#eCommerce

Začíname na platformách sociálneho predaja

7 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Digitálny guru Sean Gardner povedal, že "sociálne médiá nie sú len činnosťou; Je to investícia drahocenného času a zdrojov."  Aké cenné? Rozpočty na reklamu v sociálnych médiách sa medzi rokmi 2014 a 2016 zdvojnásobili zo 16 miliárd USD na 31 miliárd USD. Tu je návod, ako podnikať na najlukratívnejších platformách sociálnych médií na svete. 

hand holding a mobile phone

LinkedIn

Spoznávanie publika na LinkedIn

LinkedIn má 500 miliónov profesionálnych používateľov. Každý mesiac sa prihlási a interaguje s obsahom približne 106 miliónov používateľov. Takmer štvrtina používateľov je vo veku 18 až 29 rokov a 61 % je vo veku 30 až 64 rokov, pričom 21 % je starších ako 65 rokov.  

Viac ako 44% používateľov má príjem nad 75 tisíc USD.

Kde žijú?

Používatelia sú aktívni vo viac ako 200 krajinách a teritóriách po celom svete, pričom najväčšie percento má bydlisko v USA, po ktorých nasleduje India, Brazília, Spojené kráľovstvo a Kanada.

Etiketa LinkedIn

Starostlivo identifikujte svoje vyhliadky a zamerajte sa na ich organizáciu, úlohu (úlohy) a pracovnú históriu. Buďte profesionálni, takže sa vyhnite "tvrdému predaju". Namiesto toho zapojte svoje publikum obchodnými štatistikami a skutočne užitočným a zaujímavým obsahom, ako sú rozhovory, videá a články.

Prečo predávať na LinkedIn?

Štyria z piatich členov LinkedIn riadia obchodné rozhodnutia a jeho členovia majú dvojnásobnú kúpnu silu priemerného webového publika, čo z neho robí najlepšiu platformu pre generovanie potenciálnych zákazníkov B2B, hodnotenú obchodníkmi.

Začnite predávať so stránkami spoločnosti LinkedIn

- Vytvorte bezplatnú stránku spoločnosti LinkedIn a doplňte svoj profil spoločnosti LinkedIn pridaním svojho loga a relevantného a pútavého titulného obrázka. Napíšte popis, ktorý presne popisuje, čo vaša spoločnosť robí a čo robí vašu firmu jedinečnou. Prilákajte sledovateľov zverejňovaním denných aktualizácií spoločnosti na vašej firemnej stránke LinkedIn.  

- Propagujte svoju firemnú stránku LinkedIn prepojením s vašimi e-mailmi, bulletinmi, blogmi a inými marketingovými kanálmi a potom zacieľte na cieľové skupiny pomocou nástroja Sponzorovaný obsah.

Budovanie vašej prítomnosti pomocou firemných stránok 

- Vytvorte natívnu reklamu  v priebehu niekoľkých minút, aby sa mohla zobrazovať v informačnom kanáli LinkedIn v počítačoch a mobilných zariadeniach.

- Pošlite personalizované správy priamo do schránok vašich potenciálnych zákazníkov.

- Zvýšte cielenú návštevnosť svojho webu alebo vstupnej stránky.

- Zvýšte interakciu s publikom pomocou dynamických prispôsobených reklám.

- Vytvorte pridanú interakciu s prémiovými obsahovými reklamami.

Image showing discover app on a mobile screen

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Instagram

Spoznávanie publika na Instagrame

Instagram hlásil 800 miliónov aktívnych používateľov mesačne v septembri 2017, pričom 59% ľudí vo veku 18 až 29 rokov a 33% 30 až 49-ročných používalo platformu . Dospelí, ktorí zarábajú menej ako 30 tisíc USD ročne, tvoria 38% používateľov Instagramu a dospelí, ktorí zarábajú viac ako 75 tisíc USD, tvoria 37% používateľov.

Kde žijú?

Podľa údajov Statista sú USA na prvom mieste v popularite Instagramu so 110 miliónmi používateľov mesačne, po ktorých nasleduje Brazília s 57 miliónmi a Indonézia s 53 miliónmi.

