Poznáte skutočné náklady na plytvanie dodávateľským reťazcom pre vaše podnikanie? Nadbytočné zásoby, zbytočné dodávky, neudržateľné obaly... to všetko sú veci, ktoré ovplyvnia váš konečný výsledok – nehovoriac o životnom prostredí. Tu je návod, ako znížiť plytvanie v dodávateľskom reťazci, aby ste svojej firme pomohli ušetriť peniaze, optimalizovať efektivitu a vysoko reagovať na dopyt zákazníkov.
Čo znamená plytvanie v rámci dodávateľského reťazca?
Naša myseľ si môže automaticky predstaviť prebytočné obaly alebo zvyšky materiálov v továrni, ale plytvanie dodávateľským reťazcom ide oveľa hlbšie. Môže sa týkať aj času zamestnancov – napríklad v dôsledku zle navrhnutého usporiadania skladu – alebo zbytočných emisií z dopravy v dôsledku nevhodného plánovania trasy. A to je len niekoľko príkladov.
Stručne povedané, optimalizáciou všetkých procesov v rámci svojich dodávateľských reťazcov – od miesta výroby až po dodanie a vrátenie – môžu podniky znížiť plytvanie a transformovať svoje hospodárske výsledky. Tu je niekoľko stratégií, ktoré treba zvážiť:
8 stratégií na zníženie plytvania v dodávateľskom reťazci
Tieto postupy pomôžu vášmu podnikaniu znížiť neefektívnosť, minimalizovať plytvanie zdrojmi a ušetriť náklady.
1. Podávanie správ
Nemôžete si stanoviť ciele na zníženie plytvania v dodávateľskom reťazci bez toho, aby ste najprv vedeli, kde sú vaše slabé miesta. Niektoré kľúčové metriky prehľadov, ktoré by vaša firma mohla zvážiť, sú:
- Emisie uhlíka vašej logistiky, ako sú vaše dodávkové vozidlá
- Vaše využitie obnoviteľnej energie
- Udržateľnosť materiálov vašich výrobkov
- Recyklácia vašich obalov
2. Spolupráca s dodávateľmi
Ďalším krokom je úzka spolupráca s dodávateľmi na riešení týchto problémov. Výrobcovia vašich výrobkov môžu napríklad navrhnúť alternatívne, udržateľnejšie materiálové možnosti. A je to výhodná investícia na prilákanie zákazníkov – takmer osem z desiatich spotrebiteľov uvádza, že udržateľnosť je pre nich dôležitá1. Z tých, ktorí tvrdia, že je to veľmi/mimoriadne dôležité, viac ako 70 % uviedlo, že by zaplatili prémiu v priemere 35 % za značky, ktoré sú udržateľné a environmentálne zodpovedné.
3. Plánovanie zásob
Prebytočné zásoby je niečo, čomu sa chcete vyhnúť. Na uloženie prebytku budete musieť zaplatiť za skladové priestory. Ešte horšie je, že ak sú predmetné výrobky podliehajúce skaze (napríklad potraviny alebo kozmetické výrobky), môžete ich nakoniec vyhodiť.
Pomocou softvéru na správu zásob však budete mať presnejší prehľad o stave zásob v reálnom čase. Najsofistikovanejšie z týchto nástrojov využívajú prediktívnu analýzu, ktorá vám pomôže lepšie predpovedať nárast dopytu a v prípade potreby autonómne objednávať nové materiály od vašich dodávateľov.
Napríklad Cin72 je cloudový systém riadenia zásob špeciálne navrhnutý pre malé podniky. Pomáha im sledovať zásoby v každom z ich predajných kanálov a automatizuje objednávky od konca do konca, aby uspokojili dopyt a eliminovali vyčerpanie zásob. Poskytuje tiež poznatky, ktoré umožňujú podnikom neustále zlepšovať svoje operácie. Skočte online a preskúmajte niektoré z dostupných nástrojov, ktoré by mohli vašej firme pomôcť prekonať špecifické problémy so zásobami.
Ak sa vám stále nachádzajú zásoby, premeňte ich na príležitosť – bleskový výpredaj alebo špeciálny zľavový kód pre verných zákazníkov vám pomôže presunúť prebytok.
4. Umelá inteligencia
Umelá inteligencia zohráva čoraz významnejšiu úlohu pri pomoci podnikom optimalizovať ich dodávateľské reťazce automatizáciou procesov, zvyšovaním produktivity a znižovaním chýb.
Jedna štúdia3 zistila, že prví používatelia AI v riadení dodávateľského reťazca zaznamenali pokles logistických nákladov o 15 %, zvýšenie úrovne zásob o 35 % a zvýšenie úrovne služieb o 65 %.
Niektoré príklady použitia umelej inteligencie na zníženie plytvania dodávateľským reťazcom zahŕňajú:
- Optimalizácia trasy. Nie je prekvapením, že doprava predstavuje veľkú väčšinu emisií dodávateľských reťazcov. Technológia optimalizácie trás však môže využiť AI na nájdenie optimálnych trás pre vaše dodávky na základe faktorov, ako je analýza premávky v reálnom čase, čo znamená, že váš vozový park nikdy neplytvá "prázdnymi kilometrami".
