Zostaňte v obraze!
Prihláste sa na odber nášho bulletinu a buďte prvý, kto dostane exkluzívne aktualizácie, vzrušujúce ponuky a zasvätené informácie
Odoberať
Ak ste práve začali, odpoveď je častejšie ako nie "áno, máte". Rastová krivka typického startupu začína na nule a čoskoro sa ponorí, pretože peniaze sa vynakladajú na založenie. Až potom sa môže začať prejavovať predaj a rastová krivka sa začne šplhať späť na nulu a dúfajme, že aj vysoko nad ňu. Môžete financovať malú firmu z vlastných zdrojov, inak známych ako bootstraping, ale pokrok bude pomalý. Pre zvyšok budete potrebovať investičný kapitál, aby ste naštartovali svoju cestu. To pomáha podporovať obchodné náležitosti, ako sú zamestnanci, vývoj produktov, duševné vlastníctvo a marketing. Bez nich sa väčšina spoločností nikam nedostane.
"Celkovo šesť až desať mesiacov, od rozhodnutia, že potrebujete financovanie, až po skutočné získanie peňazí," hovorí Tony Brookes, ktorého britský analytický startup didici1 už zabezpečil včasné investície a je na ceste k ďalšiemu kolu financovania. "Samozrejme, môže to trvať oveľa dlhšie. Môžete sa obrátiť na investičného makléra a potom na investora – viac ako tri alebo štyri rôzne stretnutia. Môže to chvíľu trvať. Ale to je pochopiteľné. Chystáte sa dostať veľa peňazí niekoho iného." Čo znie skvele, ale: "Nemáte nárok na peniaze niekoho iného. Musíte si to zaslúžiť." Ako teda získate túto dôležitú hotovosť? Tu sú vaše možnosti:
Bootstrapping – "vytiahnutie sa za bootstrapy" – je veľmi populárny, pretože sa nezodpovedáte nikomu okrem seba. Ponecháte si 100% kontrolu nad svojím podnikaním a nedlhujete investorovi ani poskytovateľovi pôžičiek žiadne peniaze. Napriek vnímaniu je 80% úspešných firiem postavených týmto spôsobom pomocou vlastných peňazí. Priemerný počiatočný kapitál je len 10 tisíc USD.
Uveďte príklad: Tough Mudder, vonkajšia prekážková dráha a pretekárska spoločnosť. Zakladatelia vložili 7 tisíc dolárov zo svojich vlastných peňazí a vybudovali globálny multimiliónový biznis predajom lístkov vopred a investovaním peňazí do usporiadania prekážkovej dráhy. Ústne podanie urobilo zvyšok.
Najlepšie pre: Akékoľvek spustenie. Pokiaľ máte hotovosť.
Crowdfundingové stránky vám pomôžu získať (zvyčajne malé) peňažné investície z celého sveta. Najznámejšími príkladmi sú zvyčajne jedinečné alebo špecializované spotrebné výrobky, ktoré väčšie podniky môžu považovať za príliš riskantné. Existujú globálne spoločnosti, ktoré začali na crowdfundingových stránkach - populárne stránky zahŕňajú Kickstarter, IndieGoGo, Patreon, AngelList a GoFundMe.
Uveďte príklad: Karty proti ľudskosti, kartová hra so zvráteným zmyslom pre humor, získala finančné prostriedky vo výške 15 tisíc USD prostredníctvom Kickstarteru a nakoniec vybudovala multimiliónový obchod.
Najlepšie pre: "Menšie investície alebo rizikovejšie nápady," hovorí zakladateľ didici Tony Brookes.
Staromódny prístup. Bankové pôžičky účtujú úrok, takže budete splácať viac, ako ste si požičali – ale ak je vaše podnikanie úspešné, nemusí to byť problém. Úrokové poplatky znamenajú, že banka neberie kapitál do vášho podnikania. Obrovská výhoda, ak si chcete zachovať 100% kontrolu nad svojím podnikaním. Banky majú ešte vyššie štandardy ako väčšina anjelských investorov, takže sa uistite, že ste bodkovali každé i a prekročili každé t. Solídny podnikateľský plán je nevyhnutný. Ak chcete lepšie pochopiť, ako vytvoriť vodotesný podnikateľský plán, pozrite si nášho komplexného sprievodcu.
