#eCommerce

10 tipov na sociálny predaj pre vaše podnikanie v elektronickom obchode

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

S 2.9 miliardami ľudí aktívnych na Facebooku, 1 miliardou používateľov navštevujúcich Instagram každý mesiac a podobným počtom sa pripája k zábave na TikToku1, globálny dosah platforiem sociálnych médií z nich robí bezkonkurenčný marketingový a predajný nástroj pre vaše podnikanie v elektronickom obchode.

Sú miestom pre vaše podnikanie v elektronickom obchode, kde môžete nájsť nových zákazníkov, budovať povedomie o značke a zvyšovať návštevnosť vašich webových stránok. A čo je na nich najlepšie? Sú zadarmo! 

Ak so sociálnym predajom ešte len začínate – alebo už skutočne ste a chcete vylepšiť svoju ponuku – postupujte podľa týchto tipov a získajte víťaznú predajnú stratégiu.

hand scrolling on a mobile phone

1. Predaj na sociálnych sieťach je predovšetkým o nájdení publika

Pravidlo predaja 101: musíte byť tam, kde sú vaši cieľoví zákazníci. Existuje veľa platforiem sociálnych médií, ale nemá zmysel byť na každom len kvôli tomu. Mali by ste starostlivo zvážiť ten správny, ktorý vám pomôže dosiahnuť cieľový trh a povedať príbeh vašej značky najlepším spôsobom - ak váš MSP predáva prémiové produkty zamerané na staršiu demografickú skupinu, TikTok pre vás pravdepodobne nie je najlepším kanálom. Táto príručka vám poskytne niekoľko tipov.   

Ak ste v hre sociálnych médií nováčikom, Instagram je skvelým miestom, kde začať. Špecializovaný obchodný nástroj platformy, Instagram Shopping2, uľahčuje malým a stredným podnikom nastavenie digitálneho výkladu, aby ľudia mohli prehliadať a nakupovať produkty priamo zo svojich fotografií a videí – ak pri nákupe nemusia opustiť aplikáciu, prevedie to väčší predaj. Je užívateľsky prívetivý a prevedie vás celým procesom. A keďže stránka je predovšetkým o vizuálnom obsahu, môžete upútať pozornosť zákazníkov množstvom krásnych fotografií vašich produktov.  

2. Udržujte značku konzistentnú

Vaše kanály sociálnych médií by mali byť bezproblémovým rozšírením vášho webu elektronického obchodu. Používajte rovnaké farby, písma, tón hlasu a vizuál vo všetkých kontaktných bodoch, aby ste posilnili identitu svojej značky v mysliach zákazníkov. 

3. Premýšľajte o kvalite nad kvantitou

Existuje niečo ako príliš veľa príspevkov. Ľudia nechcú byť bombardovaní predajnými správami; Namiesto toho by ste mali uverejňovať zaujímavý a pútavý obsah relevantný pre potreby vašich zákazníkov. Pamätajte, že vaša prítomnosť na sociálnych sieťach nie je len o okamžitom predaji - existujú cenné príležitosti na pestovanie vzťahov so zákazníkmi s cieľom vytvoriť dlhodobú hodnotu pre vaše podnikanie.

4. Pamätajte: rozpätie pozornosti je krátke

Sme spoločnosť posúvačov, takže sa uistite, že váš písomný obsah je rýchly a vecný. Pri sociálnom predaji uprednostňujte vizuály – fotografie, videá a formát "príbehov" platforiem – aby ste udržali záujem ľudí.   

5. Načasovanie je všetko pre víťaznú stratégiu sociálneho predaja

Rovnako dôležité ako to, čo uverejňujete, keď uverejňujete príspevok - chcete zasiahnuť svojich sledovateľov novým obsahom, keď  sú najviac zapojení. Rýchle vyhľadávanie Google na túto tému ukazuje veľa protichodných teórií o najlepšom čase na uverejnenie, ale v konečnom dôsledku je to osobná vec, ktorá je jedinečná pre každú firmu na základe zvykov ich sledovateľov.  