Etiketa Instagramu

Nájdite správne hashtagy pre svoju firmu – a použite ich.
A rovnako ako na všetkých platformách sociálnych médií, buďte pútaví - požiadajte svoje publikum o ich názory a zapojte sa do konverzácií, ktoré sú relevantné pre vaše podnikanie. Ale neuverejňujte príspevky nadmerne - jeden až tri príspevky denne sú všeobecným pravidlom pre firmy. 

Prečo predávať na Instagrame?

Instagram má viac ako 25 miliónov firemných profilov po celom svete a viac ako dva milióny inzerentov na celom svete používajú Instagram na dosahovanie obchodných výsledkov. Viac ako 200 miliónov Instagramerov navštívi aspoň jeden firemný profil denne, takže Instagram vás spojí s publikom, ktoré sa aktívne snaží inšpirovať a objavovať nové veci. 

Začnite predávať na Instagrame

1. Stiahnite si aplikáciu Instagram pre iOS z App Store, Android z  obchodu Google Play alebo Windows Phone

2. Klepnite na "Zaregistrovať sa", zadajte svoju e-mailovú adresu a klepnite na "Ďalej" alebo klepnite na "Prihlásiť sa" cez Facebook a zaregistrujte sa pomocou svojho účtu na Facebooku

3. Vytvorte firemný profil v aplikácii. Nájdite Nastavenia a posuňte zobrazenie nadol na Prepnúť na firemný účet. Keď máte účet, pridajte užitočné informácie, ako sú otváracia doba, adresa vašej firmy alebo telefónne číslo

4. Uverejňujte obsah pomocou relevantných hashtagov a začnite sledovať príslušné účty. Ak chcete začať, prejdite na Instagram 

Vyrozprávajte svoj príbeh pútavými spôsobmi

Môžete vytvoriť fotografické reklamy na Instagrame, videoreklamy alebo umožniť ľuďom potiahnutím prstom zobraziť ďalšie fotografie alebo videá v jednom príspevku s reklamami na karuselový pás. Podporte interakciu, komunikujte so svojimi zákazníkmi a ukážte svoje produkty v akcii pomocou príbehov Instagramu, ktoré majú 300 miliónov používateľov denne.

Používanie funkcie Nakupovanie na Instagrame

Nakupovanie na Instagrame môže zmeniť vašu firmu na virtuálny výklad, čo umožní komunite Instagramu preskúmať vaše najlepšie produkty jediným klepnutím alebo kliknutím.

mobile phone with Facebook logo

Francúzsko

Spoznávanie publika na Facebooku

2,2 miliardami aktívnych používateľov je Facebook najväčšou platformou sociálnych médií na svete. Dvadsaťdeväť percent , 29% používateľov je vo veku 18 až 24 rokov a 29% je vo veku od 25 do 34 rokov. Sedemdesiatsedem percent používateľov Facebooku má príjem 75 tisíc USD alebo viac a používanie sa skresľuje smerom k ženám (83%) pred mužmi (75%).

Kde žijú?

Severná Amerika má najvyššiu mieru aktívneho používania Facebooku, pričom stránku používa 72, 4% celkovej populácie. Nasleduje Latinská Amerika a Karibik s 57, 3% obyvateľstva a potom Oceánia a Austrália s 48, 1%.

Etiketa Facebooku

Majte osobnosť – nebojte sa použiť humor na zapojenie publika na Facebooku.
Snažte sa vytvárať vzťahy namiesto neustáleho presadzovania svojich produktov a služieb.
Nepreháňajte hashtagy - príspevky, ktoré ich vôbec nepoužívajú, sú často úspešnejšie - ale ak ich používate, obmedzte ich na dva na príspevok.

Čo sa najlepšie predáva na Facebooku?

Výskum digitálnej inteligencie zistil, že druh produktov, ktoré sa predávajú ústnym podaním, sú produkty, ktoré sa najlepšie predávajú na Facebooku. Patria sem kategórie "záujmov" ako krása, móda a šport; kategórie "služieb", ako sú finančné služby, telekomunikácie a cestovné služby; a kategórie "vysokej ceny", ako sú počítače, dovolenky a autá.

