#PoradenstvoPreMaléPodniky

Ako viesť malú firmu z domu

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
3 minúty
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
man and woman arranging brown packages

Môžeme poďakovať Covid-19 za to, že mnohým z nás ukázal výhody práce z domu. A pre malé podniky existujú ďalšie výzvy – konkrétne zníženie nákladov. Napriek tomu je tu niekoľko výziev, ktoré treba prekonať – hlavným vinníkom je prokrastinácia. Prečítajte si naše tipy na efektívnu prácu z domu.

Môžete podnikať z domu?

Absolútne! Ak to Steve Jobs dokázal v začiatkoch spoločnosti Apple, potom môžete tiež. A urobil to ešte predtým, ako boli Skype a Zoom vôbec vynájdené. Vďaka nástupu takýchto digitálnych komunikačných platforiem nebolo nikdy jednoduchšie zostať v spojení s ostatnými, dokonca ani s tými na druhom konci sveta a v rôznych časových pásmach.

Pre podnikateľov z radov malých a stredných podnikov je šetrenie peňazí hlavnou motiváciou k práci z domu na začiatku. V skutočnosti štúdia spoločnosti Renolon zistila, že približne 44% amerických domácich podnikov sa začína za menej ako 5 000 USD1.

Kľúčom je poznať svoje slabé stránky – či už je to prokrastinácia alebo preťaženie seba samého – a zaviesť kroky na minimalizáciu týchto rizík. Oh, a výkonné Wi-Fi pripojenie je nevyhnutnosťou.

Ako legálne podnikať z domu

V závislosti od toho, čo to je, možno budete potrebovať poistenie na prevádzkovanie domáceho podnikania. Je dôležité skontrolovať si predpisy platné v krajine, v ktorej sídlite, a poznať daňové pokyny pre takúto firmu. V niektorých prípadoch môžete využiť daňové úľavy ako domáci podnik. Urobte si prieskum!

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Tipy na efektívnu prácu z domu

Znížte rozptýlenie

Ak to nie je váš pes, je to doručenie Amazonom. Alebo správu WhatsApp. Alebo prelomový príbeh na Twitteri. Alebo... Zoznam rozptýlení v domácom prostredí je nekonečný a všetci sme vinní za to, že sme im poskytli priestor viac, ako keby sme boli v kancelárii. Vytvorte si preto vyhradený pracovný priestor niekde vo vašej domácnosti – najlepšie nie vo vašej spálni – aby ste mali jasnú hranicu medzi domácim a pracovným životom. To vám pomôže dostať sa do zóny. Stlmte v telefóne upozornenia, ktoré nesúvisia s prácou, a investujte do slúchadiel s potlačením hluku.

woman with children playing

Vytvorte si rutinu...

Vedeli ste, že výskum ukázal, že konzistentná ranná rutina môže zlepšiť vašu produktivitu v práci?  2 Zvyknite si prebúdzať sa každý deň v rovnakom čase, ale odolajte nutkaniu okamžite skontrolovať telefón a e-maily. Namiesto toho najprv urobte nejaké cvičenie alebo meditáciu. Potom môžete začať svoj pracovný deň. Robte si pravidelné prestávky, aby ste sa uistili, že nevyhoríte.

... Prijmite však aj flexibilitu

Niektorí ľudia sú ráno vysoko motivovaní, posilnení celonočným spánkom (úprimne povedané, existujú). Iní sú nočné sovy, pričom ich najlepšie nápady prichádzajú neskôr počas dňa, keď mali šancu "natiahnuť" svoj mozog trochu viac. Byť ústretový znamená, že zo svojho tímu dostanete to najlepšie. Pokiaľ sú termíny stále dodržané, umožnenie tímu nastaviť si vlastné hodiny (v rámci obmedzení) sa vyplatí. 

