#PoradenstvoPreMaléPodniky

Balenie tovaru na prepravu: Základy

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman labelling parcels in storage room

V porovnaní s inými aspektmi vášho podnikania sa balenie výrobkov  , ktoré sa majú odoslať vašim zákazníkom , môže zdať ako jednoduchá vec. Ale keď to rozoberiete, je potrebné zvážiť veľa a urobiť niekoľko dôležitých rozhodnutí . Táto príručka vás prevedie základmi.

Posúdenie vášho produktu

Koľko váži váš produkt ? Aké krehké to je? Aká je to cena? Potrebuje kontrolované podmienky, ako je regulovaná vlhkosť? Existujú okolo neho nejaké špeciálne predpisy týkajúce sa balenia, ako napríklad potravín? Koľko ste zahrnuli do nákladov na balenie vášho produktu (to ovplyvní váš rozpočet na balenie)?     Vedeli ste, že celkom neškodné výrobky ako parfumy alebo elektronika,  môže byť napríklad klasifikovaný ako nebezpečný tovar a musí byť zodpovedajúcim spôsobom zabalený? To všetko sú veci, ktoré je potrebné zvážiť pri rozhodovaní o tom, ako zabaliť svoje položky.

Výber vhodných obalových materiálov

V zásade existujú dva typy obalov – vonkajšie a vnútorné. Pokiaľ váš výrobok nevyžaduje špeciálne balenie, ako sú kvapaliny alebo prášky,  vonkajší obal je zvyčajne nejakou formou kartónovej škatule. Vždy si vyberte kvalitnú škatuľu z vlnitej lepenky a vyhnite sa opätovnému použitiu starých škatúľ, pretože strácajú svoju tuhosť. 

Vnútorný obal sa používa na tlmenie vášho produktu a vyplnenie medzier vo vnútri škatule, aby sa zabránilo pohybu tovaru . Polystyrén býval obľúbený, ale teraz je v mnohých krajinách zakázaný, pretože poškodzuje životné prostredie.  Existuje mnoho rôznych typov vnútorných obalov, ktoré majú rôzne úrovne vhodnosti na odpruženie,  vyplnenie medzier alebo dutín, ochrana alebo ako oddeľovače , keď posielate viacero produktov v tej istej škatuli.

Tu je jednoduchá tabuľka, ktorá zobrazuje niektoré z vašich možností balenia a na čo sa najlepšie používajú.

tablet with diagrams on it

Ochrana vášho tovaru

Nie všetky kartónové krabice sú rovnaké a musíte si vybrať správny typ pre vonkajšie balenie. Pre ťažšie alebo krehkejšie predmety sú vhodnejšie dvojplášťové alebo trojstenné škatule. Mala by existovať pečiatka výrobcu, ktorá vám povie viac o pevnosti a trvanlivosti škatule, alebo ak to nie je možné, obráťte sa na svojho dodávateľa škatule .

Pre vnútornú ochranu sú biologicky odbúrateľné vzduchové arašidy ekologickejšou alternatívou polystyrénu . Bublinková fólia tiež odvádza dobrú prácu pri tlmení a ochrane vášho produktu , ale opäť ide o tradičný obalový materiál na báze plastu a vlnitá bublinková fólia je oveľa zelenšia. Penová fólia , vzduchové vankúše, pokrčený papier, vlnité vložky a drvená lepenka sú všetky ostatné alternatívy na ochranu vášho tovaru - stačí sa rozhodnúť, ktorá je najvhodnejšia

Najlepšie tipy:

Zabaľte predmety jednotlivo – pre maximálnu ochranu pred nárazmi a vibráciami.  

Použite prepážky – aby ste zabránili tomu, aby tovar do seba narazil a spôsobil poškodenie.

Zabráňte pohybu predmetov – zabezpečte ich na mieste, aby ste znížili riziko ich rozbitia.

Umiestnite položky do stredu škatule, aby sa počas prepravy nenakláňali. Použite veľa polstrovania, aby ste ich zaistili na mieste.

woman labelling parcels

Marketing a personalizované balenie

Zatiaľ čo primárnym účelom balenia je chrániť váš produkt, aby mohol byť bezpečne doručený vášmu zákazníkovi, môže tiež urobiť oveľa viac.

Balenie môže byť silným marketingovým nástrojom, ktorý umožňuje komunikáciu so zákazníkom  , keď sa cíti najpozitívnejšie voči vašej značke – keď dorazí jeho objednávka. Vo svojej najzákladnejšej podobe môžete použiť obal na posilnenie imidžu svojej značky pomocou konzistentných farieb, log, správ,  typografie a ďalších prvkov značky.  Aj keď váš vonkajší obal môže byť kartónová škatuľa, nemusí byť len obyčajná hnedá! Zvážte použitie baliacej pásky vo farbách vašej značky a štítkoch navrhnutých na mieru.

Môžete tiež synergicky prepojiť svoje obaly s reklamou. Napríklad, ak prevádzkujete kampaň na sociálnych sieťach s konkrétnym nadpisom, prečo sa nepozrieť na jeho pridanie do obalu? Môžete tiež krížovo propagovať svoju kampaň na sociálnych sieťach pridaním hashtagu.

Medzi ďalšie príležitosti patrí: viazanie obalu na konkrétne udalosti - napríklad Valentín alebo Vianoce;  vrátane personalizovanej, ručne písanej ďakovnej  karty (možno s osobným zľavovým kódom);  a pridávanie bezplatných vzoriek súvisiacich produktov.

