Slovakia
#PoradenstvoPreMaléPodniky

Sprievodca analýzou konkurencie – so šablónou ZDARMA

Anna Thompson
Anna Thompson
Tím pre objavovanie obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
people having a discussion

Tento článok skúma, prečo je analýza konkurencie taká dôležitá pre podniky elektronického obchodu a ako ju krok za krokom vykonávať. Okrem toho sme zahrnuli bezplatnú šablónu analýzy konkurencie, ktorá vám pomôže na vašej ceste.

Analýza konkurencie – prečo je dôležitá?

S online nakupujúcimi, ktorí sú zvyknutí listovať medzi viacerými internetovými obchodmi kliknutím na tlačidlo, môže byť obrovskou výzvou získať ich pozornosť. Bez ohľadu na to, aký špecializovaný alebo špecializovaný môže byť produkt, ktorý predávate, vždy budete súťažiť so stovkami (ak nie tisíckami) podobných elektronických obchodov, ktoré web ponúka. A každý z týchto online konkurentov je hrozbou pre vašu ziskovosť.

Vykonanie dôkladnej analýzy konkurencie by malo byť kľúčovou  súčasťou vašej obchodnej stratégie. Úspešná analýza konkurencie vám pomôže:

- Naučte sa osvedčené postupy efektívnejšieho marketingu a predaja
- Identifikujte medzery na trhu, kde nie je uspokojený dopyt zákazníkov - dopyt, ktorý môžete rozvíjať tak, aby ste uspokojili svoje podnikanie
- Odhaľte trendy na trhu, ktoré môžu ovplyvniť vaše obchodné stratégie vpred

To všetko znamená vyšší predaj pre vaše podnikanie!

Ako na to: podrobný sprievodca

Úspešná analýza konkurencie spočíva vo výskume. Prvá zastávka: Google. Najjednoduchšie miesto, kde začať, je staromódne prehľadávanie vyhľadávača. Skúste googliť rôzne kľúčové slová súvisiace s vaším produktom alebo službou a pozrite sa na prvé tri alebo štyri výsledky webových stránok - vo svete spoločnosti Google je hodnotenie stránok všetko, takže značky, ktoré získali jedno z týchto zlatých najvyšších miest, sú vašou najväčšou konkurenciou pre podnikanie nových zákazníkov. Ponorte sa do ich webových stránok a skontrolujte:  

- Prehľad produktov / služieb. Čo ponúkajú títo konkurenti? Kto sú ich cieľoví zákazníci? Kde dochádza k prekrývaniu s vaším podnikaním?   

- Aké sú ich silné stránky? Má ich produkt USP, ktorý mu dáva konkurenčnú výhodu? 

- Aké sú ich slabé stránky? Kde môžete zlepšiť ich ponuku? 

- Ako sa oceňujú ich výrobky? Predávajú niečo podobné ako vy, ale za oveľa menej?  Alebo ponúkajú prémiovejšiu cenu, ktorú môžete bezpečne podhodnotiť?

- Aké možnosti doručenia ponúkajú? Možno budete prekvapení, aké významné to je. V nedávnom spotrebiteľskom prieskume 66% zákazníkov elektronického obchodu uviedlo, že nakupujú tovar od jednej značky pred druhou, pretože ponúkané doručovacie služby boli atraktívnejšie. 1

- Akú prítomnosť na sociálnych sieťach majú? Majú viackanálovú stratégiu, ktorá zvyšuje návštevnosť ich webových stránok?  A ako sa propagujú na sociálnych sieťach?

- Ďalšie analytické prehľady, ako sú údaje o predaji a návštevnosť webových stránok. Toto je vaša tajná zbraň - neskôr v článku preskúmame, ako ich získať. 

Existuje veľa otázok, ale zjednodušili sme vám to a zhustili všetky kľúčové úvahy do bezplatnej šablóny analýzy konkurencie – stiahnite si ju v dolnej časti tejto stránky.

Samozrejme, budete musieť porovnať svoje zistenia s vlastným podnikaním v oblasti elektronického obchodu, aby ste zistili, ako sa vám darí – čo robíte dobre a kde potrebujete zlepšiť svoju hru.

SWOT analýza vám v tom pomôže.

SWOT analýza

SILNÉ STRÁNKY – kde má vaše podnikanie výhodu oproti konkurencii? Toto sú veci, ktoré musíte využiť! SLABÉ STRÁNKY – ktoré oblasti si vyžadujú zlepšenie a investície? PRÍLEŽITOSTI – kde môže vaše podnikanie rásť? Ako môžete osloviť nových zákazníkov a zvýšiť svoj podiel na trhu? HROZBY – aké sú vonkajšie faktory, ktoré ohrozujú vašu ziskovosť a ako ich môžete zmierniť?

Tieto analýzy vám umožnia stanoviť priority pre činnosť, ktoré môžete integrovať do svojej obchodnej stratégie do budúcnosti. Do našej šablóny sme zahrnuli aj SWOT body, takže začnite! 

Nástroje na analýzu konkurencie

Ak odhliadneme od prehliadania Google, aby ste skutočne poznali svojich online konkurentov, budete sa musieť hlbšie ponoriť do ich analýzy výkonnosti. Našťastie existuje veľa nástrojov, ktoré vám v tom pomôžu - možno najdôležitejšie tie, ktoré vám umožnia zlepšiť pozíciu SERP (Search Engine Results Pages). Analýza SEO špecialistu Backlinko2 zistila, že najlepší výsledok vo výsledkoch organického vyhľadávania Google má priemernú mieru prekliknutia 31,7%3. Okrem toho iba 0,78 % vyhľadávačov Google kliklo na niečo z divočiny druhej stránky. Nie je žiadnym prekvapením, že existuje celé odvetvie zamerané na SEO, ktoré sa venuje pomoci podnikom elektronického obchodu získať cenenú pozíciu v hornej časti prvej stránky.