Nástroje Facebooku

Nástroj Facebook Audience Insight vám umožňuje zacieliť vaše publikum podľa miesta, veku a pohlavia, ako aj podľa úrovne vzdelania, stavu vzťahu a životných udalostí.

Facebook Marketplace uľahčuje ľuďom nákup a predaj v rámci miestnej komunity – s celkovým publikom viac ako 450 miliónov ľudí na celom svete je to veľa miestnych komunít.

Začnite predávať na Facebooku

1. Prejdite na facebook.com/business a kliknite na "Vytvoriť stránku" v pravom hornom rohu

2. Kliknite na typ svojej firmy a vyplňte kategórie stránok

3. Nahrajte svoj profil a titulné obrázky

4. Pridajte krátky popis svojej firmy

5. Vytvorte si používateľské meno alebo jedinečnú adresu URL na stránke na Facebooku, t. j. "facebook.com/mybiz"

6. V sekcii "Informácie" vyplňte základné údaje o firme – miesto, otváracie hodiny atď.

7. Vytvorte svoj prvý príspevok

8. Ak chcete podporiť svoj profil, pozvite ľudí vo svojom sociálnom kruhu, aby označili, že sa im vaša stránka páči

man with rainbow spilling out of his mouth

Snapchat

Spoznávanie publika Snapchat

Snapchat je jednou z najrýchlejšie rastúcich aplikácií a sietí na svete so 187 miliónmi aktívnych používateľov denne. Publikum je prevažne mladé - 60% používateľov Snapchatu je mladších ako 25 rokov a stal sa kľúčovou platformou pre zacielenie na tínedžerov a mileniálov.

Kde žijú?

Snapchat má 80 miliónov aktívnych používateľov denne v Severnej Amerike a 60 miliónov v Európe.

Etiketa Snapchat

Je to všetko o zábave, kreativite, drzosti a pútavosti zmiešaním fotografií, videí a textu, aby boli vaše príbehy pútavejšie. Udržujte svoje príspevky krátke - 200 sekúnd na Snapchate je dlhá doba.

Čo sa najlepšie predáva na Snapchate?

Podľa SmartBrief si kľúčoví hráči v maloobchode (Amazon, Nordstrom), potravinách a nápojoch (Ben a Jerry's, Chipotle), kráse (Maybelline, Sephora) a športe (MLB, NBA) vybudovali aktívne účty a sledovateľov na Snapchate.

Užitočné nástroje Snapchat pre podnikanie

Príbehy Snapchat sú rýchly a jednoduchý spôsob, ako poskytnúť svojmu publiku exkluzívny obsah, ako sú videá zo zákulisia, oznámenia o produktoch a rozhovory. Obsahuje tiež Snapcash, mobilnú platobnú službu, ktorá umožňuje používateľom nakupovať vaše produkty bez toho, aby museli opustiť aplikáciu Snapchat.

Vytváranie efektívnych reklám Snapchat

Zaujmite svoje publikum pomocou reklám Snap Ads – vertikálnych videoreklám na celú obrazovku so zvukom. Upozornite Snapchatterov na udalosti a ponuky špecifické pre dané miesto pomocou filtrov a rozprávajte príbeh svojej značky hravým a nezabudnuteľným spôsobom pomocou objektívov.

Nájdenie dokonalého publika Snapchat

Vyberte si z viac ako 300 definovaných publík na základe toho, na čom Snapchatterom záleží, čo kupujú, čo sledujú a kam idú, a potom zacieľte konkrétne na základe veku, polohy, typu zariadenia a pokročilých demografických údajov, ako je príjem domácnosti a rodičovský stav.

Skombinujte svoje údaje s údajmi Snapchatu, aby ste vytvorili vlastné publikum a rozšírili svoj dosah vytváraním publík Snapchat podľa vzoru vašich najlepších zákazníkov.

Začnite predávať na Snapchate

1. Vytvorte si účet Snapchat.

2. Zadajte svoje meno a používateľské meno spolu s platnou e-mailovou adresou.

3. Overte svoj účet: stiahnite si Snapchat priamo do telefónu - na prístup do správcu reklám môžete použiť aj svoje používateľské meno a heslo.