Kreatívne balenie, personalizácia, bezplatné vzorky a zľavy sú všetky účinné spôsoby, ako podporiť lojalitu zákazníkov a opakované nákupy.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Balenie pre rýchle a jednoduché vrátenie tovaru

Vrátenie tovaru je v dobe elektronického obchodu realitou. Aj keď ponuka bezplatného vrátenia tovaru má vplyv na náklady vášho podnikania, mnohí zákazníci budú nakupovať iba od maloobchodníkov, ktorí uplatňujú politiku bezplatného vrátenia tovaru. Je to dilema, ktorú musíte zvážiť a rozhodnúť sa.  

Nech sa rozhodnete akokoľvek, napodiv, návratnosť je vlastne ďalšou príležitosťou pre vaše podnikanie. Tým, že to urobíte čo najbezproblémovejším  a najjednoduchším , povzbudíte zákazníka, aby u vás znova nakúpil, aj keď tento konkrétny nákup nevyšiel. Preto vždy priložte jasné pokyny a štítok na vrátenie.  A pokiaľ ide o samotné balenie ,  Vyberte si škatuľu , ktorá sa ľahko otvára – napríklad perforuje – a ľahko sa opätovne používa a opätovne uzatvára, prípadne obsahuje lepiacu pásku.

Ak sa nad tým zamyslíte, môžete z procesu vrátenia tovaru urobiť pozitívnu zákaznícku skúsenosť a spôsob, ako sa odlíšiť od konkurencie.

man typing on laptop

Udržateľné obaly

Nenechajte sa pomýliť, udržateľnosť je teraz medzi spotrebiteľmi obrovským problémom a používanie udržateľných obalov by mohlo byť rozhodujúce pre popularitu vašej značky.

Udržateľné, ekologické alebo ekologické obaly sú pojmy, ktoré znamenajú to isté: obaly, ktoré majú najnižší možný vplyv na životné prostredie. Tento nízky vplyv sa dosahuje tromi základnými spôsobmi: obmedzením odpadu z obalov ; použitím materiálov, ktoré sú recyklovateľné alebo biologicky odbúrateľné; a využívaním obnoviteľnej  energie pri výrobe obalov.

 Čo teda môžete urobiť? Je zrejmé, že znížte množstvo odpadu používaním obalov, ktoré majú správnu veľkosť pre akýkoľvek produkt, ktorý posielate. Odoslanie malého produktu vo veľkej škatuli obťažuje príjemcov natoľko , že v minulosti sa obrátili na sociálne médiá, aby zahanbili spoločnosti, ktoré tak robia. 

Pokiaľ ide o obalové materiály, neustále sa vyvíjajú nové alternatívy. Ako už bolo spomenuté vyššie, namiesto polystyrénu a bublinkovej fólie z vlnitej lepenky sa namiesto tradičnej bublinkovej fólie na báze plastu môžu použiť biologicky odbúrateľné obalové arašidy. Ďalšou alternatívou sú vzduchové vankúše vyrobené z recyklovaných alebo biologicky odbúrateľných materiálov .  Namiesto plastu by sa mohol použiť kukuričný škrob. A ak to bude stačiť len plast, teraz sú k dispozícii biologicky rozložiteľné a recyklované plasty. Organické ekologické textílie sa tiež stávajú čoraz populárnejšími, vrátane organickej vaty na odpruženie, ľanových a poplínových poťahov proti poškriabaniu a pásky vyrobenej z konope.

A nakoniec sa pokúste získať kartónové škatule a papier, ktoré boli recyklované alebo certifikované na podporu udržateľne obhospodarovaných lesov.

Viac informácií nájdete v našom článku o ekologických obaloch.

Ďalšie úvahy pri preprave do zahraničia

Balenie je samozrejme dôležité. Ale bez ohľadu na to, koľko myšlienok ste do toho vložili, mohlo by to skončiť zbytočne, ak sú zákazníci sklamaní zbytočným oneskorením ich zásielky alebo naštvaní prekvapivými dodatočnými nákladmi . 

Môžeme vám pomôcť zorientovať sa v medzinárodnom obchode tým, že vám umožníme vypočítať si clo, daň a iné poplatky, aby ste ich mohli zaplatiť vopred. Okrem toho môžete získať správne kódy HS (harmonizovaný systém) a skontrolovať, či vaša zásielka spĺňa dovozné a vývozné predpisy ktorejkoľvek krajiny.

Všetko môžete urobiť pomocou našej bezplatnej sady nástrojov Global Trade Services.

Kontrolný zoznam základov balenia 

 • Posúďte svoj produkt

 • Vyberte vhodné obalové materiály

 • Zabezpečte ochranu svojho tovaru

 • Použite svoj obal ako marketingový nástroj

 • Uistite sa, že je vhodný na vrátenie tovaru

 • Vyberte si alternatívy ekologických obalov

 • Navigácia na colnici s našou sadou nástrojov Global Trade Services

Vaše balenie teda zabezpečí, že vaša zásielka dorazí na miesto určenia v jednom kuse, ale čo včas? To je miesto, kde vás DHL pokryje. S obchodným účtom DHL Express budete mať prístup k radu riešení zrýchlenej prepravy, ktoré vám pomôžu splniť očakávania vašich zákazníkov.