Slovakia
#LogistickéPoradenstvo
Ako znížiť plytvanie v dodávateľskom reťazci
Anna Thompson
Anna Thompson
Tím pre objavovanie obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Poznáte skutočné náklady na plytvanie dodávateľským reťazcom pre vaše podnikanie? Nadmerné zásoby, zbytočné dodávky, neudržateľné obaly... To všetko sú veci, ktoré ovplyvnia vaše finančné výsledky – nehovoriac o životnom prostredí. Tu je návod, ako znížiť plytvanie v dodávateľskom reťazci, aby vaša firma ušetrila peniaze, optimalizovala efektivitu a vysoko reagovala na dopyt zákazníkov. 

Čo znamená plytvanie v rámci dodávateľského reťazca?

Naše mysle si môžu automaticky predstaviť prebytočné obaly alebo zvyšky materiálov v továrni, ale plytvanie dodávateľským reťazcom ide oveľa hlbšie. Môže sa to týkať aj času zamestnancov – napríklad v dôsledku zle navrhnutého usporiadania skladu – alebo zbytočných emisií z dopravy v dôsledku nedostatočného plánovania trasy. A to je len niekoľko príkladov.

Stručne povedané, optimalizáciou všetkých procesov v rámci svojich dodávateľských reťazcov – od miesta výroby až po dodanie a vrátenie tovaru – môžu podniky znížiť plytvanie a zmeniť svoje hospodárske výsledky. Tu je niekoľko stratégií, ktoré je potrebné zvážiť:

pencil on paper with charts

Výkazníctvo

Nemôžete si stanoviť ciele na zníženie plytvania vo vašom dodávateľskom reťazci bez toho, aby ste najprv vedeli, kde sú vaše slabé miesta. Niektoré kľúčové metriky prehľadov, ktoré vaša firma môže zvážiť, sú:

  • Emisie uhlíka vašej logistiky, ako sú vaše doručovacie vozidlá
  • Vaša spotreba obnoviteľnej energie
  • Udržateľnosť materiálov vašich výrobkov
  • Recyklácia vašich obalov

Spolupráca s dodávateľmi

Ďalším krokom je úzka spolupráca s vašimi dodávateľmi na riešení týchto problémov. Napríklad výrobcovia vašich výrobkov môžu navrhnúť alternatívne, udržateľnejšie materiálové možnosti. A je to užitočná investícia na prilákanie zákazníkov – takmer osem z 10 spotrebiteľov uvádza, že udržateľnosť jepre nich dôležitá1. Z tých, ktorí tvrdia, že je to veľmi/mimoriadne dôležité, viac ako 70 % uviedlo, že by zaplatili prirážku v priemere 35 % za značky, ktoré sú udržateľné a šetrné k životnému prostrediu.

Plánovanie inventarizácie

Mať nadbytočné zásoby je niečo, čomu sa chcete vyhnúť. Budete musieť zaplatiť za skladové priestory na uskladnenie prebytku. Ešte horšie je, že ak príslušné výrobky podliehajú skaze (napríklad potraviny alebo kozmetický tovar), môžete skončiť tak, že ich budete musieť vyhodiť.

Ale s použitím softvéru na správu zásob budete mať presnejší prehľad o úrovniach zásob v reálnom čase. Najsofistikovanejší z týchto nástrojov využíva prediktívnu analýzu, ktorá vám pomôže lepšie predpovedať nárast dopytu a v prípade potreby autonómne objednávať nové materiály od vašich dodávateľov.

Napríklad Cin72 je cloudový systém riadenia zásob špeciálne navrhnutý pre malé podniky. Pomáha im sledovať zásoby v každom z ich predajných kanálov a automatizuje objednávky od začiatku do konca, aby uspokojili dopyt a eliminovali zásoby. Poskytuje tiež poznatky, ktoré podnikom umožňujú neustále zlepšovať svoje operácie. Skočte online a preskúmajte niektoré z nástrojov, ktoré by mohli pomôcť vašej firme prekonať špecifické problémy s inventárom.

Ak sa stále nachádzate so zostávajúcimi zásobami, premeňte ich na príležitosť - bleskový výpredaj alebo špeciálny zľavový kód pre verných zákazníkov vám pomôže presunúť prebytok. 

room with servers

.AI

Umelá inteligencia zohráva čoraz významnejšiu úlohu pri pomoci podnikom optimalizovať ich dodávateľské reťazce automatizáciou procesov, zvyšovaním produktivity a znižovaním chýb.

V jednej štúdii3 sa zistilo, že prví používatelia umelej inteligencie pri riadení dodávateľského reťazca zaznamenali pokles logistických nákladov o 15 %, zvýšenie úrovne zásob o 35 % a zvýšenie úrovne služieb o 65 %.

Niektoré príklady využitia AI na zníženie plytvania dodávateľským reťazcom zahŕňajú:

Optimalizácia trasy. Nie je žiadnym prekvapením, že doprava je zodpovedná za veľkú väčšinu emisií dodávateľských reťazcov. Technológia optimalizácie trás však môže využiť umelú inteligenciu na nájdenie optimálnych trás pre vaše dodávky na základe faktorov, ako je analýza premávky v reálnom čase, čo znamená, že váš vozový park nikdy nestráca "prázdne míle".