Najlepšou stratégiou uverejňovania príspevkov pri predaji sociálnych médií je prístup pokus-omyl. V priebehu času vám vaša analýza sociálnych médií pomôže pochopiť online správanie vášho publika - aký čas je najaktívnejší na každej platforme sociálnych médií a ako dlho tam trávia - a podľa toho naplánovať váš obsah. Ak je vaše publikum globálne, budete musieť pracovať s rôznymi časovými pásmami, preto zvážte nástroj plánovača obsahu, ako je Hootsuite3 , na automatizáciu príspevkov.

6. Zapojte sa do konverzácie

Vaša prítomnosť na sociálnych sieťach nie je jednosmerná. Máte neoceniteľnú príležitosť skutočne porozumieť potrebám vašich zákazníkov – informácie, ktoré môžu informovať o budúcich plánoch rastu vášho podnikania. Čítajte konverzácie používateľov na svojej stránke, odpovedajte na komentáre, pýtajte sa otázky a pozývajte na pripomienky. Algoritmy väčšiny platforiem sociálnych médií odmeňujú interakciu, takže vylepšíte aj svoje hodnotenie.  

two women showing cosmetics

7. Zdieľajte UGC

Vedeli ste, že obsah generovaný používateľmi je pri konverzii predaja o 42% efektívnejší ako značkový obsah?  4 Monitorujte príspevky a fotografie, na ktorých bola vaša firma označená – ak zákazník uverejní príspevok o vašom produkte, znova ho zverejnite na svojich vlastných stránkach sociálnych médií. Tento obsah sa potenciálnym zákazníkom bude zdať autentickejší.   

8. #GetNoticed

Hashtagy sú kľúčovým spôsobom, ako prepojiť váš obsah s ľuďmi, pre ktorých bude najrelevantnejší. Nepreháňajte to však - príliš veľa hashtagov medzi písaným obsahom môže pôsobiť rušivo. Podrobné a špecifické hashtagy povedú k lepším výsledkom ako všeobecné výrazy, ktoré riskujú, že sa váš obsah stratí medzi množstvom nesúvisiaceho obsahu. Na prieskum konkurencie môžete použiť aj hashtagy!

hand writing on a calendar

10. Vytvorte kalendár obsahu

Počas celého roka existuje veľa sviatkov, na ktoré môže vaša firma zarobiť - Valentín, Čierny piatok a Vianoce, aby sme vymenovali len niekoľko (zrejmých!) príkladov. Obsahový kalendár vám pomôže včas pripraviť a naplánovať predajné kampane na sociálnych sieťach.

Meranie, testovanie a preskúmanie

Zoznámte sa so službou Google Analytics. Tento nástroj je vaším novým najlepším priateľom na vašej ceste k úspechu v predaji sociálnych médií. Bezplatný analytický panel vám poskytne širokú škálu cenných údajov o vašej webovej stránke elektronického obchodu a jej návštevníkoch, vrátane:

  • Ktorá návštevnosť pochádza z vašich kanálov sociálnych médií
  • Ktoré kanály sociálnych médií dosahujú pre vašu firmu najlepšiu výkonnosť
  • Koľko konverzií predaja získa vaša firma zo sociálnych médií
  • Návratnosť investícií do vašich kampaní na sociálnych sieťach

Akonáhle budete mať tieto informácie, môžete vylepšiť, zlepšiť a posunúť aspekty svojej stratégie sociálnych médií, kým nebude fungovať na optimálnej úrovni.

woman looking at a laptop screen

1a - Mesační aktívni používatelia Facebooku, Statista, január 2022

1b - Mesační aktívni používatelia Instagramu, Statista, január 2022

1c - Číslo používateľa TikTok, Backlinko, január 2022

2 - Nakupovanie na Instagrame

3 - Apartmán typu Hootsuite

4 - Adsmurai, prístup k januáru 2022

5 - Google Analytics