#eCommerce

Čo je elektronický obchod? Váš dokonalý sprievodca

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
7 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman smiling at mobile phone

Chcete vstúpiť do prosperujúceho a lukratívneho sveta elektronického obchodu? Náš konečný sprievodca pokrýva všetky základné veci, ktoré by ste mali vedieť pre úspech - vrátane typov elektronického obchodu, budúcnosti elektronického obchodu a kľúča k optimalizácii logistických operácií vášho podnikania.

Definícia elektronického obchodu

Elektronický obchod je nákup a predaj tovaru a služieb cez internet. Líši sa od tradičného obchodu, ktorý je zameraný na výmenu produktov a služieb, ale tvárou v tvár. Elektronický obchod má výhodu dostupnosti 24 hodín denne, 7 dní v týždni a globálneho rozsahu.

Vďaka rýchlej digitalizácii sa elektronický obchod stáva pravidelným zvykom mnohých ľudí na celom svete. Odhaduje sa, že v roku 2021 si niečo online kúpilo 2,14 miliardy ľudí1 – to je 27% svetovej populácie! 

hand scrolling on a mobile phone

Typy elektronického obchodu

Existuje niekoľko typov elektronického obchodu:

B2C – business-to-consumer. Toto je ten, ktorý pravdepodobne poznáte najviac. Zahŕňa online podniky – zvyčajne maloobchodníkov – predávajúce výrobky a služby priamo spotrebiteľom. Medzi príklady patria značky potravín a odevov, malé podniky s vlastným webom elektronického obchodu a služby založené na predplatnom, ako je Netflix.

B2B – medzipodnikové vzťahy. To zahŕňa elektronické transakcie tovarov a služieb medzi podnikmi. Príklady zahŕňajú veľkoobchod, kde kupujúci potom predáva koncovému zákazníkovi (B2B až B2C). B2B e-commerce je rýchlo rastúci sektor; Rokovania by sa zvyčajne uskutočnili osobne, ale kvôli digitalizácii sa veľká časť z nich presúva online.

C2C – spotrebiteľ-spotrebiteľ. To zahŕňa elektronické transakcie s tovarom a službami medzi spotrebiteľmi. Zvyčajne sa vykonávajú prostredníctvom online platformy tretej strany, ako je eBay alebo Facebook Marketplace. 

C2B – medzi spotrebiteľmi a podnikmi. To je miesto, kde spotrebitelia predávajú svoje výrobky alebo služby podnikom. Príklady zahŕňajú online influencerov, ktorí predávajú reklamný priestor na svojom blogu, alebo fotografa, ktorý predáva svoje obrázky firmám prostredníctvom špecializovanej platformy, ako je Shutterstock.  

Výhody elektronického obchodu

Každý malý alebo existujúci podnik, ktorý chce rásť, by mal urobiť z elektronického obchodu ústrednú súčasť svojej stratégie. Je to lukratívna príležitosť a založenie internetového obchodu nebolo nikdy jednoduchšie. Mnohé výhody zahŕňajú:

Rastie – a rýchlo. Očakáva sa, že celosvetový predaj elektronického obchodu sa v roku 2023 zvýši o 10,4 % na trhovú hodnotu 6,3 biliónaUSD2. Predpokladá sa, že toto už aj tak pôsobivé číslo dosiahne do roku 2026 viac ako 8,1 bilióna USD – čo je ohromujúci nárast na obdobie troch rokov. Miera rozšírenia internetu a smartfónov naďalej stúpa po celom svete – dokonca aj v rozvojových krajinách – čo znamená, že potenciálny dosah elektronického obchodu je neobmedzený. 