4. Začnite inzerovať

laptop screen

Pinterest

Oboznámenie sa s publikom na Pintereste

Na celom svete  je 175 miliónov aktívnych používateľov Pinterestu mesačne a 81 % používateľov Pinterestu sú ženy.
Najväčšia skupina používateľov Pinterestu (34 %) je vo veku od 18 do 29 rokov, 28 % vo veku od 30 do 49 rokov a 27 % je vo vekovej kategórii 50 až 64 rokov.

Podľa Pew Research Center sú používatelia Pinterestu pomerne rovnomerne rozdelení do všetkých príjmových skupín: 35 % zarába viac ako 75 tisíc USD, 31 % zarába od 50 000 USD do 74 999 USD, 32 % zarába od 30 000 USD do 49 tisíc USD, zatiaľ čo 30 % používateľov zarába menej ako 30 tisíc USD ročne.

Kde žijú?

Väčšina používateľov Pinterestu žije v USA s odhadovaným počtom 75 miliónov používateľov a platforma má ďalších 100 miliónov používateľov aj mimo USA, pričom jej ďalšími najsilnejšími územiami sú India, Spojené kráľovstvo, Brazília a Kanada .

Etiketa Pinterestu

Keďže približne 81 % používateľov Pinterestu tvoria ženy, nestrácajte čas pripínaním obsahu zameraného konkrétne na mužov.
Vaše piny budú mať väčšiu šancu na úspech, ak prezradia viac o osobnosti vašej značky a emocionálne sa spoja s vaším publikom.

Prílišná propagácia nebude s touto komunitou hrať, preto kombinujte piny týkajúce sa vašej značky so zaujímavým obsahom o doplnkových produktoch a opätovne pripnutým obsahom od vašich zákazníkov.

Čo sa na Pintereste predáva najlepšie?

Dobre sa tu darí produktom, ktoré odrážajú spoločné záujmy publika, napríklad nápady a inšpirácia týkajúce sa módy, domácnosti, záhradníctva, domácich majstrov a sviatočných nákupov.

Prečo fungujú reklamy na Pintereste

Propagované piny vyzerajú rovnako ako bežné piny a môžu pomôcť tomu, aby váš produkt videlo viac ľudí. Marketingové riešenia Pinterestu vám pomáhajú zosúladiť propagované piny s vašimi obchodnými cieľmi a 73 % používateľov Pinterestu tvrdí, že vďaka obsahu od značiek je Pinterest užitočnejší.

Ľudia používajú Pinterest na nakupovanie a plánovanie, takže sú vnímaví k novým produktom a nápadom a sú tiež pripravení konať – 61 % používateľov Pinterestu uskutočnilo nákup po zhliadnutí propagovaného obsahu.

Publikum na Pintereste ukladá reklamy na svoje nástenky a často sa k nim neskôr vráti , čím vám poskytne bezplatnú publicitu a ďalšie predaje.

Užitočné nástroje Pinterestu pre firmy

Rozšírené piny umožňujú potenciálnym zákazníkom získať ďalšie informácie o vašich produktoch, preto si vyberte zo štyroch typov rozšírených pinov: aplikáciu, produkt, recept alebo článok. Tlačidlo Uložiť pomáha ľuďom ukladať obsah vašej webovej lokality priamo na ich nástenky na Pintereste. 

Ak chcete zvýšiť návštevnosť Pinterestu, použite miniaplikácie nástenky, ktoré vám umožnia zobraziť až 30 vašich obľúbených pinov priamo na vašej webovej lokalite. Tailwind je obľúbený plánovací nástroj, ktorý vás vybaví analýzou a poradí vám, kedy je ideálny čas na naplánovanie pinov. Skupinové nástenky sú dobrým spôsobom, ako zvýšiť počet svojich sledovateľov na Pintereste – Pingroupie vám poskytuje údaje o každej skupinovej nástenke,  takže môžete sa rozhodnúť, ktoré z nich sú najužitočnejšie, aby ste sa pripojili, a Pinfollow vám pomôže sledovať, kto vás sleduje a kto nie, čo vám pomôže zúžiť váš zoznam vašim najvernejším sledovateľom.