Okrem toho prijatie asynchrónnych pracovných techník umožňuje vášmu tímu riešiť rôzne úlohy počas dlhšieho obdobia, ak je to potrebné s dodávateľmi/zákazníkmi v rôznych časových pásmach.

man looking at laptop screen

Udržujte brainstormingy tvárou v tvár

Ľudia sú spoločenské bytosti. Potrebujeme spoločnosť – spoločnosť tvárou v tvár! Takže zatiaľ čo väčšina komunikácie vášho tímu môže byť pre ľahkosť vykonávaná e-mailom a Slack, nepodceňujte výhodu videokonferenčného hovoru, aby ste sa odrazili od nápadov a rozprúdili kreatívne šťavy. Okrem toho zvyšujú produktivitu: takmer 90 % zamestnancov tvrdí, že videokonferencie pomáhajú urýchliť pracovné úlohy3.

Pamätajte na rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

To, že nemusíte dochádzať do kancelárie, môže v niektorých prípadoch uvoľniť niekoľko hodín. Aj keď to poskytuje viac času na odpovedanie na e-maily a telefonovanie, môže to byť tiež príležitosť urobiť niečo , čo vám uľahčí pracovný deň a von z neho a inšpiruje vás - napríklad praktizovanie všímavosti alebo sledovanie TED Talk. Takéto veci sú dobré pre vaše duševné zdravie a mali by mať prioritu pred prepustením ďalšieho e-mailu.

Bezpečnostné tipy pre prácu z domu

Dlhodobé sedenie pred prenosným počítačom si môže vyberať svoju daň na vašom tele. Zapamätajte si tieto tipy:

  • Pravidlo 20:20:20: každých 20 minút sa pozerajte od obrazovky na niečo vzdialené najmenej 20 stôp, minimálne na 20 sekúnd. Tým sa zníži namáhanie očí.
  • Investujte do pohodlného kresla, ktoré zlepšuje vaše držanie tela, a umiestnite obrazovku prenosného počítača / počítača vo výške očí, aby ste sa nehrbili alebo neboli zhrbení nad obrazovkou.
  • Stretchhhhh! Približne každú polhodinu sa postavte a potriasť telom, niekoľkokrát choďte hore a dole po schodoch, jednoducho sa hýbte. To vám pomôže resetovať a dobiť.
two people in a warehouse

Dodávateľský a produktový reťazec

Ak pracujete mimo miesta, kde by ste zvyčajne pracovali, komunikujte so svojimi dodávateľmi, aby ste sa uistili, že stále môžete dostať prototypy, vzorky a výrobky do rúk skôr, ako budú pripravené na použitie. Ak sa musíte zaoberať aj vrátením tovaru, uistite sa, že idú na správne miesto, kde sa majú riešiť. Možno budete musieť informovať svojich zákazníkov, ak sa vaša logistika mení, a nezabudnite ich informovať o akýchkoľvek problémoch s prepravou, ktorým by ste mohli čeliť - to všetko je súčasťou udržiavania dôvery spotrebiteľov.

Tri nástroje, ktoré pomôžu vášmu domácemu podnikaniu fungovať efektívnejšie

Časová rezerva4

Táto platforma okamžitých správ vám umožní komunikovať so svojím tímom rýchlo a jednoducho. Umožňuje zvukové a obrazové konverzácie so zdieľaním obrazovky a môže sa integrovať s inými produktmi, ako sú G Suite, Dropbox a Adobe Creative Cloud. Musí mať pre každý tím!

Ásana5

Táto platforma na riadenie projektov spája prácu vášho tímu v jednom zdieľanom priestore. Jeho komplexná sada nástrojov je orientovaná na úlohy, čo vám umožňuje organizovať a priraďovať úlohy a sledovať pokrok.

Čas záchrany6

Skvelý nástroj pre začínajúce podniky, ktoré chcú efektívne riadiť svoj čas. Platforma sľubuje, že používateľom pomôže lepšie pochopiť, ako trávia svoj čas, aby mohli byť produktívnejší.

Akonáhle budete mať svoju rutinu WFH zavedenú, budete sa môcť sústrediť na rast svojho podnikania. Objavte naše tipy na to tu.

1 – Štúdia Renolon, Business DIT, január 2023

2 – CNBC, december 2022

3 - QuickBlox, september 2022

4 - Uvoľnenie

5 – Asana

6 - Čas zotavenia