Nízke prevádzkové náklady. Zriadenie internetového obchodu je oveľa cenovo dostupnejšie ako kamenná predajňa, bez toho, aby ste museli platiť za nájom, dizajn obchodu a zamestnancov. Začínajúci podnikatelia v oblasti elektronického obchodu môžu začať v malom predávať na online trhu, ako je eBay, s ktorým sú spojené relatívne nízke riziká. Existuje tiež veľa lacných marketingových nástrojov, ktoré máte k dispozícii - napríklad založenie stránky značky na Instagrame je bezplatné a je to účinný spôsob, ako osloviť tisíce, ak nie milióny potenciálnych zákazníkov.

Globálny dosah. Vďaka rastu medzinárodnej prepravy nebolo nikdy jednoduchšie otvoriť svoj internetový obchod svetu. To si samozrejme vyžaduje určitý prieskum trhu o tom, ktoré krajiny sú horúcimi kupujúcimi vašich produktov, a zabezpečenie toho, aby bola vaša webová stránka elektronického obchodu prispôsobená miestnym kupujúcim (myslite na jazyk a spôsoby platby), ale príležitosť maximalizovať váš predaj je obrovská.

Výkonné údaje o zákazníkoch. Nemôžete zlepšiť svoje podnikanie bez toho, aby ste skutočne poznali svojich zákazníkov, a to je miesto, kde elektronický obchod skutočne prosperuje. Ako online predajca budete mať prístup k neoceniteľným údajom o správaní svojich zákazníkov: ako prišli na vaše webové stránky, aké produkty hľadali, kde bola ich angažovanosť najvyššia, čo ich prinútilo opustiť košík - to všetko môžete využiť na neustále zlepšovanie svojho podnikania a maximalizáciu predaja.

tablet with diagrams on it

Kľúčové zložky elektronického obchodu

Pri zakladaní online obchodu sú to najdôležitejšie súčasti úspešnej obchodnej stratégie elektronického obchodu.

Zapojenie zákazníka

Veľký. V každom kontaktnom bode vašej online prítomnosti - od webových stránok elektronického obchodu cez kanály sociálnych médií až po marketingové e-maily - by ste mali starostlivo zvážiť skúsenosti zákazníkov. Nakupujúci online očakávajú ľahkosť, pohodlie a rýchlosť - a toľko z toho je spojené s ďalším bodom...

Webová stránka a dizajn

Vaša webová stránka je tvárou vašej značky - ale jej dôležitosť presahuje jej estetiku. Návštevníci budú očakávať rýchle a intuitívne prostredie, inak úplne opustia vaše webové stránky. Je toho veľa, čo treba zvážiť – od rýchlosti načítania stránky cez navigáciu až po zákaznícky servis – preto si pozrite našich 22 zlatých pravidiel elektronického obchodu , aby ste ich všetky zaškrtli.

Online platby

Vedeli ste, že online kupujúci majú o 70% vyššiu pravdepodobnosť, že dokončia nákup, ak sa ich preferovaný spôsob platby zobrazí ako možnosť pri pokladni?  3 Ale ktoré by mala vaša firma ponúknuť? Kreditné karty? Digitálne peňaženky? A čo splátkové plány typu "kúp teraz, zaplať neskôr"? Ponorte sa do nášho sprievodcu novými spôsobmi platenia , aby ste mohli začať - a nezabudnite si urobiť prieskum miestnych preferencií, ak predávate medzinárodne.

man looking at pc screen

Dynamické stanovovanie cien

To zahŕňa zmenu cien vašich produktov na základe trendov na trhu, ponuky a dopytu, úrovne zásob a očakávaní zákazníkov. Flexibilita cenovej stratégie je kľúčom k udržaniu konkurencieschopnosti – napríklad zosúladenie cien s produktmi konkurencie.

Dnes existuje veľa technologických platforiem poháňaných umelou inteligenciou, ktoré dokážu monitorovať váš inventár a nájsť optimálne cenové body pre vaše produkty na základe dopytu. Bude to prínosom pre vašu firmu a vašich zákazníkov.