- Senzory poháňané umelou inteligenciou. Sledujú produkty, keď sa pohybujú vo vašom sklade, čím znižujú riziko straty alebo nesprávne nasmerovaných zásielok. Môžu tiež sledovať vrátenie tovaru a aktualizovať zoznamy produktov na vašej webovej stránke elektronického obchodu, keď sú vrátené tovary pripravené na ďalší predaj.
- Usporiadanie skladového hospodárstva. AI zaisťuje, že vaše produkty sú uložené na optimálnom mieste – s najpredávanejšími položkami najbližšie k baliacim staniciam. Tým sa skracuje čas, ktorý vaši zamestnanci (alebo mobilné roboty) strávia cestovaním na ich vyzdvihnutie, čo je výhodné najmä v rušných špičkách, keď sa počíta každá minúta.
5. Balenie
Jednou z vecí, ktoré si vaši ekologicky uvedomelí zákazníci určite všimnú, je obal, v ktorom ich produkty dorazia. Objednávky zabalené vo vrstvách nadmerného a nepotrebného obalového materiálu neprinesú vášmu podnikaniu žiadne body (dôkazom toho stačí pozrieť hashtag "zahanbenie obalov" online). Táto cesta však bude stáť aj peniaze vašej firmy, pretože zle zabalené produkty zaberú počas prepravy viac miesta. Aby ste znížili toto plytvanie priestorom, zabaľte svoje výrobky do škatúľ/kontajnerov správnej veľkosti (pričom stále zabezpečte ich ochranu).
Ďalším faktorom, ktorý treba riešiť, sú materiály vášho obalu. V súčasnosti je na výber množstvo ekologických, recyklovateľných a biologicky odbúrateľných možností. Tu je prehľad inovácií udržateľných obalov, ktoré v súčasnosti otriasajú trhom – vrátane tých, ktoré sú vyrobené z morských rias!
6. Doručenie
Neúspešné doručenie balíka zákazníkovi znamená, že kuriér sa bude musieť vrátiť a pokúsiť sa o doručenie inokedy, čo je zbytočné a nákladné cvičenie. Tu sa ponuka doručenia na požiadanie vášmu podnikaniu skutočne vyplatí. Táto flexibilná služba umožňuje vašim zákazníkom presne si vybrať, kedy a kam budú ich objednávky doručené. Môžu sa napríklad rozhodnúť, či balík nechajú u suseda alebo ho pošlú na inú adresu (napríklad na svoje pracovisko). To zlepší vašu rýchlosť prvého doručenia (a tým zníži vaše emisie z dopravy), zatiaľ čo zákazník si užije lepšiu a pohodlnejšiu skúsenosť, ktorá buduje lojalitu k vašej značke. Vyhrajte, vyhrajte!
7. Vrátenie tovaru
Nie je žiadnym tajomstvom, že vrátenie tovaru je pre podniky elektronického obchodu veľkým problémom. Odhaduje sa, že až 30 % všetkých produktov objednaných online sa vráti odosielateľovi4. Zatiaľ čo niektoré z nich sa dajú ďalej predať, niektoré sa nevyhnutne poškodia a budú musieť byť zlikvidované – pokiaľ vaša firma nevyužíva reverznú logistiku . Tento model podporuje "5 R" – vrátenie, ďalší predaj, opravy, prebalenie a recykláciu – na predĺženie životného cyklu výrobkov namiesto ich posielania na skládku.
Samozrejme, môžete sa v prvom rade pokúsiť znížiť aj mieru vrátenia tovaru. Na stránky záznamov o výrobkoch zahrňte množstvo fotiek vo vysokom rozlíšení a podrobné popisy, aby vaši zákazníci lepšie pochopili, čo kupujú. Nezabudnite uviesť aj veľa recenzií zákazníkov.
8. Zamestnanci
Tip na záver: spojte sa so svojimi zamestnancami a zistite ďalšie slabé stránky v efektivite dodávateľského reťazca vašej spoločnosti. Je fér staviť, že budú vedieť, kde sa mrhá časom a peniazmi.
Mali by si byť vedomí aj cieľov udržateľnosti vášho podnikania – spolupráca je kľúčom k dosiahnutiu cieľov. Tímová práca robí (zelený) sen funkčným!
Ako môže DHL pomôcť
DHL sa zaviazala k udržateľnej logistike s cieľom znížiť všetky emisie súvisiace s logistikou na čistú nulu do roku 2050. Prostredníctvom iniciatívy GoGreen Plus môžu podniky aktívne znižovať svoju uhlíkovú stopu používaním udržateľného leteckého paliva (SAF) na zníženie emisií v rámci svojho dodávateľského reťazca. Partnerstvo s DHL znamená získanie prístupu k tomuto inovatívnemu riešeniu, ktoré pomôže vášmu podnikaniu fungovať udržateľnejšie a zároveň pokračovať v dosahovaní nových medzinárodných trhov.