Začnite predávať na Pintereste

1. Prejdite na Pinterest pre firmy a kliknite na položku Pridať sa ako firma.

2. Vyplňte informácie o svojej firme vrátane názvu firmy, webovej lokality a mena správcu účtu na Pintereste.

3. Prečítajte si zmluvné podmienky a prijmite ich

4. Kliknite na "Vytvoriť účet"

Po vytvorení účtu môžete začať vytvárať "nástenky", čo sú virtuálne zbierky pinov (obrázkov a obsahu), ktoré môžu ostatní členovia Pinterestu sledovať. Ostatní členovia Pinterestu môžu tiež znova pripnúť vaše piny na svoje nástenky, čím sa vaša spoločnosť viac zviditeľní

Twitter

Spoznávanie publika na Twitteri

V prvom štvrťroku 2017 mal Twitter 328 miliónov aktívnych používateľov mesačne a medzi používateľmi Twitteru je 36% vo veku od 18 do 29 rokov, 23% je vo vekovej kategórii 30 až 49 rokov a 21% je vo veku 50 až 64 rokov. Štúdia Pew Research Center zistila, že demografické údaje o pohlaví na Twitteri sú takmer rozdelené, pričom 25% online žien používa Twitter a 24% online mužov.

Kde žijú?

V USA je 67,54 milióna aktívnych používateľov Twitteru mesačne. Nasleduje India so 41,19 miliónmi aktívnych používateľov mesačne, Indonézia s 24,34 miliónmi a Japonsko s 22,4 miliónmi.

Etiketa Twitter

Spôsob, ako vybudovať dôveryhodnosť na Twitteri, je byť neustále aktívny, takže neustále zapájajte svoje publikum uverejňovaním príspevkov a účasťou na konverzácii. Ak chcete rozšíriť svoju sieť, je vhodné zúčastniť sa skupinových chatov na Twitteri, ktoré sa špecificky týkajú vášho odvetvia. Naplánované tweety sú v poriadku.  Nespoliehajte sa však príliš na automatizáciu a roboty, ktoré neustále tweetujú, opätovne tweetujú a sledujú používateľov, pretože môžu poškodiť vašu firmu.

Čo sa najlepšie predáva na Twitteri?

Značky, ktoré vytvárajú najzaujímavejší a najrozmanitejší obsah a aktívne zapájajú komunitu, vyhrávajú na Twitteri. Whole Foods, Starbucks, JetBlue Airways a Toms sú niektoré dobré príklady značiek, ktoré to robia dobre.

Užitočné nástroje Twitteru pre podnikanie

Ľudia na Twitteri hľadajú skvelý obsah a príbehy – reklamy na Twitteri môžu zosilniť vaše posolstvo a prinútiť viac ľudí, aby hovorili o veciach, ktoré sú dôležité pre vašu firmu.

Ak nechcete spravovať jednotlivé reklamné kampane na Twitteri sami, môžete použiť režim propagácie na automatizáciu propagácie svojich Tweetov a účtov, ale buďte opatrní, pretože silnou stránkou Twitteru je jeho schopnosť dať ľudí do priameho kontaktu medzi sebou - ak umiestnite zjavného robota, môže to vyzerať, že sa bojíte (alebo odmietate) verejnosti.

Začínate s novým účtom? Plánujete kampaň? Alebo len tvrdo pracujete, aby ste z Twitteru vyťažili maximum? Reklamy na Twitteri pre agentúry vás dostanú pomocou balíkov priateľských pre klientov, výskumu a jednostránkových stránok.

TweetDeck vám umožňuje sledovať niekoľko informačných kanálov naraz a uverejňovať tweety na ľubovoľný počet vašich účtov súčasne, zatiaľ čo Followerwonk  je skvelý nástroj na vyhľadávanie cez Twitter a spojenie s novými vplyvnými osobami vo vašom segmente. Tweriod vám pomôže sledovať časy, kedy sú vaši sledovatelia najaktívnejší, takže si môžete podľa toho naplánovať svoje tweety

Začnite predávať na Twitteri

1. Nastavte si účet na Twitteri  

2. Spojte sa s používateľmi a zdieľajte obsah

3. Pridajte profilový obrázok a životopis, aby ľudia pochopili, o čom je vaša firma

4. Začnite posielať Tweety