Dodávateľský reťazec

Dodávateľský reťazec je celá sieť zapojená do získavania a obstarávania surovín, premeny týchto materiálov na hotové výrobky a distribúcie týchto hotových výrobkov. Ako podnik elektronického obchodu môžete spolupracovať s niekoľkými partnermi v dodávateľskom reťazci, takže udržiavanie pravidelnej komunikácie je kľúčom k predvídaniu prekážok a zavádzaniu plánov – napríklad ak sa dodávateľ oneskorí s jednou zo svojich dodávok.

Agilný dodávateľský reťazec sa dokáže rýchlo prispôsobiť zmenám na trhu, predvídať prudké nárasty dopytu a plniť očakávania zákazníkov v oblasti dodávok – tu sú naše tipy.

Logistika

Logistika je súčasťou dodávateľského reťazca, za ktorú je vaša firma zodpovedná, a zahŕňa obstarávanie, riadenie zásob, distribúciu, skladovanie, prepravu, balenie a riadenie rizík. Najmä pre malé podniky by sa logistika mala považovať za nevyhnutnú na zníženie nákladov, udržanie konkurencieschopnosti a včasné doručenie výrobkov zákazníkom. K dispozícii je čoraz viac technológií, ktoré vám pomôžu optimalizovať tieto operácie – napríklad softvér na zlepšenie efektívnosti usporiadania vášho skladu a softvér na plánovanie trás na zníženie nákladov na prepravu. Tu je niekoľko na zváženie. 

Vráti

Je nešťastnou nevýhodou elektronického obchodu, že spotrebitelia často vracajú produkty. Ale predtým, ako preskočíte túto časť, zvážte toto: 67% spotrebiteľov skontroluje pravidlá vrátenia tovaru online predajcu predtým, ako sa zaviažu k nákupu4, takže brať vrátenie tovaru vážne je kľúčové. V skutočnosti je to také dôležité, že sme o tom napísali celý článok – vrátane bezplatnej šablóny  vrátenia tovaru so všetkým, čo vaši zákazníci budú očakávať.

Výzvy elektronického obchodu

Nebol by to úplný článok o elektronickom obchode bez uznania niektorých výziev tohto sektora. Kľúčom je uvedomiť si ich a zostať o krok vpred!

Skúsenosti zákazníkov

Očakávania zákazníkov týkajúce sa ich online skúseností rastú – držať s nimi krok môže byť náročné a drahé. Napríklad 66 % nakupujúcich teraz očakáva dopravu zdarma pri každej objednávke, ktorú uskutočnia online5, zatiaľ čo 88 % chce, aby im značky pomohli byť šetrnejší k životnémuprostrediu6. A týchto príkladov je len niekoľko mnohých. Investovanie do zákazníckej skúsenosti je však pre vaše podnikanie životne dôležité – pamätajte, že je lacnejšie udržať si verného zákazníka ako získať nového!

Konkurencia

Elektronický obchod je silne konkurenčný - čokoľvek predávate, je pravdepodobné, že existuje nespočetné množstvo ďalších online firiem, ktoré ponúkajú to isté.

Vykonaním dôkladnej analýzy konkurencie sa môžete naučiť osvedčené postupy efektívnejšieho marketingu a predaja a identifikovať medzery na trhu, na ktorom sa vaša firma môže otočiť.

Aké sú teda silné stránky vášho podnikania? V čom zaostávate za konkurenciou? A akú stratégiu by ste mali zvoliť, aby ste sa zlepšili? Naša bezplatná šablóna analýzy konkurencie vám pomôže nájsť odpovede.