Senzory poháňané umelou inteligenciou. Sledujú produkty pri pohybe cez váš sklad, čím znižujú riziko straty alebo nesprávneho smerovania zásielok. Môžu tiež sledovať vrátené zásielky a aktualizovať záznamy o výrobkoch na vašom webe elektronického obchodu, keď sú vrátené zásielky pripravené na ďalší predaj.

Rozloženie riadenia skladu. Umelá inteligencia zaisťuje, že vaše výrobky sú skladované na optimálnom mieste – pričom najpredávanejšie položky sú najbližšie k baliacim staniciam. Tým sa skracuje čas, ktorý vaši zamestnanci (alebo mobilné roboty) strávia cestovaním za ich vyzdvihnutím, čo je obzvlášť výhodné počas rušných špičiek, keď sa počíta každá minúta.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Balenie

Jednou z vecí, ktoré si vaši ekologicky uvedomelí zákazníci určite všimnú, je obal, v ktorom sa ich výrobky dostanú. Objednávky zabalené vo vrstvách nadmerného a zbytočného obalového materiálu nezískajú vášmu podnikaniu žiadne body (dôkazom toho je online hashtag "packaging shaming"). Táto trasa však bude stáť aj vaše obchodné peniaze, pretože zle zabalené výrobky zaberú počas prepravy viac miesta. Ak chcete znížiť toto plytvanie priestorom, zabaľte svoje výrobky do škatúľ / nádob správnej veľkosti (a zároveň zabezpečte ich ochranu).

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné riešiť, sú materiály vašich obalov. V súčasnosti existuje množstvo ekologických, recyklovateľných a biologicky odbúrateľných možností, z ktorých si môžete vybrať. Tu je prehľad inovácií udržateľných obalov, ktoré v súčasnosti otriasajú trhom – vrátane tých, ktoré sú vyrobené z morských rias! 

man accepting package from DHL courier

Dodávka

Neúspešné doručenie balíka zákazníkovi znamená, že kuriér sa bude musieť vrátiť a pokúsiť sa o doručenie inokedy – čo je zbytočné a nákladné cvičenie. To je miesto, kde sa ponuka doručenia na požiadanie skutočne vyplatí pre vaše podnikanie. Táto flexibilná služba umožňuje vašim zákazníkom presne si vybrať, kedy a kde budú doručené ich objednávky. Môžu sa napríklad rozhodnúť, že balík nechajú u suseda alebo ho pošlú na alternatívnu adresu (napríklad na svoje pracovisko). Tým sa zlepší vaša miera prvého doručenia (a tým sa znížia vaše prepravné emisie), zatiaľ čo zákazník si bude môcť vychutnať lepší a pohodlnejší zážitok, ktorý buduje lojalitu k vašej značke. Vyhrajte, vyhrajte!

Vráti

Nie je žiadnym tajomstvom, že vrátenie tovaru je pre podniky elektronického obchodu veľkým problémom. Odhaduje sa, že až 30 % všetkých produktov objednaných online sa vráti odosielateľovi4. Zatiaľ čo niektoré z nich môžu byť ďalej predané, niektoré budú nevyhnutne poškodené a budú musieť byť zlikvidované - pokiaľ vaša firma neprijme reverznú logistiku. Tento model podporuje "5 R" – vrátenie, opätovný predaj, opravy, prebalenie a recykláciu – s cieľom predĺžiť životný cyklus výrobkov namiesto ich posielania na skládky.

Samozrejme, v prvom rade sa môžete pozrieť aj na zníženie miery návratnosti. Na stránkach záznamov o výrobkoch zahrňte množstvo fotiek vo vysokom rozlíšení a podrobných popisov, aby zákazníci lepšie pochopili, čo kupujú. Nezabudnite zahrnúť aj veľa recenzií zákazníkov.

Zamestnancov

Tip na záver: spojte sa so svojimi zamestnancami a nájdite ďalšie slabé miesta v efektívnosti dodávateľského reťazca vašej spoločnosti. Je férová stávka, že budú vedieť, kde sa plytvá časom a peniazmi.   

Mali by si byť vedomí aj cieľov udržateľnosti vášho podnikania – spolupráca je kľúčom k splneniu cieľov. Tímová práca robí (zelený) sen prácou!

Ako môže DHL pomôcť

DHL vie niečo o udržateľnosti so záväzkom znížiť všetky svoje emisie súvisiace s logistikou na čistú nulu do roku 2050. Vďaka partnerstvu s DHL získate prístup k celému radu riešení GoGreen na zníženie vplyvu vašich prevádzok na životné prostredie, vrátane klimaticky neutrálnej prepravy. Samozrejme, budete tiež ťažiť zo skúseností DHL pri pomoci malým a stredným podnikom dostať sa na nové medzinárodné trhy.