krajín v zámorí, pričom USA sa stali ich najväčším trhom. Aby uspokojili svoju rastúcu zahraničnú zákaznícku základňu, bola potrebná silná medzinárodná logistická sieť na uskutočňovanie ich dodávok.

Ako súčasť svojej udržateľnej stratégie  elektronického obchodu tím Alive 2 Dive zapojil spoločnosť DHL Express Thailand, konkrétne jej službu GoGreen Plus ,  aby vytvorila komplexný udržateľný dodávateľský reťazec. zapojením  sa do zavádzania uhlíka a prechodom na udržateľné letecké palivo (SAF),  Značka, ktorá sa vyrába z odpadového oleja, je schopná znížiť emisie uhlíka až o 80 percent v porovnaní s konvenčným leteckým palivom.

"Tento priamy vplyv pomôže spoločnostiam znížiť emisie rozsahu 3, čo sú nepriame emisie skleníkových plynov v rámci ich celkového dodávateľského reťazca," povedal Herbert Vongpusanachai, výkonný riaditeľ DHL Express Thailand a riaditeľ Indočíny.

Ešte dôležitejšie je, že GoGreen Plus, ktorý sa riadi filozofiou iniciatívy Science Based Target Initiative (SBTi), môžu zákazníci použiť na meranie a kvantifikáciu svojich dobrovoľných hlásení emisií.

"Znižovanie emisií uhlíka pre naše zásielky je dôsledným úsilím, ktoré vyvíjame v úsilí o udržateľnú logistiku. Bez toho, aby nás naši správcovia účtov DHL informovali o rôznych iniciatívach GoGreen, by bol náš život online predajcov oveľa ťažší a drahší," povedali zakladatelia spoločnosti Alive 2 Dive.

RIEŠENIE MINULÝCH, SÚČASNÝCH A BUDÚCICH VÝZIEV

To znamená, že zakladatelia mali svoj spravodlivý podiel na výzvach. Pred vypuknutím pandémie spoločnosť Reef Repair rýchlo rástla, pretože viac ľudí si uvedomilo vplyv chemikálií v opaľovacích krémoch na koralové útesy a morský život. Zákaz chemických opaľovacích krémov na plážach, ako sú národné morské parky v Thajsku , tiež prispel k popularite Reef Repair.

Začiatkom roka 2020, keď boli zavedené cestovné obmedzenia a blokády, však dopyt po oprave útesov takmer úplne vyschol. Značka zaznamenala 90-percentný pokles tržieb a takmer úplný pokles svojich veľkoobchodných kanálov. Zákazníci vracali aj nepoužité produkty, ktoré si kúpili pred pandémiou.

Napriek tomu tím Alive 2 Dive pandémiu prežil. Uprostred znižovania nákladov tím zmenil svoj online predaj a reklamu tak, aby sa zamerala nielen na bezpečnosť útesov, ale aj na zákazníkov starostlivosti o prirodzenú pleť. Vďaka dobre nasmerovanému marketingu a zníženým cenám sa online predaj začal zlepšovať a značka mala najlepšie mesiace čistých tržieb v januári a februári 2021.

V budúcnosti je spoločnosť Alive 2 Dive pripravená predstaviť opravu útesov rastúcej základni spotrebiteľov šetrných k životnému prostrediu vo Veľkej Británii. Tím tiež založil sesterskú značku Earth Repair, ktorá sa zameriava na vegánske, kruté a 100% prírodné produkty starostlivosti o pleť. Pripravujú sa na uvedenie svojho prvého produktu - prírodného vegánskeho zvlhčovača.

"Pri oprave útesov bolo pre nás dôležité vzdelávať ľudí o tom, ako by mohli pomôcť zachovať koralové útesy a morský život. S Earth Repair chceme šíriť posolstvo ďalej a dúfame, že ľudia, ktorých oslovíme, sa naučia viac si uvedomovať, čo si dávajú na pokožku a aký vplyv môžu mať syntetické chemikálie na nich, ako aj na životné prostredie," povedali zakladatelia Alive 2 Dive.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na DHL's Logistics of Things a bol znovu publikovaný so súhlasom.