Webová stránka a konverzia

Priemerná miera konverzie elektronického obchodu v roku 2022 – teda počet objednávok verzus návštevy webovej stránky – bola 3,65 %7. Môže sa to zdať ohromujúce, ale existujú kroky, ktoré môže váš online obchod podniknúť na jeho zlepšenie. Analýza vašich webových stránok vám ukáže, v ktorom okamihu vaši zákazníci opúšťajú svoje nákupné vozíky alebo opúšťajú vaše stránky. Možno ich strácate, keď ich požiadate o registráciu účtu - v tomto prípade by zavedenie "hosťovskej pokladne" mohlo byť transformačné. Optimalizácia vašich webových stránok bude neustálou úlohou, ale stojí za to zlepšiť vaše konverzie.

man wearing a robot suit in a warehouse

Budúcnosť elektronického obchodu

Aká je budúcnosť elektronického obchodu? A čo to znamená pre stratégiu rastu vašej firmy?

Viackanálový maloobchod bude naďalej rásť

Spôsob, akým online spotrebitelia nakupujú, je často zložitý a zahŕňa niekoľko rôznych kanálov. Môžu skúmať značku na Instagrame, porovnávať ceny na online trhu a potom dokončiť nákup v špeciálnej mobilnej aplikácii značky. Výzvou pre podniky je zabezpečiť, aby tieto rôzne kontaktné body spolupracovali; 87% kupujúcich chce personalizovaný a konzistentný zážitok vo všetkých8 krajinách. Pozrite si naše tipy na úspech tu.

AI pre automatizáciu

Keďže online podniky čelia rastúcim očakávaniam zákazníkov, objavujú sa technológie na automatizáciu niekoľkých oblastí ich logistiky - od vnútorných mobilných robotov na optimalizáciu vychystávania a balenia v skladoch až po inteligentnejšie technológie chatbotov, ktoré môžu lepšie zapojiť návštevníkov webových stránok. Objavte celú škálu vzrušujúcich inovácií, ktoré transformujú odvetvie elektronického obchodu, pomocou nášho exkluzívneho radaru logistických trendov.

Faktor udržateľnosti

V reakcii na očakávania spotrebiteľov sa čoraz viac značiek prikláňa k udržateľnosti. To môže siahať od prijatia ekologických obalov až po vypracovanie úplných iniciatív týkajúcich sa emisií uhlíka. Je to užitočné cvičenie – jedna štúdia zistila, že obchody, ktoré sú na prvom mieste v oblasti klímy, dosiahli 5,8-krát rýchlejší rast a zaznamenali zvýšenie miery konverzie o 20 %9

Často kladené otázky o elektronickom obchode

Aké sú tri hlavné typy elektronického obchodu?

Tri hlavné typy elektronického obchodu sú B2C (business-to-consumer), B2B (business-to-business) a C2C (spotrebiteľ-spotrebiteľ).

Aký je príklad elektronického obchodu?

Príkladom elektronického obchodu je malá, nezávislá značka sviečok, ktorá predáva priamo zákazníkom prostredníctvom vlastnej webovej stránky. Môže tiež predávať na online trhu, ako je Etsy, a mať povolené nakupovanie na Instagrame, aby jeho sledovatelia sociálnych médií mohli ľahko nakupovať. Všetky tieto online transakcie by sa považovali za elektronický obchod.

Čo je e-commerce marketing?

Marketing elektronického obchodu je navrhnutý tak, aby viedol zákazníkov cez konverzný tunel: od vytvárania povedomia o obchode s elektronickým obchodom, cez zvyšovanie návštevnosti obchodu až po konečnú premenu návštevníkov na platiacich zákazníkov.

Marketing elektronického obchodu zvyčajne používa kombináciu stratégií vrátane optimalizácie pre vyhľadávače, obsahu sociálnych médií, platenej reklamy a e-mailových kampaní.

Rastie elektronický obchod?

Áno! Teraz je čas urobiť skok a roztiahnuť svoje podnikateľské krídla. Je toho veľa, čo treba zvážiť, ale jedna vec, ktorú za vás DHL zvládne, je logistika, ktorá zabezpečí, aby vaši zákazníci dostali svoje objednávky včas a v skvelom stave – nech sú kdekoľvek na svete. Začnite svoju cestu s obchodným účtom DHL Express ešte dnes.