Uveďte príklad: Aj keď to vypadlo z módy, niektoré veľké mená – ako Starbucks a The Body Shop – začali s pôžičkou.
Najlepšie pre: Osvedčené firmy alebo jednoosobové prevádzky s nízkymi režijnými nákladmi majú najväčšiu šancu na úspech pri žiadosti o bankový úver.
Počiatočné investície vkladajú hotovosť do začínajúcich podnikov v nádeji, že neskôr budú rásť a prinesú výsledky. Napriek tomu, že je známy ako "investícia do rodiny a priateľov", neznamená to, že sa nemôžu zapojiť aj profesionálni investori, akciové fondy a vaša banka. Ktokoľvek to bude, budú očakávať niečo na oplátku. Mohol by to byť podiel na podniku, ktorý by mohli neskôr predať so ziskom za predpokladu, že spoločnosť sa rozrástla nad bod, v ktorom investovali.
Najlepšie pre: Ambiciózne začínajúce podniky.
Začiatkom roka 2021 použila Talkshoplive2, živá sociálna nákupná sieť, počiatočné financovanie, aby pomohla uspokojiť rastúci dopyt obchodníkov a zákazníkov a rozšíriť svoj globálny dosah. Spoločnosť sa teší rýchlemu rastu uprostred boomu elektronického obchodu vyvolaného pandémiou.
Anjelskí investori môžu prísť vo fáze výsevu alebo o niečo neskôr v ranom živote vášho podnikania. Anjelský investor je zvyčajne jednotlivec, ktorý vytvára svoje vlastné zdroje, nie skupina alebo spoločnosť rizikového kapitálu (ktorá kontroluje združené fondy). Prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach - od vašich rodinných príslušníkov až po jednotlivcov s vysokým čistým imaním alebo generálnych riaditeľov na dôchodku. Môžete tiež vyhľadávať online anjelské investičné sieťové skupiny a organizácie vo vašej oblasti.
Najlepšie pre: Startupy každého veku.
Čas na veľké zbrane. Hoci len málo malých podnikov skutočne vyžaduje akýkoľvek druh investícií rizikového kapitálu, začínajúce podniky, ktoré chcú prevziať svet, budú hľadať sedemciferné sumy alebo dokonca viac. V roku 2019 rizikový priemysel investoval 136,5 miliardy USD do spoločností so sídlom v USA, zatiaľ čo došlo k 252 obchodom vo výške viac ako 100 miliónov USD4. Fázy financovania podniku sú označené ako série A, série B atď. - v závislosti od toho, v ktorej fáze sa nachádzajú - a tu môžete zistiť , kde nájdete investorov.
Uveďte príklad: Jeden z miláčikov európskej startupovej scény, Deliveroo, nedávno zabezpečil financovanie série F. Osem rizikových kapitálových spoločností spolu investovalo 385 miliónov USD.
Najlepšie pre: Super ambiciózne startupy alebo rýchlo rastúce spoločnosti akejkoľvek veľkosti.
1. Nikdy nemáte nárok na investíciu – musíte si ju zaslúžiť. Budujte dôveru v každej fáze
2. Začnite od konca a pracujte späť – aká je vaša stratégia ukončenia? Pracujte odtiaľ. Čokoľvek robíte, nedávajte svojmu podnikaniu nereálne hodnoty
3. Vždy sa snažte spolupracovať s rovnako zmýšľajúcimi investormi - investor musí zdieľať vašu víziu spoločnosti
4. Vyzerajte a správajte sa ako firma, ktorou chcete byť - uistite sa, že všetky vaše dokumenty sú úhľadne a konzistentne formátované a viete, aké systémy, tj platformy CRM atď., Ktoré chcete používať
5. Buďte vnímaví k spätnej väzbe a návrhom – nemusíte robiť to, čo hovoria, ale majú skúsenosti, z ktorých by ste mohli mať úžitok