Môžete začať s SpyFu4, vyhľadávacím nástrojom, ktorý vám ukáže kľúčové slová analýzy konkurencie a aké výrazy tieto stránky investovali do služby Google AdWords, spolu s  každým reklamným testom,  ktorý spustili. Odhalí kľúčové slová, ktoré hodnotia, takže môžete spätne zistiť, ktoré z ich spätných odkazov a obsahu im prinášajú hodnotenie, a použiť tieto zistenia na ovplyvnenie vašej reklamy. Je to záludné, ale to je polovica zábavy! 

SEMrush5 je balík digitálneho marketingu typu všetko v jednom, pôsobivý vďaka rozsahu údajov, ktoré môže získať. Softvér SEMrush analyzuje SEO, PPC (pay-per-click) reklamu, výskum kľúčových slov, sociálne médiá a obsah - aby sme vymenovali aspoň niektoré. Tento nástroj môžete prispôsobiť svojim špecifickým potrebám, či už ide o identifikáciu kľúčových slov s najvyšším hodnotením konkurentov, ich stratégií a rozpočtov alebo ich reklám s najvýkonnejším záznamom o produktoch.

Okrem nástrojov zameraných na SEO, nasledujúce vám tiež pomôže pochopiť viac o online prítomnosti vašich konkurentov:

Vstavaný6
S databázou 42 237+ webových technológií a viac ako štvrť miliardy webových stránok vám tento nástroj business intelligence ukáže, ktoré technológie vaši konkurenti používajú na svojich webových stránkach - napríklad nákupné vozíky - a ako fungujú. Ak teda vytvárate webovú stránku elektronického obchodu prvýkrát, tieto informácie budú slúžiť ako sprievodca osvedčenými postupmi. A to nie je všetko. BuiltWith vám tiež poskytne konkurenčné správy o predaji a analytické správy. Tieto štatistiky môžete použiť na vytvorenie zoznamov svojich konkurentov a identifikáciu kľúčových segmentov trhu, ktoré vašej značke môžu chýbať.

PodobnéWeb7
Nástroj na získavanie informácií o trhu, ktorý DHL Express pravidelne používa na pomoc podnikom elektronického obchodu identifikovať a kvalifikovať nových zákazníkov. Hĺbkové analytické správy spoločnosti SimilarWeb vám poskytnú prehľad o výkonnosti vašich konkurentov, s ktorými sa môžete porovnávať, vrátane ich online stratégií, počtu návštevníkov webových stránok (a miery okamžitých odchodov), zámeru spotrebiteľov a demografického zloženia zákazníkov.

Po zhromaždení potrebných analýz ich pridajte do šablóny analýzy konkurencie. Mali by slúžiť ako kľúčové ukazovatele výkonnosti na meranie výkonnosti vašej firmy a na pomoc pri stanovovaní cieľov do budúcnosti.  

Zákazník
Odhliadnuc od analýzy, niekedy neexistuje lepší spôsob, ako pochopiť úspech značky, ako naučiť sa motiváciu jej zákazníkov. Prehliadanie webových stránok s recenziami zákazníkov, ako je Trustpilot8 , znamená, že môžete sledovať konverzácie o podnikoch vašich konkurentov. Čo sa im na produkte páči? Aké sú body bolesti? Tieto poznatky môžete použiť na zlepšenie alebo prispôsobenie svojho produktu. Podobne stojí za to pozrieť aj Talkwalker's Quick Search9 . Sociálny vyhľadávač skenuje sociálne siete, spravodajské stránky, blogy a fóra, aby našiel názory a trendy zákazníkov v reálnom čase.

DHL Express
V neposlednom rade sú to bezkonkurenčné znalosti odvetvia spoločnosti DHL. Ako odborníci na medzinárodnú prepravu môžeme pomôcť vášmu podnikaniu v oblasti elektronického obchodu predávať na trhoch, kde vaši konkurenti nie sú. Naša kontrola stavu elektronického obchodu analyzuje vaše podnikanie v niekoľkých jednoduchých krokoch a identifikuje príležitosti, kde môže zvýšiť svoj vývoz. Začnite teraz!

A môžeme vám pomôcť implementovať možnosti platby, ktoré preukázateľne zlepšujú predaj10 – napríklad expresné doručenie alebo možnosti v medzinárodnej mene. Nedovoľte potenciálnemu zákazníkovi, aby si vybral produkt konkurencie pred vaším len preto, že by prišiel rýchlejšie!

Požiadajte o medzinárodný obchodný účet DHL Express a my pomôžeme vášmu podnikaniu v oblasti elektronického obchodu dosiahnuť jeho plný potenciál.

1 – Prieskum MetaPack, maloobchodné časy, október 2015
2 - Spätné prepojenie
3 – Správa Backlinko, august 2019
4 - SpyFu
5 - SEMrush
6 - BuiltWith
7 – SimilarWeb
8 - Trustpilot 
9 - Rýchle vyhľadávanie
10 - Zvýšte svoj potenciál, DHL

Šablóna analýzy konkurencie

Stiahnite si svoju BEZPLATNÚ šablónu analýzy konkurencie tu a začnite získavať náskok pred konkurenciou!

Šablóna analýzy konkurencie
Šablóna analýzy konkurencie